Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7651
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za zimowe niedbalstwo – mandaty lub sąd

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 9 stycznia 2010, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: Angela
Fot. TEJO
Obfite opady śniegu spowodowały, że na dachach i chodnikach zalega śnieg, a z budynków zwisają sople lodu. Warto więc przypomnieć właścicielom i zarządcom budynków, że jednym z ich obowiązków jest odśnieżanie posesji i utrzymanie ich w należytym stanie. Jeśli tego nie uczynią, mogą zostać ukarani mandatami lub trafić przed sąd grodzki.

Już w grudniu minionego roku straż miejska zorganizowała kilka spotkań z właścicielami nieruchomości wielkopowierzchniowych oraz zarządcami budynków m.in. z ZGL-ami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi, by przypomnieć im o tych obowiązkach. Po ostatnich opadach śniegu te działania na bieżąco są powtarzane

Obowiązkiem właściciela nieruchomości, zgodnie z regulaminem miasta, jest dbanie o ład i porządek wokół swojej nieruchomości. Jeśli na jego budynku jest zwisający śnieg czy sople lodu lub też śnieg leży na chodniku właściciel jest zobowiązany do jego usunięcia. W przypadku chodnika, właściciel ma obowiązek jego odśnieżania na całej długości nie tylko nieruchomości, ale również ogrodzenia – mówi Grzegorz Rybarczyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

W ostatnich dniach opady śniegu się nasilają i funkcjonariusze straży miejskiej już obeszli wiele nieruchomości, spotkali się z ich właścicielami czy zarządcami i informowali ich o obowiązku odśnieżania dachów i chodników. – Apel kierujemy do wszystkich mieszkańców, którzy zauważą zwisający śnieg czy sople lodu, by zgłaszali to telefonicznie dzwoniąc na numer 75 75 25162 lub przychodzili do nas osobiście na ulicę Armii Krajowej 19.

Tymczasem strażnicy zapowiadają kontynuację już rozpoczętych, wzmożonych kontroli chodników i dachów. Do kierujących i pieszych apelują też by nie przechodzili i nie zostawiali aut w miejscach, gdzie wiszą śnieg czy sople lodu.

– Zwisy śnieżne i lodowe są poważnym niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia ludzi, mogą też uszkodzić zaparkowane pojazdy. Właściciel lub zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania, musi liczyć się z wysokimi mandatami karnymi lub sprawą skierowaną przeciwko niemu do sądu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~Jeleniogórzanin123 9-01-2010 9:41
Dbać o ład i porządek??? Ja dziękuję odśnieżam kilka razy dzienne chodnik i graniczy on z terenami należącymi do ZGL. Tam nic nie jest robione i kto ma mandat dostać? A może władze miasta od czasu do czasu posprzątały by po swoich mieszkańcach, którzy notorycznie wyrzucają papierki i puszki po piwie na terenie, który ja mam sprzątać i moi sąsiedzi...
~AAA 9-01-2010 9:43
A kiedy mandaty dostaną odpowiedzialni za odśnieżanie dróg??? Najłatwiej ukarać własciciela posesji. Wszyscy płacimy podatki i mamy prawo wymagać aby drogowcy wywiązywali się ze swoich obowiązków należycie. Jak ja,nie odśnieżę chodnika (który nie jest mój tylko miasta) to mandat,ale jak jezdnia zasypana to "siła wyższa,klęska" Kto odpowie za szkody spowodowane kolizjami drogowymi z powodu marnego odśnieżania? Masz "stłuczkę" bo ktoś "olał" swoje obowiązki - to jeszcze dostaniesz mandat. A może by tą zasadę zastosować do pieszych??? Skręciłeś nogę - mandat bo nie zachowałeś ostrożności przy chodzeniu - to oczywiście "gorzki żart" ale tylko tyle możemy zrobić, Wobec "władzy" jesteśmy bezsilni,przynajmniej do wyborów.
~ja 9-01-2010 10:04
Do wlascicieli do przyp... się potrafią. A może tak do Kasztelana i ekipy za swoje nieróbstwo?
~nono 9-01-2010 10:05
Ciekawe, kiedy komuś z ZGLu spadnie nareszcie jakiś sopel na pusty łeb ?
Cień 9-01-2010 10:51
Miasto i ZGL mają jakieś ulgi? Bo jakoś nie odśnieżają co do nich należy. Wczoraj musiałem iść do sklepu w śniegu po kostki, dzisiaj auto musiałem zostawić prawie na środku podwórka, bo nie mogłem się przebić przez zaspy, które po części zrobiła wspólnota mieszkaniowa zgarniając śnieg z chodnika przed blokiem w taki sposób, że nie można wyjechać. Łańcuchy mam, ale nie chce mi się ich zakładać.
~aa 9-01-2010 11:28
Mój Dziadek kiedyś tak zginą. Spadł na niego sopel lodu na Konopnickiej.
~tfg 9-01-2010 11:41
Wymysł z utrzymaniem chodnika który do mnie nie należy przed własną posesją jest rodem z PRL. Jesienią liście i żołędzie, zimą śnieg. Proszę bardzo, tylko dlaczego skoro już mam harować ku pożytkowi miasta, to samo miasto nie zaoferuje w zamian worków na liście oraz soli i piasku? Komuna!
~zxx 9-01-2010 12:15
A co będzie jeśli na ,, moim" chodniku postawie np. reklamę mojej działalności gospodarczej to nadal będzie mój chodnik czy już nie. Ile to Policja i Straż Miejska nałożyła na administratorów dróg i chodników może się pochwalą.
~d 9-01-2010 12:45
ciekawe kto dostanie mandat za tragiczne warunki na drodze bo nikt tego nie odśnieża...szkoda słów
~cieplik 9-01-2010 12:58
dlaczego się czepiacie prywatnych,wystarczy popatrzeć jak wygląda Wolności ulica centralna miasta,co pługi nie mogą dojechać?
Cień 9-01-2010 14:04
A ja już mam w du... odśnieżanie! Rano odśnieżyłem chodnik przed moją firmą, a jakiś f...r jechał samochodem po chodniku i cały zgarnięty na bok śnieg, znalazł się tam gdzie odśnieżałem.
*piipi* 9-01-2010 15:25
*Cień .. boli to oddanie ? .. z nadmiaru śniegu mozesz ..ulepic DUZEGO BAłWANA !
~Kto za to bierze ? 9-01-2010 15:47
Na czym oszczędzają Zakłady Gospodarki Komunalnej ? 1) Obcinam żywopłot Z.G.L - liczy 2) Odsniezam Z.G.L - liczy 3) Wymieniam bezpiecznik Z.G.L - liczy 4) Srzątam klatkę schodową Z.G.L - liczy 5) Usuwam śnieg przed posesją Z.G.L - liczy 6) Wymieniam zarówkę na klatce schodowej Z.G.L - Liczy 7) inne Czy tylko ja płacę za swoją pracę i za własną głupotę ?
~ 9-01-2010 16:11
PIIPI -ulepimy z Cieniem tego bałwana i przywieziemy Ci go do domu a na dobrą sprawę to nawet nie wiem czy się więcej chętnych nie znajdzie
~wbb 9-01-2010 16:37
Nie wszedzie jest byle jak-dostałem cynk z Gorlitz,tuż za mostem mają czarny asfalt,no u nas też jest czarny ale latem a tam patrzcie-zima i potrafia a u nas klęska...Bożę coś Polske...
~? 9-01-2010 16:43
A jak to sie ma do chodnika ktory mam odsniezac a miasto ma parking przy w/w i robi kase a ja mam odsniezac? To jest jakis porabany pomysl.
~ząb za ząb... 9-01-2010 18:49
W soboty i niedziele ZGL nie pracuje tak więc zabiorą się ludzie do roboty w poniedziałek.dlaczego ja mam odśnieżać swój chodnik skoro dziś jest sobota a w dodatku mam grypę?
~kinga```` 9-01-2010 18:49
Odśnieżanie chodnika przy posesji graniczącego z ulicą mija się z celem.Ponieważ jadące pługi zgarniają cały śnieg z powrotem na odśnieżony chodnik.
*piipi* 9-01-2010 19:43
..do - [~Autora postu z godz.16:11..] .. dla *bałwaka będzie to ..*ostatnia podróz ! ~Hi, ..chętnie zasypiam *pod kołderką !
~Czytelnik2 9-01-2010 20:19
No to poprosimy kolegium dla drogowców za przygotowanie dróg...
~wie39 9-01-2010 20:41
nie grzywnę ale od razu 15 lat więzienia! A nieroby z ZGL jak całe lata nic nie robili tak dalej niech siedzą w ciepłych norach(biurach)
~ 9-01-2010 21:34
otóż wygląda to tak człowiek sie naodsnieza jest ładnie pięknie do czasu póki płog nie przejedzie bo wszystko nawali spowrotem nawet dołoży i kogo tu karać pytam sie chyba widzi pan kierowca że ktoś sie narobił odśnieżył ale co tam trza mu narypać spowrotem i tak wkoło i kogo tu sie powinno ukarać szkoda gadać co rok to samo
~jaja 9-01-2010 21:51
chyba sobie jaja ze mnie robią, nie zamierzam niczego odśnieżać!!!! to zas...y obowiązek miasta, które ściąga haracz z obywateli, chodnik to ich własność a nie moja i nie będę robił im za robola!!! albo przepiszą mi chodnik na moją własność i będę pobierał myto za chodzenie po nim (w końcu będę ponosił koszty utrzymania). Jakim k.. prawem mam utrzymywać i ponosić jakiekolwiek koszty ??? biorą podatki niech sprzątają i odśnieżają. To jest jawne zrzucanie odpowiedzialności na mieszkańca, a darmozjady KRADNĄ pieniądze!!! Albo niech płacą właścicielom za utrzymywanie porządku na chodniku. A co z osobami starszymi, chorymi (fizycznie) ??? cooo mają płacić komuś za odśnieżanie ??? żarty!!!! a niby z czego mają płacić ?? z nędznej emerytury ? renty ??? jaja!!!!! NIE ODŚNIEŻAM I NIE BĘDĘ ODŚNIEŻAŁ i chociażbym miał iść do samego strassburga z tym to nie odśnieżę!!!
~kiss 9-01-2010 22:18
Do AAA. Jeśli złamiesz nogę to musisz ustalić zarzadcę czy własciciela terenu i podajesz do sądu o odszkodowanie, oczywiście o ile są trwałe następstwa , uszczerbek na zdrowiu. Potrzebna mapka z lokalizacja , fotki z miejsca wypadku (przydatne), obdukcja lekarska ew. karta leczenia szpitalnego i śmiało !!!!
~ 9-01-2010 22:36
do~Kto za to bierze nie tylko ty
rymcycymcy 10-01-2010 0:48
Prywaciarze to zachowują się aspołecznie, bo odśnieżą swoje od granicy do granicy i nie kiwną palcem jak śnieg zalega trochę dalej. Władze powinny nakazać odśnieżanie nie tylko swojego. Skoro mają sprzęt i dużo forsy, to mogą zrobić też inne ulice w mieście ;) ...wystarczy pomyśleć :)
~Sith Lord 10-01-2010 3:21
Dobre, naprawdę dobre. Chodnik przy budynku każą odśnieżać, bo niby twój. Ale jak chcesz postawić na nim np. kontener na czas remontu, albo głupią reklamę, to już chodnik nie jest twój tylko miasta i każą sobie płacić.
~wyborca 10-01-2010 7:37
ZNOWU JAJA.STRAŻ MIEJSKA NIECH SOBIE ZAKŁADA MANDATY.ALBO POPROSI WOJSKO O POMOC DO ODSNIEŻANIA. cODZIENNIE ODSNIEŻAM ILE SIŁ A ŚNIEG PADA, PADA I PADA. sAMA ŁAPATA NIE WYSTACZY I SYPANIE PIASKIEM.HAMÓWA I STRASZENIE STARUSZKÓW TO WASZA SPECJALNOPŚĆ? PANIE BOŻE OCHROŃ MNIE OD STRAZY MIEJSKIEJ I ICH APARATÓW FOTOGRAFICZNYCH, A TAKŻE OD SĄDÓW.
~do rymcycymcy 10-01-2010 7:57
Masz rację a latem to powinni kosić jeszcze trawę bo maj,a kosiarki
~mar 10-01-2010 9:48
POLECAM STRAŻY MIEJSKIEJ ULICĘ TKACKĄ !!! Nie dość że jezdnie są zastawione samochodami to są nie odśnieżane. A jak luż przejedzie jakiś nędzny płóżek to narobi większego bałaganu, bo kirerujący nim jest chyba zwolniony od myślenia.
~malkontent 11-01-2010 7:04
. . . zapraszam na ulicę małcużyńskiego - mieszkańcy domków odśnieżają na ulicę i teraz jest ledwo środek do przejazdu, wokół bloku nie odśnieżone - może czas zacząć karać a nie tylko pisać, ostrzegać, itp bredzenie ? ! ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group