Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 1748
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za wąskie "koperty" dla inwalidów. Nie żart, a rzeczywistość

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 21 sierpnia 2011, 7:41
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 sierpnia 2011, 7:26
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych przy ul. Kiepury 18 i 25 w Jeleniej Górze do niedawna były za wąskie o 20 cm. Tymczasem zostały jeszcze zwężone do tego stopnia, że otwarcie z nich drzwi auta jest niemożliwe. Drogowcy twierdzą, że stało się tak na prośbę wspólnoty mieszkaniowej, która przekonuje, że w pobliżu nie ma niepełnosprawnych.

Zmiany oznakowania miejsc dla niepełnosprawnych wprowadzono tu kilka dni temu. Z pięciu niemal pełnowymiarowych kopert, które miały po około 3,4 m (zgodnie z prawem powinny mieć 3,6m), zrobiono trzy miejsca zupełnie niedostosowane potrzeb niepełnosprawnych.

Takim sposobem miejsca do parkowania samochodów dla osób niepełnosprawnych niby są, ale w rzeczywistości ich nie ma. Trzy koperty, które przy blokach pozostawiono, zawężono bowiem do szerokości około 2,4. W ten sposób auto na kopercie ledwo się mieści i kiedy ktoś zaparkuje obok, niepełnoprawny z pojazdu nie wysiądzie. Co więcej, podczas przemalowywania kopert zmazano piktogram osoby niepełnosprawnej, przez co nie wiadomo, dla kogo koperty są przeznaczone.

– Przy krawężniku nie ma możliwości wjazdu, żeby nie zaczepić o brzeg. A jeśli ktoś obok stanie przy samej linii, parkujący na kopercie nie otworzy drzwi – mówi jeden z mieszkańców.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, który zlecił zwężenie kopert rozkłada ręce i twierdzi, że jest między młotem, a kowadłem. – Zmiany wprowadziliśmy na wyraźną prośbę wspólnoty mieszkaniowej z tych budynków, które twierdzą, że brakuje miejsc postojowych dla zdrowych kierowców, a dotychczasowe miejsca nie były wykorzystywane, bo w okolicy nie ma niepełnosprawnych – usłyszeliśmy od dyrekcji MZDiM.

– Po co tworzyć fikcję i miejsca dla niepełnosprawnych, które w rzeczywistości niepełnosprawnym nie służą? Cała historia przypomina fragment filmu „Miś” Stanisława Barei. Jest tylko drobna różnica – nam do śmiechu nie jest– mówią niepełnosprawni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~sqandal 21-08-2011 8:14
oj tam niepełnosprawni za dużo wymagaja , sytuacja jest taka a nie inna i muszą się dostosowac . Zreszta u mnie niepełnosprawny wysiada przed klatką i syn pozniej odwozi auto na miejsce przeznaczone dla niepelnosprawnych. Troche pomyslunku i zaradnosci osoby niepełnosprawne a nie tylko wymagacie
~No też coś 21-08-2011 8:20
Jacy niepełnosprawni ? Popatrzcie na tych "niepełnosprawnych" co parkują pod supermarketami na miejscach dla inwalidów nic im nie dolega i z wózkami zapieprza jeden z drugim jak Kubica na F1. Oczywiście znaczek inwalidy wykłada każdy z nich na przednia szybę . Może czasz to dokładnie zacząć sprawdzać bo jeszcze trochę to wszystkie miejsca na parkingach trzeba będzie oznaczyć jako dla niepełnosprawnych. Coraz częściej wkurzają mnie takie cwaniaczki .
~krzysztoff 21-08-2011 8:49
już kolejny świetny temat na aferę bo nic innego się nie dzieje, może jeszcze pomierzcie inne absurdalne rzeczy i opiszcie
~pensylwania 21-08-2011 8:52
Członkowie wspólnoty zabłysnęli złośliwym tarantinowskim humorem, twierdząc, że w pobliżu nie ma osoby niepełnosprawnej... Nie wiem, może przeprowadzali ankietę? Przy okazji powinni w związku z powyższym wywiesić ogromną tabliczkę z zakazem wjazdu osobom na wózkach nawet w odwiedziny do znajomych mieszkających w tych blokach. Wstyd!
~janusz w. 21-08-2011 8:53
Ile z tych osób co staje i wyciąga magiczną kartę inwalidy jest naprawdę niepełnosprawna? może 5%. Widzę, że jelonka stała sie autoświatem i reklamuje salon toyoty nowakowski w innym artykule ale nie można dodać komentarza:)
~pełnosprawny 21-08-2011 9:04
Pamiętać trzeba, że już jutro możemy być niepełnosprawni i nie każdy ma osobę bliską aby pomogła odprowadzić samochód.Czytając powyższe wpisy stwierdzam u Was czytelnicy niepełnosprawność umysłową.Wam nie pomoże nikt, bo na głupotę jak wiadomo lekarstwa nie ma, a dobre chęci też na nic się zdadzą.
~gery 21-08-2011 9:37
To jest przykład jak nie powinno się postępować ! Nikt nie jest ponad prawem, więc ci którzy oficjalnie je łamią, powinni być przykładnie karani.Koperty muszą mieć odpowiednie wymiary ! Karta dla niepełnosprawnych nie jest przywilejem,lecz ustawowo ma pomagać osobom poszkodowanym przez los! większość tu komentujących nie ma pojęcia ,co to znaczy być niepełnosprawnym, i lepiej aby nigdy nie musieli się przekonać dlaczego koperty muszą mieć odpowiednie wymiary...
~Any 21-08-2011 9:51
A jak Wam się podobają na Zabobrzu tabliczki z napisami: Zakaz przejścia, Teren prywatny? Ci z tych enklaw chodzą po terenach Spółdzielni czyli naszych, spółdzielców, a oni mają inne prawa? My nie możemy wejść na ich teren? Coś chyba nie tak.
~Remirt 21-08-2011 10:25
Jestem w grupie niepełnosprawnych ,bo tak orzekła komisja fachowców przyznając kartę inwalidzką , jestem po trzech operacjach , zawale serca ktore jest sprawne w 60 % , nie bedę się tłumaczył przed pospolitą gawiedzią ze korzystam czasami z miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych. Mogę chodzić z przerwami, nie moge przenosic więcej jak 1 kg itd. Ale kiedy wysiadam z samochodu nie wyginam sie ,nie wykręcam staram sie iść równo ,sprężyście chociaz pierwsze 30 metrów. , bo chcę być podobny do ludzi sprawnych a nie ułomnych .
~xxx 21-08-2011 10:25
W jeleniej gorze 50% niepełnosprawnych to ściema to poprostu elita jelonki biznesmeni i cała reszta, zauważcie że wiekszość niepełnosprawnych jeździ tłustymi furami za grubo ponad 100tys pora aby zajęło się tym CBA bo ktoś za to bierze kase i widaje takie zaświadczenia cwaniaczkom. Złapać wszystkich i prześwietlić a potem dac in nowe zaświadczenia z napisem NIEPEŁNOSPRYTNY!!!
~aaa 21-08-2011 10:29
czy jak wspólnota nieszkaniowa "wyrażnie poprosi" o nową nawierzchnię na drodze to MZDiM też natychniast spełni tą prośbę?
~ooooo 21-08-2011 10:54
po prostu super Wspólnota - nowy organ tworzący przepisy i normatyw!!! Może wspólnota zmieni jeszcze kilka innych przepisów? może lepiej jest tam podjeżdżać np.lewą stroną ? wiec wprowadzi ruch lewostronny ? albo pozwoli jeździć 70/h by szybciej dotrzeć do domu? A to czy właściwe osoby korzystają z miejsc postojowych czy nie, leży w gestii kontrolujących i przede wszystkim kwestia kultury osobistej. Niestety wszędzie polskie cwaniactwo - w tej wspólnocie także. A dlaczego nie widać prawdziwych niepełnosprawnych? nie ma ich? - bzdura bo dla Nich w Polsce strach wyjść (wyjechać gdy mają czym) z domu, nigdzie nie podjadą, nie wejdą, nic nie załatwią - więc siedzą w domu i ich nie widać. ZMIENISZ ZDANIE GDY TRAFISZ DO TEJ GRUPY. Dla jasności - jestem sprawna.
~ 21-08-2011 11:23
A może mniej kopert, ale o pełnych wymiarach?
~Jeloneczka 21-08-2011 11:27
Ograniczanie praw niepełnosprawnych jest łamaniem prawa i dodatkowo jest wredne i małostkowe! Przestańcie zazrościć niepełnosprawnym ich aut, bo to świadczy tylko o Waszej mizerii. Prawo musi byc przestrzegane, nawet w takim kraju jak Polska - najwyższy czas nazywać wszystko po imieniu... i egzekwować prawo! Karać manadatami palantów parkujących bez uprawnień na "kopertach", karać i nakazywać zmianę wielkości "koperty" administarorom tych miejsc. Proste? Proste! A Ty jeden z drugim, jeżeli uważacie że karty wydawane są WSZYSKIM, którzy tego chcą - stawajcie na komisję! A nie biadolić tu jak nie przymierzając... .
~do sqandal 21-08-2011 11:39
ciekaw co powiesz cwaniaku jak ci nozki upier... koło samej dupy. też taki cwany będzięsz baranie...
~inwalida 21-08-2011 13:31
Czy każda głupia osoba, która wypowiada się na forum o osobach niepełnosprawnych wyobraża sobie taką osobę na wózku, do tego bez kończyn itp.Ja też posiadam grupe inwalidzką w związku z chorobą nowotworową, wyglądam normalnie, bo nikt nie ma napisane na czole "niepełnosprawny",ale to nie znaczy, że osoby zdrowe mogą nas obrażać.Poza tym zdrowy chorego nie zrozumie, nie wiecie nawet jak w naszym chorym kraju ciężko jest cokolwiek załatwić,czy jest to PFRON, czy Zarząd Dróg i Mostów czy inne instytucje.Ja walczyłam o miejsce pod domem od listopada, a dopiero w lipcu miałam załatwioną sprawę. Nie rozumiem jednego, skoro Zarząd Dróg i Mostów "maluje" tzw. "koperty" dlaczego jest między młotem a kowadłem w związku z tą sprawą?? Przepisy o znakach określają jakie wymiary mają mieć takie m-sca!
goscniedzielny 21-08-2011 13:37
heh... Pan Mariusz Synówka interweniował? chyba jego furka się nie mieści na tej kopertce :) w sumie nie dziwne, że wspólnota (Kiepury 25) mówi, że inwalidów u nich nie ma, bo to prawda, parkują natomiast na tych kopertkach mieszkańcy JSM z Kiepury 18.
~inwalida 21-08-2011 13:40
cd.. Moi sąsiedzi też są zdziwieni "ona niepełnosprawna?" i głupie usmieszki widze codziennie na ich fałszywych twarzach, tylko powtarzam: nikomu tłumaczyć się nie muszę, bo pewnie nie chcieliby byc na moim miejscu, bo choroby się nie wybiera, więc więcej szacunku dla chorych. Jeśli chodzi jeszcze o współnotę to wydaje mi się, że sprawa powinna się obić o Rzecznika Praw Obywatelskich, bo jak mozna utrudniać życie chorym!!!! Tak samo ja jak i inni chorzy rozumieją na pewno że nam nie jest łatwo, ale zdrowy o tym nie mysli - tylko ludzie nie wiecie, co może przynieśc jutro i czy TY nie będziesz w "naszym" gronie, ludzi chorych.
~bobas 21-08-2011 14:01
Moze zle kumam ale dla mnie niepelnosprawny to jest czlowiek z WIDOCZNYM KALECTWEM a nie cwaniak ktorego COS czasem boli i wlasnie takie pasozyty glownie musza stanac pod drzwiami wejsciowymi do tesco.
~ 21-08-2011 14:03
Szanuje niepełnosprawnych i dlatego uważam, że karty parkingowe dla niepelnosprawnych powinny być sprawdzane. Bo często spotyka sie że prawdziwy chory nie ma gdzie zaparkować, bo na komercie stanie młoda osoba która posługuje sie kartą dziadka ktory nieżyje od 5 lat. Takie karty po śmierci powinni zabierać,a nie że niepełnosprawność przechodzi na wnuczka! Znam takie przypadki i spotykam dość często! Straż Miejska niesprawdza ani daty ważności, ani do kogo ta karta należy, a czesto ludzie sami przerabiaja date ważności.
~oooo 21-08-2011 14:12
do inwalida-... uderz w stół"...przykro z powodu Pani choroby ale te koperty są dla niepełnosprawnych ruchowo - czyli na wózkach i o laskach. Jeżeli nie spełnia Pani tych warunków to zwykłe miejsce Pani wystarczy - jak każdemu, w przeciwnym razie - ma Pani niesłusznie ten (wątpliwy) przywilej :-(
~nemo 21-08-2011 15:00
Albo przepisy są i mówią 3,6 m i JE STOSUJEMY, albo uczymy lekceważyc prawo .... Tylko nie miejmy potem pretensji do ludzi, którzy prawa nie szanują ! Przykład idzie z góry !!! A co na to Pan Prezydent i jego Pierwszy Zastepca - taki młody i aktywny w temacie obsługi interesantów w Ratuszu ? Pewnie nic bo podobne bzdury wymyśla i tam....Punkt na Ptasiej i tak nie będzie przystosowany dla inwalidów ! Więc MPGK bierze przykład....
~do bobas 21-08-2011 15:05
Wyobraź sobie, że można być niepełnosprawnym a wyglądać jak z obrazka np. mój sąsiad ma wadę serca i astmę do tego. Nie ma więc obciętej nogi, wózka z kółkami też nie, ale jak ma gorszy dzień to przejść więcej jak kilkanaście metrów nie może. Jest takie stare przysłowie - nie oceniaj książki po okładce. Zdumiewa mnie jak można być tak głupim, aby chcieć na wygląd ocenić czyjś stan zdrowia. Jak uważasz, że tak można to jak będziesz chory wyślij do lekarza swoja fotkę i oczekuj diagnozy. Powodzenia.
~wróżkanin 21-08-2011 15:22
Panie dyrektorze drogówki jeleniogórskiej miałem Pana za mądrego faceta ,teraz jesteś Pan dla mnie chory jak po wylewie czy udarze mózgu by takie "kloce zasadzać" niepełnosprawnym.To Panu powinni przyznać jak najprędzej grupę inwalidzką już dziś za wyniszczający brak szarych komórek i połączeń mózgowych organizm. Orderem Państwowym Pana odznaczę .
~doprzeciwnik 21-08-2011 15:30
Popatrzcie się nie wtajemniczeni na karty parkingowe zapiszcie nr i zasięgnijcie informacji w MZDiM ul Ptasia 2a. Zamiast główkować z zazdrości że to wy jesteście zdrowi i szczuć głupiego na większego paralityka . Poznajcie prawo.
~$$$ 21-08-2011 16:18
ciekawe jak d...l ze wspólnoty mieszkaniowej straci zdrowie czy też koperty karze zlikwidować a że straż miejska potrafi tylko blokady zakładać itp.lepiej niech sprawdzają tych lewych inwalidów co zajmują koperty
~Jeloneczka 21-08-2011 16:38
do @bobas i tym podobnych - źle kumacie. Dowiedzcie się komu przysługuje taka karta. A jeżeli wiecie, że toś używa nieprawnie karty i nie zgłaszacie tego na policję... to zrównujecie się z tymi oszustami. To tyle.
~sokss 21-08-2011 17:28
Po co to pisanie. Teren wspolnoty i jak wspolwlasciciele chca tak bedzie. Waska koperta albo wcale jej nie bedzie. Wlasciciele sami wiedza czy im koperta potrzebna czy nie.
~ 21-08-2011 17:47
znam osobę, która ma kartę niepełnosprawnego a jego inwalidztwo to to , że niesłyszy i z karty często korzysta.
~? 21-08-2011 18:34
w tym artykule są bzdurne i nieprawdziwe informacje .Koperty ,które były poprzednio były wielkości półtora normalnego miejsca parkingowego. Więc miiejsca dla niepełnosprawnych nie są w tej chwili węższe niż inne tylko takie same.Przed Kiepury 18 nie jest faktycznie potrzebna koperta a to dlatego ,że na konto osoby niepełnosprawnej z miejsca korzysta jej rodzina , na dodatek jest ona narysowana nie przed klatką w której osoba mieszka.Więc nawet gdyby osoba zechciała z tego miejsca skorzystać to jest to utrudnienie bo musi podejść dalej.I jeszcze jedno : szerokie miejsce parkingowe faktycznie ma sens w przypadku osoby jeżdżącej na wózku.W Kiepury 18 nie mieszka ani jedna taka osoba.
~?-cd 21-08-2011 18:45
informacja ,że drzwi nie można otworzyć to też bzdura,chyba ,że ktoś żle zaparkuje ale wtedy to wina kierowcy a nie wymiarów miesca parkingowego.
~x 21-08-2011 19:09
dlaczego aktywnosc wspolnoty nie skieruje wzroku na wraki zalegajace miejsca parkingowe? wnikanie w czyjas niepelnosprawnosc jest nie fer. mozna kogos nieslusznie skrzywdzic. a sposob parkowania na skos lub po 2m odstepu od sasiedniego pojazdu to ok? takie grzechy sa niewidzialne ale znaczek inwalidy gryzie w oczy.
~Jeloneczka 21-08-2011 19:13
@bobas... brak słów na Twoją ignorancję... no chyba, że jesteś bobasem... jeżeli tak, to dorośnij... :/
~x 21-08-2011 19:19
wygladam na zdrowego, owszem mam legalny znaczek ale zdrowy nie zamienilby sie ze mna na stan ciala, zawal z tetniakiem plus walniety kregoslop z powodu pracy zawodowej dla tego poj...go kraju zdyskwalifikowaly mnie z chodzenia i noszenia zakupow nawet 5kg. czy zdrowy to zrozumie? a fure mam za ciezka prace na TIRach. nie rozumie wiec zazdrosci tych nie majacych znaczka o co ten zal. nie zycze takiego zdrowo wygladajacego ciala. to zlom w postaci zdrowego wygladu.
~andi2007 21-08-2011 19:24
Do tych wszystkich co negują niepełnosprawność. Pamiętajcie -zło powraca z wielokrotnością do Ciebie. Obyś nigdy nie zaznał normalności za Wasze szczekanie. Bieda dopadnie was w odpowiednim czasie- to kwestia czasu. Żle Wam nie życzę -ale chamstwo należy niszczyć w zarodku.
~? 21-08-2011 19:26
poczytajcie przepisy : uprawnienia do miejsc parkingowych przysługują osobom niepełnosprawnym RUCHOWO.Więc inne osoby niepotrzebnie się czują wywołane do tablicy.
~x 21-08-2011 19:44
tego pozwolenia nie wydaje sie na piekne oczy. potrzebne sa niezbite dowody na ulomnosc. zus lewych nie daje i zbedna dyskusja!
~AUTENTYCZNE 21-08-2011 19:47
JESTEM INWALIDA PRZEZ AMPYTACJE NOGI.BEDAC DWA LATA TEMU W PZU PLACIC SKLADKE. PANI Z OKIENKA ZAPYTALA LASKE OKOLA 2O LAT CZEMU TYLE LUDZI JEST WPISANE W DOWODZIE REJ. ODPOWIEDZIALA ; A BO MY JESZCZE BABCIE WPISALI ZEBY MIEC KARTE PARKINGOWA. TAKICH LUDZI ZE ZNIECZULICA JEST BARDZO DUZO. SZKODA SLOW.
~Jeloneczka 21-08-2011 20:00
Babcia też człowiek, a karta jest ważna TYLKO z babcią na pokładzie... ech, znawcy tematu :))))))
~jarecki1 21-08-2011 20:06
3/4 tych inwalidów to sciema. 50 zl orzeczenie lekaskie i jesteś inwalidą, kóry ma przywileje. Ja jestem za takimi miejscami zawąskimi dla osobówek. Niech se motory kupia .......
~Jeloneczka 21-08-2011 20:23
@jarecki, słabo się cenisz... kupe se rolki... i parkuj na wąskim...
~kedar 21-08-2011 20:26
zal mi wszystkich ludzi mieszkajacych na betonowej wsi czyli kiepury!!!
~inwalida 21-08-2011 21:58
do ooooo.......... Chcę Cię oznajmić, że koperty są dla osób, które spałniają pewne wymogi, a to ustala komisja, czy taka karta Ci przysługuje czy nie. Ja jestem po wycięciu węzłów chłonnych co powodoje, że nie mogę dźwigać więcej jak 0,5 kg prawą ręką, więc w śiwetle prawa, mam uszkodzony narząd ruchu. Więc nie trzeba mieć laski ani wózka. Jesteście niedoinformowani, więc radzę nie poruszać tematu. A co powiesz jak ktoś ma stwardnienie rozsiane i nie ma laski ani wózka??? Karta mu się też należy, tylko szkoda, że takie osoby jak Ty i wielu innych "inteligentnych" nie ma karty "niepełnosprawny umysłowo"!!!!!!
~miechu 21-08-2011 22:05
do jarecki1!!! widać jesteś poinformowany ile kosztuje orzeczenie, chyba korzystasz z takiej "lewej" karty. Wcale to nie jest takie proste, bo najpierw jest komplet dokumentów, potem komisja, która musi ustalić komu można korzystać z takowej karty. Obyś nie musiał sam kiedyś jeździć motorem, bo nie będzie miejsca dla takich idiotów jak TY.
~mmg 21-08-2011 22:27
le obciach, chyba lepiej byłoby pozostawić dwie koperty ale pełnowymiarowe. A czy prośba wspólnoty była na piśmie czy tylko przez telefon... żenada...
~Apel 21-08-2011 22:40
Apel do JSM - odpowiednia ilość miejsc parkingowych i nie ma tematu.
rymcycymcy 21-08-2011 23:53
Koperty z zasady są projektowane na chude i krótkie samochody :) Wszystkie powinny być powiększone ...bo mi wystaje ! :)
~wrocławianin 21-08-2011 23:57
Ja proponuję, by zakazać parkowania na ul. Kiepury dla wszystkich mieszkańców. Jak są tacy zdrowi to niech zapieprzają na piechotę. Nawet na zdrowie im to wyjdzie. A może wtedy zastanowią się czy warto zabierać niepełnosprawnym i tak niewielkie przywileje. Co do d...li naśmiewających się z niepełnosprawnych to życzę im by w żadnym wypadku nie musieli się przekonać na własnej skórze co to jest niepełnosprawność. P.S. Ja na szczęście jestem pełnosprawny i mam nadzieję takim pozostać.
~Forko 22-08-2011 0:17
Nikomu nie życze ale, nawet nie wiecie kiedy a przyjdzie Wam parkowac w takich miejscach ......
~xyzII 22-08-2011 6:47
Aby uspokoić nastroje potrzebna jest weryfikacja zezwoleń. Nikt nie panuje w tym temacie. Sam obserwowałem kilka razy pod Aldi wypasione fury właścicieli pensjonatów /auta opisane/robiące zakupy .
~niepełnospra 22-08-2011 23:11
Informuję Jeleniogórzan i turystów,że sprawami parkingów dla niepełnosprawnych zajmuje się zastępca Prezydenta Hubert Papaj.Choc wykonuje polecenie uchwały radnych,to od poprzedniej zadymy na ten temat w jelonce nie zrobił nic.I pewno nie zamierza.
~ 23-08-2011 9:06
wszyscy ci co piszą takie głupie komentarze niech jeden dzień wcielą się w niepełnosprawnych ruchowo to wtedy porozmawiamy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group