Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5442
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Za dwa miliony złotych ładniej na Wzgórzu Kościuszki

Poniedziałek, 7 listopada 2011, 9:37
Aktualizacja: Wtorek, 8 listopada 2011, 8:12
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Za dwa miliony złotych ładniej na Wzgórzu Kościuszki
Fot. RED
Będąca w kiepskim stanie ścieżka przyrodnicza w parku na Wzgórzu Kościuszki zyska nową nawierzchnię. Będą też nowe tablice, latarnie i elementy małej architektury, zaś najwyżej położony punkt, dawne Wzgórze Szubieniczne, zostanie oświetlony.

Wszystko dzięki zakwalifikowaniu do realizacji projektu przedstawionego w czasie poprzedniej kadencji samorządu. W miejsce istniejących nawierzchni ścieżki (częściowo jest tam żwir, częściowo – asfalt), będzie podłoże przyjazne zarówno dla spacerowiczów jak i roślinności. Będą naprawione także kamienne schody prowadzące na najwyżej położony punkt widokowy, dawne Wzgórze Szubieniczne, który zostanie dodatkowo podświetlony. Ścieżka zyska także dwa nowe przystanki: Aleja Modrzewiowa oraz Pnącza.

Wejście na ścieżkę będzie możliwe z trzech stron: od ulic Chełmońskiego, Mickiewicza i Sudeckiej. W parku stanie też 100 nowych latarni, 30 ławek oraz 30 koszy na śmieci. Wymienione zostaną też istniejące tablice informacyjnych na jednolite, trwałe i odporniejsze na dewastację. Po rozbudowie ścieżka będzie miała prawie dwa kilometry długości.

Aktualnie prowadzi ona do największych historycznych i przyrodniczych atrakcji parku, między innymi, obelisku postawionego na część żony założyciela całości burmistrza Johannesa Schoenaua, czy też do kamiennego profilu Karkonoszy, ustawionego w 1904 roku przez Towarzystwo Karkonoskie.

Nie wiadomo tymczasem, czy uda się przerzedzić samosiejki, które przez lata wyrosły i częściowo zasłaniają widoki, jakie rozciągają się choćby ze Wzgórza Szubienicznego, czy też z pobliża profilu Karkonoszy. Gdyby to się udało zrobić, park zyskałby jeszcze jedną atrakcję.

Kwota dofinansowania z RPO dla tego zadania wyniesie niemal 1,7 mln zł czyli 85 procent całej wartości inwestycji, która kosztować będzie dwa miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
775
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group