Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 7815
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Z ziemi obcej i na czarno

Piątek, 29 stycznia 2010, 9:13
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
Pięćdziesięciu pięciu Ukraińców, dwóch obywateli Mołdawii i Białorusina, którzy pracowali nielegalnie, zatrzymali funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. Pracodawcy zatrudniającemu na czarno grozi kara grzywny do 3 tys. zł. Cudzoziemcy otrzymali pouczenie i decyzje zobowiązujące ich do opuszczenia Polski w terminie do 7 dni, a także zakaz ponownego wjazdu przez rok.

Cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski ale pracujący na czarno wpadli w ręce strażników granicznych podczas jednej z kontroli. Wszyscy pracowali przy sortowni i pakowaniu warzyw i owoców w jednej z firm w powiecie lubińskim.

– Podczas kontroli, okazało się, że termin w dokumentacji związanej z powierzeniem wykonywania pracy cudzoziemcom jest rozbieżny z terminem w oświadczeniu o zamiarze powierzenia pracy – mówi ppor. SG Renata Sulima, rzecznik prasowy Komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. Osoby pracowały w tym przedsiębiorstwie kilka a nawet kilkanaście dni wcześniej, niż mogły tam podjąć pracę.

Pracodawca nie dopełnił bowiem formalności związanych z zalegalizowaniem wykonywania przez nich pracy. Odpowiednio wcześnie nie zarejestrował oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy we właściwym urzędzie. Teraz za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców stanie przed sądem. Grozi mu kara grzywny nie mniejsza niż 3 tys. zł.

Surowe konsekwencje czekają też samych zatrudnionych. Zostało wszczęte wobec nich postępowanie administracyjne. W ciągu siedmiu dni muszą oni opuścić Polskę. Mają też zakaz ponownego wjazdu na teren Polski przez rok.

Strażnicy zapowiadają kolejne kontrole i ostrzegają: – W myśl przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004r. ukarana może zostać każda osoba powierzająca nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca, czyli zarówno pracodawca, jak i osoba fizyczna, która zawarła z cudzoziemcem umowę o dzieło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group