Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6697
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z ziemi obcej i na czarno

Wiadomości: REGION
Piątek, 29 stycznia 2010, 9:13
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
Pięćdziesięciu pięciu Ukraińców, dwóch obywateli Mołdawii i Białorusina, którzy pracowali nielegalnie, zatrzymali funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. Pracodawcy zatrudniającemu na czarno grozi kara grzywny do 3 tys. zł. Cudzoziemcy otrzymali pouczenie i decyzje zobowiązujące ich do opuszczenia Polski w terminie do 7 dni, a także zakaz ponownego wjazdu przez rok.

Cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski ale pracujący na czarno wpadli w ręce strażników granicznych podczas jednej z kontroli. Wszyscy pracowali przy sortowni i pakowaniu warzyw i owoców w jednej z firm w powiecie lubińskim.

– Podczas kontroli, okazało się, że termin w dokumentacji związanej z powierzeniem wykonywania pracy cudzoziemcom jest rozbieżny z terminem w oświadczeniu o zamiarze powierzenia pracy – mówi ppor. SG Renata Sulima, rzecznik prasowy Komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. Osoby pracowały w tym przedsiębiorstwie kilka a nawet kilkanaście dni wcześniej, niż mogły tam podjąć pracę.

Pracodawca nie dopełnił bowiem formalności związanych z zalegalizowaniem wykonywania przez nich pracy. Odpowiednio wcześnie nie zarejestrował oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy we właściwym urzędzie. Teraz za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców stanie przed sądem. Grozi mu kara grzywny nie mniejsza niż 3 tys. zł.

Surowe konsekwencje czekają też samych zatrudnionych. Zostało wszczęte wobec nich postępowanie administracyjne. W ciągu siedmiu dni muszą oni opuścić Polskę. Mają też zakaz ponownego wjazdu na teren Polski przez rok.

Strażnicy zapowiadają kolejne kontrole i ostrzegają: – W myśl przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004r. ukarana może zostać każda osoba powierzająca nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca, czyli zarówno pracodawca, jak i osoba fizyczna, która zawarła z cudzoziemcem umowę o dzieło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

rymcycymcy 29-01-2010 10:04
Zupełnie bez sensu. W kraju brakuje ludzi do pracy, a oni pozbywają się sprawnych pracowników ...i jak tu walczyć z krysysem ? :)
~zxx 29-01-2010 10:10
Na miejscu tego pazerniaka co wykiwał Ukraińców spieprzał bym za siódmą granice w obawie co by nie zarezali.
~? 29-01-2010 10:40
co to za kara? W UK za jedną osobę stawka wynosi od 10000 do 30000 funtów
Cień 29-01-2010 11:32
To wkońcu do trzech koła, czy minimum? Bo jak tylko do, to ja oficjalnie zwalniam ludzi i zaoszczędzę trochę kasy. Co to jest trzy koła? Jeden miesiąc i zaoszczędzę, a reszta czasu, czysty zysk. Oczywiście żartuję, nie jestem świnią, ale ilu ludzi tak robi z powodu śmiesznych kar.
~Yeti 29-01-2010 12:39
Ludzie w Polsce nie mają pracy a oni zatrudniali wszystkich ludzi w firmie na czarno i to jeszcze z zagranicy :/ To jakiś absurd.
~~~~~ 29-01-2010 14:02
Jak ty byś zatrudnił jednego to dostałbyś ile paragraf przewiduje ale nie wielki PAN co ma tu i tam znajomości. Pazerniak miejscowych nie zatrudnił bo trzeba to głodowe minimum zapłacić, tak szybko nie wykiwa miejscowych a myślał że Ukraińcy na jego mercedesy za pół pensji będą harować.Taki Ukrainiec najczęściej się zapożyczy u siebie żeby jechać zarobić na chleb a taki szuja wykiwa i zapłaci za 60 oszukanych ludzi 3 tys.
~ 29-01-2010 21:41
na calym swiecie ludzie pracuja na czarno
~Reksio 29-01-2010 22:02
koleś wie jak się kasę robi, niestety takich szubrawców w Polsce jest więcej i tacy przewarznie nie głodują, no i jeszcze uklady maja wsród przedstawicieli miejscowej władzy nobo przecież miejsca pracy (pseudo) dają. Niektórym to nawet miasta lub gminy z tego powodu umarzają podatki niby żeby miejsca pracy ratować.
~anja 29-01-2010 23:10
my pracujemy(polacy) na zachod od naszej granicy a u nas ci co mieszkaja za nasza wschodnia granica i my jao Polska jestemu dla nich ZACHODEM-proste

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group