Piątek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 2987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z wiedzą o pomocy na wagę życia

Czwartek, 17 marca 2011, 20:59
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 8:16
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Z wiedzą o pomocy na wagę życia
Fot. Angela
Prawdziwy bój o życie i zdrowie poszkodowanych pozorantów toczyli dzisiaj uczestnicy V Mistrzostw Jeleniej Góry w Edukacji o Bezpieczeństwie. Zwycięzcy to Przedszkole nr 27, uczniowie klas I–III z „jedenastki”, grupa z klas IV – VI z „ósemki” oraz gimnazjalistka Sara Urbanowicz z ZSO nr 1. Impreza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze.

W V Mistrzostwach Jeleniej Góry wzięło udział 86 uczniów z 32 szkół i przedszkoli. Swoją wiedzę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa sprawdzili dzisiaj najlepsi, wyłonieni w konkursach szkolnych. Organizatorzy konkursu przygotowali dla nich nie lada wyzwania.

– Mówimy o ruchu drogowym, ochronie przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej, udzielaniu pierwszej pomocy, edukacji ekologicznej i wielu innych kwestiach.
Jest to jeden z nielicznych na Dolnym Śląsku konkursów o tak szerokiej tematyce. Od dzieci wymaga to dużej wiedzy, a od nauczycieli poświęcenia i determinacji w przekazaniu tych wiadomości, ale taki uczeń jest wszechstronnie przygotowany do życia i niesienia pomocy innym – mówi Maciej Gałęski, z Euroregionu
Nysa, głównego organizatora imprezy.

Przedszkolaki musiały m.in. wybrać z koszy z zabawkami i przedmiotami niebezpiecznymi te rzeczy, którymi mogą się bawić. Musieli też wykazać się wiedzą z zakresu opatrywania ran, udzielania pierwszej pomocy, zachowania się podczas zagubienia się w lesie czy markecie itp. Starsi uczestnicy zmierzyli się z udzieleniem pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, rannym materiałem wybuchowym czy ostrymi przedmiotami. Nie zabrakło też pytań i zadań dotyczących kwestii przeciwpożarowych i przeciwpowodziowych. Wiedzę młodych ratowników sprawdzali przedstawiciele policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, instytucji zajmujących się ekologią, ochroną przyrody i zwierząt.

Na mojej stacji sprawdzana była wiedza uczestników dotycząca obchodzeniem się z niewybuchem. Większość uczestników poradziła sobie. Mają dość dużą wiedzę na temat własnego bezpieczeństwa i zasad udzielania pomocy osobom poszkodowanym – mówi starszy sierżant Ryszard Figura z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Wysoko wiedzę przedszkolaków z kolei ocenia sierżant Elżbieta Żebracka, która sprawdzała czy dzieci wiedzą czym mogą się bawić, a czego nie powinny dotykać.
Jak się jednak okazało sama wiedza nie wystarczyła. Żeby wykonać dobrze wszystkie zadania trzeba było poradzić sobie ze stresem.

– Jestem z siebie zadowolona, ale wiem, że mogło być lepiej. Na przyszłość będę musiała nauczyć się myśleć i działać przy stresie, przy którym dużo się myli i zapomina. Przeszłam przez trzy stacje medyczne: resuscytację, pomoc przy zatruciu tlenkiem węgla oraz przy amputacji i ranie z wbitym przedmiotem. Dodatkowo były trzy stacje niemedyczne, w tym testy dotyczące ekologii, postępowania ze zwierzętami i przemocy w rodzinie – mówi Maja Kaczmarek z Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze.

Wśród przedszkoli pierwsze miejsce zajął popularny „Okrąglaczek”, II miejsce Przedszkole nr 4, a III – Przedszkole Kacperek. Zwycięzcami w kategorii klas I – III zostały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 11, tuż za nimi uplasowali się uczniowie z „szóstki”, a na trzecim miejscu znaleźli się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 15.

– To jest nasz ogromny sukces i efekt wieloletniej pracy. Pierwsze miejsce udało nam się wywalczyć po raz pierwszy. W minionym roku zajęliśmy drugie miejsce. Dla moich uczestniczek był to dzisiaj podwójny stres, bo uczennice brały udział w konkursie ogólnopolskim Kangur Matematyczny. Jestem z nich po prostu dumna – powiedziała Małgorzata Rakowska, nauczycielka SP nr 11 w Jeleniej Górze.

Zawodniczki: Kinga Dzik, Karolina Babczuk i Zuzia Gorczyca podkreślały, że sukces nie jest przypadkowy. – Bardzo się starałyśmy, byłyśmy dobrze wyćwiczone i uzupełniałyśmy się wzajemnie – mówiły dziewczynki.

W kategorii klas IV – VI równych sobie nie miały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 8. II miejsce wywalczyła drużyna z SP nr 11, a trzecie – uczniowie z SP nr 5.
– Ta wiedza na pewno nam się przyda w życiu. Nie spodziewałyśmy się tego sukcesu, jest to motywacja do dalszej pracy – powiedziały Magda Maniecka, Karolina Kowalczyk i Dominika Gławdecka z „ósemki”.

Wśród gimnazjalistów największą wiedzą wykazały się: Sara Urbanowicz z Żeroma ( I miejsce), Karolina Gławdecka z Gimnazjum nr 3 (II miejsce) oraz Maja Kaczmarek z Gimnazjum nr 4 (III miejsce). – Każdy z nas może być świadkiem zdarzeń, o których była dzisiaj mowa na tym konkursie. Posiadanie takiej wiedzy jest więc bardzo przydatne. Moim zdaniem do udzielenia pomocy innym wystarczy znać podstawowe zasady i nie dać się stresowi. Taką wiedzę i takie umiejętności powinien mieć każdy – zauważyła laureatka.

Turniej jak zwykle stał się okazją do prezentacji zespołów działających w "ósemce", któej dyrektor - Marzena Hryniewicka - pełniła rolę gospodarza dla tylu gości. W ceremonii rozdania nagród wzięli udział, prócz organizatorów, zastępczyni przewodniczącego rady miasta Anna Ragiel, wicedyrektor WORD-u Roman Kuty, a także Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group