Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 4860
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z wiedzą o pomocy na wagę życia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 marca 2011, 20:59
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 8:16
Autor: Angela
Fot. Angela
Prawdziwy bój o życie i zdrowie poszkodowanych pozorantów toczyli dzisiaj uczestnicy V Mistrzostw Jeleniej Góry w Edukacji o Bezpieczeństwie. Zwycięzcy to Przedszkole nr 27, uczniowie klas I–III z „jedenastki”, grupa z klas IV – VI z „ósemki” oraz gimnazjalistka Sara Urbanowicz z ZSO nr 1. Impreza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze.

W V Mistrzostwach Jeleniej Góry wzięło udział 86 uczniów z 32 szkół i przedszkoli. Swoją wiedzę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa sprawdzili dzisiaj najlepsi, wyłonieni w konkursach szkolnych. Organizatorzy konkursu przygotowali dla nich nie lada wyzwania.

– Mówimy o ruchu drogowym, ochronie przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej, udzielaniu pierwszej pomocy, edukacji ekologicznej i wielu innych kwestiach.
Jest to jeden z nielicznych na Dolnym Śląsku konkursów o tak szerokiej tematyce. Od dzieci wymaga to dużej wiedzy, a od nauczycieli poświęcenia i determinacji w przekazaniu tych wiadomości, ale taki uczeń jest wszechstronnie przygotowany do życia i niesienia pomocy innym – mówi Maciej Gałęski, z Euroregionu
Nysa, głównego organizatora imprezy.

Przedszkolaki musiały m.in. wybrać z koszy z zabawkami i przedmiotami niebezpiecznymi te rzeczy, którymi mogą się bawić. Musieli też wykazać się wiedzą z zakresu opatrywania ran, udzielania pierwszej pomocy, zachowania się podczas zagubienia się w lesie czy markecie itp. Starsi uczestnicy zmierzyli się z udzieleniem pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, rannym materiałem wybuchowym czy ostrymi przedmiotami. Nie zabrakło też pytań i zadań dotyczących kwestii przeciwpożarowych i przeciwpowodziowych. Wiedzę młodych ratowników sprawdzali przedstawiciele policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, instytucji zajmujących się ekologią, ochroną przyrody i zwierząt.

Na mojej stacji sprawdzana była wiedza uczestników dotycząca obchodzeniem się z niewybuchem. Większość uczestników poradziła sobie. Mają dość dużą wiedzę na temat własnego bezpieczeństwa i zasad udzielania pomocy osobom poszkodowanym – mówi starszy sierżant Ryszard Figura z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Wysoko wiedzę przedszkolaków z kolei ocenia sierżant Elżbieta Żebracka, która sprawdzała czy dzieci wiedzą czym mogą się bawić, a czego nie powinny dotykać.
Jak się jednak okazało sama wiedza nie wystarczyła. Żeby wykonać dobrze wszystkie zadania trzeba było poradzić sobie ze stresem.

– Jestem z siebie zadowolona, ale wiem, że mogło być lepiej. Na przyszłość będę musiała nauczyć się myśleć i działać przy stresie, przy którym dużo się myli i zapomina. Przeszłam przez trzy stacje medyczne: resuscytację, pomoc przy zatruciu tlenkiem węgla oraz przy amputacji i ranie z wbitym przedmiotem. Dodatkowo były trzy stacje niemedyczne, w tym testy dotyczące ekologii, postępowania ze zwierzętami i przemocy w rodzinie – mówi Maja Kaczmarek z Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze.

Wśród przedszkoli pierwsze miejsce zajął popularny „Okrąglaczek”, II miejsce Przedszkole nr 4, a III – Przedszkole Kacperek. Zwycięzcami w kategorii klas I – III zostały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 11, tuż za nimi uplasowali się uczniowie z „szóstki”, a na trzecim miejscu znaleźli się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 15.

– To jest nasz ogromny sukces i efekt wieloletniej pracy. Pierwsze miejsce udało nam się wywalczyć po raz pierwszy. W minionym roku zajęliśmy drugie miejsce. Dla moich uczestniczek był to dzisiaj podwójny stres, bo uczennice brały udział w konkursie ogólnopolskim Kangur Matematyczny. Jestem z nich po prostu dumna – powiedziała Małgorzata Rakowska, nauczycielka SP nr 11 w Jeleniej Górze.

Zawodniczki: Kinga Dzik, Karolina Babczuk i Zuzia Gorczyca podkreślały, że sukces nie jest przypadkowy. – Bardzo się starałyśmy, byłyśmy dobrze wyćwiczone i uzupełniałyśmy się wzajemnie – mówiły dziewczynki.

W kategorii klas IV – VI równych sobie nie miały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 8. II miejsce wywalczyła drużyna z SP nr 11, a trzecie – uczniowie z SP nr 5.
– Ta wiedza na pewno nam się przyda w życiu. Nie spodziewałyśmy się tego sukcesu, jest to motywacja do dalszej pracy – powiedziały Magda Maniecka, Karolina Kowalczyk i Dominika Gławdecka z „ósemki”.

Wśród gimnazjalistów największą wiedzą wykazały się: Sara Urbanowicz z Żeroma ( I miejsce), Karolina Gławdecka z Gimnazjum nr 3 (II miejsce) oraz Maja Kaczmarek z Gimnazjum nr 4 (III miejsce). – Każdy z nas może być świadkiem zdarzeń, o których była dzisiaj mowa na tym konkursie. Posiadanie takiej wiedzy jest więc bardzo przydatne. Moim zdaniem do udzielenia pomocy innym wystarczy znać podstawowe zasady i nie dać się stresowi. Taką wiedzę i takie umiejętności powinien mieć każdy – zauważyła laureatka.

Turniej jak zwykle stał się okazją do prezentacji zespołów działających w "ósemce", któej dyrektor - Marzena Hryniewicka - pełniła rolę gospodarza dla tylu gości. W ceremonii rozdania nagród wzięli udział, prócz organizatorów, zastępczyni przewodniczącego rady miasta Anna Ragiel, wicedyrektor WORD-u Roman Kuty, a także Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

hoopak 17-03-2011 22:00
Pierwsza edycja od kilku lat, na której mnie nie było...
~Obserwator 18-03-2011 7:31
Za wysiłek dzieci i nauczycieli włożony w przygotowanie do konkursu, który co roku ma coraz szerszą tematykę, czasami odbiegającą od pierwotnego założenia p. pomocy - uczniowie w nagrodę za pierwsze miejsca otrzymali paczkę puzzli!!! Rzeczywiście warto walczyć hehe... Jedyna korzyść, to nabyte przez nie umiejętności ratownicze i zdobyta wiedza. Szkoda, że jak zwykle robi się sztukę dla sztuki, a potem nie docenia trudu dzieci!! Za puzzle i uścisk dłoni vipa.... walczmy...
~ 18-03-2011 8:00
... czy to marzec czy też luty - na co drugiej fotce KUTY ...
~ 18-03-2011 8:45
Były też medale.. co wbrew pozorom jest dla dzieci bardzo ważne i puchar dla szkoły. Medal chce każdy dzieciak. A nagrody faktycznie mało wyszukane.
~oBYWATEL45 18-03-2011 9:15
Szkoda tylko, że w komisji zwłaszcza w śmiesznych śpioszkach zasiadali ludzie nie mający zielonego pojęcia i uprawnień zaś ze szczególną troską realizowali swoje złośliwości i tępactwo. Wstyd panowie, wstyd, ale widać tak to jest jak słoma z butów wystaje i do tego założy się ważny mundurek, prawda panie ...........?
~M.Gałęski 18-03-2011 17:22
Wiem, że nagrody nie były rewelacyjne, ale zależało nam by każdy coś dostał, w sumie ponad 120 nagród. Staramy się zgromadzić większe środki lecz nie jest to proste. Tego typu wydarzenia nie mają wielkich pieniędzy i dlatego dzieciom i nauczycielom należą się szczególne wyrazy uznania. Myślę też, że raczej nie o nagrody chodziło. Mistrzostwa to również część przedsięwzięcia dolnośląskiego i musimy też pamiętać np. o półfinale w Jeleniej Górze, do którego przystąpi prawie 500 dzieci. Nie wiem jakie i kogo kompetencje są podważane, lecz nieliczne uwagi były wyjaśniane na miejscu co uznaję za potwierdzenie jakości mechanizmu sędziowania. Jeśli jednak ktoś coś zauważył, proszę o sygnał do Euroregionu, bo przecież nic doskonałe nie jest. Uwagi Państwa nie będą zapomniane i postaramy się poprawić co będzie możliwe. W każdym razie taka dyskusja, nawet krytyczna, jest też potrzebna, za co dziękuję.
~Mama uczestn 18-03-2011 19:03
Ale z Was materialiści! Przecież tu nie chodzi o nagrody, tylko o wiedzę jaką zdobywają w tym konkursie nasze dzieci. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, dzieciaki biorą udział w tym konkursie, ponieważ chcą się sprawdzić i zdobyć medale. Nagrody rzeczowe zajmują drugorzędne miejsce. Gratulacje dla pomysłodawców, organizatorów nauczycieli i przede wszystkim dla wspaniałych dzieciaków. BRAWO!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group