• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 3:16
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 3175
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Z trójką dzieci na bruk

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Niedziela, 24 sierpnia 2008, 8:13
Aktualizacja: 8:15
Autor: Angela
Fot. TEJO
Irena Charitakis z dwiema córeczkami, synem i przyjacielem Jackiem Kozińskim od ośmiu lat starają się o mieszkanie socjalne w Jeleniej Górze. Bezskutecznie. Miasto za każdym razem odrzuca ich wniosek i nie przewiduje szybkiego przyznania lokalu. Rodzinie brakuje już pieniędzy na wynajem, a dwójka z dzieci będzie niebawem miała kłopot z dojazdem do szkoły.

Jacek Koziński i Irena Charitakis z trójką dzieci obecnie wynajmują mieszkanie w Piastowie. Tam jest taniej. Wiąże się to jednak z ograniczonym dostępem do szkół i pracy.
– Mamy tu dwa autobusy rano i późnym popołudniem. Po osiem kilometrów chodzimy codziennie na nogach, kiedy dziecko uczęszcza do szkoły. Już za miesiąc do przedszkola pójdzie kolejne. Nie wiemy, jak mamy dalej żyć. Już nie mamy siły dalej z dziećmi szukać jakiegoś tańszego i dogodniejszego miejsca do zamieszkania – mówią nasi rozmówcy.

Przeprowadzali się już kilkakrotnie, bo wciąż brakuje im pieniędzy na życie. Najstarsza córka ma dziewięć lat, najmłodsza – dwa latka. – Nie pijemy, nie jesteśmy narkomanami. Mimo to, tak właśnie jesteśmy traktowani – podkreślają pani Irena i pan Jacek.

Osiem lat starania się o mieszkanie było dla rodziny tułaczką od urzędu do urzędu. Pisma złożyli już u prezydenta miasta, Zakładzie Gospodarki Lokalowej i Wydziale Gospodarki Lokalowej w Jeleniej Górze. Niestety nie przyniosło to żadnego rezultatu.

– Za każdym razem dostajemy odmowę, mimo, że nasi rodzice mieszkali w Jeleniej Górze całe życie i mieszkają do dzisiaj – skarży się Irena Charitakis. – Ile mamy się tak jeszcze tułać z tymi dziećmi. Za każdym razem kiedy przychodzimy do urzędu słyszymy to samo: „proszę być dobrej myśli, damy państwu znać”.

Do dzisiaj jednak nikt od kilku lat starania się rodziny o mieszkanie nie dał znać . Zakład gospodarki lokalowej tłumaczy, że to nie on rozdysponowuje lokale, dlatego wszystkie pisma, jakie złożyła Irena Charitakis, przekazano do urzędu miasta. W wydziale gospodarki lokalowej urzędu miasta natomiast nie widać nadziei na rychłą pomoc rodzinie.

– Nie mamy mieszkań socjalnych i jest to nie tylko problem Jeleniej Góry ale całej Polski – usłyszeliśmy od Magdaleny Sielużyckiej kierownika referatu ds. lokalowych w Jeleniej Górze. – Ostatnie pismo, jakie złożyła pani Charitakis, trafiło do nas na początku 2007 roku. Wówczas mieszkanka nie została jednak uwzględniona w projekcie ponieważ nie spełniała pewnych warunków. Teraz powinna do 30 listopada złożyć kolejny wniosek, na podstawie którego zostałaby wstępnie zakwalifikowana do przyznania mieszkania w roku 2010 – tłumaczy M. Sielużycka.

Jedyną nadzieją, zdaniem urzędników, jest dla Ireny Charitakis staranie się o lokal do remontu. W przetargu na lokal do remontu wygrywają bowiem ci, którzy mają najtrudniejsza sytuację rodzinną i najdłużej czekają na lokum.

Liczba osób, które chciałoby dostać mieszkanie socjalne stale rośnie, a miasto nowych mieszkań nie buduje. Dodatkowo ubywa mieszkań w skutek wyprzedawania lokali mieszkańcom za 1 procent. Sytuacje pogarsza też fakt 400 prawomocnych wyroków sądowych o eksmisję lokatorów, których od 2005 roku z mieszkania wyrzucić nie można bez zapewnienia im lokalu zastępczego. Zanim takie mieszkania powstaną w byłym akademiku przy ul. Wyczółkowskiego, minie trochę czasu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~Normalny 24-08-2008 10:49
Oto właśnie polskie realia że z pożądnych ludzi na siłe chce się zrobidz dziadów czyli cały czas wszystkich nas się zachęca do wyjazdu za granice bo mamy takie położenie że gdzie wyjedziemy to wszędzie może byc lepiej w jeleniej zostali ci co na bilet do londynu nie mają ale jak tak dalej będzie to pójdą pieszo aby jak naj dalej stąd bo tu jest ostoja bagienna jak już wdepniesz to cie bieda pożera a pracy jest pełno tylko szkoda ze za 700-800złotych i zmuszany człowiek jest niewolniczej pracy za byle jakie pjieniądze nawet jak ktoś chce się przekfalifikowac to urząd pracy niedaje takiej morzliwości tylko wysyla na chore staże i ganiają ludzi gorzej od bydła czyli wszędzie doping do wyjazdu z tej dziury
piipi 24-08-2008 11:01
~Mam pytanie do Rodziny Charitakis..."Nie pijemy,nie jestesmy narkomanami.Mimo to,tak wlasnie jestesmy traktowani".~Kto,was tak traktuje?...Mieszkancy Piastowa,czy U.M ?.
~Samba 24-08-2008 11:01
A u mnie w budynku są dwa puste mieszkania. Z jednego facet zmarł już prawie 8 lat temu. Ostatnio przy okazji wymiany skrzynek Pani z administracji była zdziwiona, ze tam nikt nie mieszka. Drugie stoi i niszczeje bo pani które go niby zajmuje od 3 lat nie zamieszkuje w nim, nie opłaca.Podobno mieszka gdzieś u swojego nowego męża i czasem wchodzi przez okno jak jest w "stanie wskazującym na spożycie".Ostatnio chyba koczują tam menele.Administracja wie o tym i nic nie robi, a dla ludzi z dziećmi co dbaliby o mieszkanie to się nie daje. To tylko może być w Jeleniej Górze, gdzie nie ma prawdziwych gospodarzy a ci co są mają wszystko w nosie i martwią się tylko o siebie.
~Mroku 24-08-2008 11:24
Złodzieje!!!!!!!!!! teraz patrzą jak sprzedać a nie jak dać wrrrrrr
~Rudebwoy 24-08-2008 12:15
Sytuacje pogarsza też fakt 400 prawomocnych wyroków sądowych o eksmisję lokatorów, których od 2005 roku z mieszkania wyrzucić nie można bez zapewnienia im lokalu zastępczego. Nie zdziwiłbym się gdyby zmieniono prawo, tak aby można ich było jednak wyrzucić bez lokalu zastępczego... :)
~Alicja T. 24-08-2008 12:17
dlatego zawsze powtarzam: wyzsze wyksztalcenie to podstawa. Zal mi tych panstwa ale pretensje moga miec tylko do siebie.
~do Alicja T. 24-08-2008 13:07
przepraszam a co ma do całej tej sytuacji wykształcenie?? bo nie rozumiem
~do Alicja T. 24-08-2008 13:22
Z twojej wypowiedzi wynika, że ludzie wykształceni mogą sie starać o mieszkanie socjalne a ci z miernym wykształceniem nie, bądź wykształceni mają większą siłę przebicia w urzędach a nie wykształceni nie wiedzą jak to sie robi. Ale rozumiem że ty posiadasz wyższe wykształcenie i cieszysz sie z tego więc moje gratulacje. Umiesz posegregować ludzi na tych lepszych i gorszych:). Jakby wszyscy posiadali wyższe wykształcenie kto wywiózłby np śmieci, kto budowałby drogi, naprawiłby pękniętą rure czy zepsutą pralke. inżynierowie czy magistrzy? i weź pod uwagę , że nie każdy może zdobyć wyższe nawet jak chce
~mm 24-08-2008 13:23
Pani Alicjo co ma wykształcenie do warunków socjalnych.W samej Jeleniej jest tyle pustostanów, które mogli by wyremontować sobie Polacy i mieszkać,tylko poco przydzielać jak można sprzedać. Aby parę osób brało chordotonalne pensie itd. Rządzą krajem właśnie ludzie z wykształceniem,i my i nasze dzieci,oraz dzieci naszych dzieci będą spłacać długi przez ich rządzenie.Kiedyś byłem patry jotom, teraz zaczynam nienawidzić tych debilizmów, które się dzieją .Im mądrzejsi,tym głupsi itd. Tak samo Pani komentarz jest nie na miejscu,wykształcenie do komentarza nie na wiele się zdało. Życzę wszystkim Polakom lepszych przyszłych dni.
~brak zdrowego rozsądku !! 24-08-2008 13:55
ja mam jedno dziecko i jest mi ciężko !!! dlatego nawet nie myśle o drugim, a Ci pąnstwo to co mysleli trójka dzieci i teraz pretensje do państwa że mieszkania nie mają!!!! żałosne !!!!!!!!! po drugie znam tą dziewczyne (matke dzieci) i wolał bym sie nie wypowiadac na jej temat, szkoda słów !!!!!!!!!!!!!!!!!!
~porada 24-08-2008 14:06
ale dlaczego ta pani chce mieszkać akurat w jeleniej, nie lepiej we wrocławiu czu dublinie? tam są lepsze watunki
~Do Alicja T 24-08-2008 14:07
Co ma do tego wykształcenie człowiek to człowiek czujesz sie lepsza ?to sprowadze cie na ziemie jesteś beznadziejna i jak tak do życia podchodzisz to ci współczuje i twojej rodzinie też o ile ją masz!!!!! .Wrrr Mroku.
~-do Alici T.. 24-08-2008 14:10
Jak ty zdobylas wysze wyksztalcenie jak taka glupia jestes ?
czarnulka jastin 24-08-2008 14:28
o to Polska nasza
~malg61 24-08-2008 14:52
Nie mają mieszkania ale dzieci narobili, jak Żyd czapek. No i teraz oczywiście domagają się pomocy. Trzeba myśleć głową a nie prąciem.
~xxx 24-08-2008 15:27
A ja znam przyklad ze mozna zalatwic mieszkanie jak sie ma znajomosci w zgmie W maciejowej na Wroclawskiej bylo male mieszkanko i dostala je ropdzina mieszkajaca obok bo twierszili ze maja zamale mieszkanie a podanie zlozyli moze z miesiac wczesniej i dostali a co maja powiedziec i zrobic rodziny ktore nie maja gdzie mieszkac czy tym sie ktos wrescie zajmie mieszkanie to bylo na ulicy Wroclawskiej
~Teozja do Alicji 24-08-2008 15:42
Babo weź się puknij w ten swój "wykształcony" łeb, co? Nie widzę związku pomiędzy problemem tych państwa a wykształceniem. Ale juz skoro poruszyłaś ten temat, to Ty myślisz, że ludzie z dyplomem zarabiają od razu miliony? Zapytaj stażystów w banku jakie grosze im płacą. Wielu z nich nie stac na wynajęcie mieszkania a co dopiero mówić o ich kupnie, więc wykształcenie tu niczego nie załatwia. Poza tym w czym czujesz sie lepsza od tych niewykształconych? Ja mam mgr przed nazwiskiem ale nigdy nie dyskredytowałam ludzi z powodu braku tych trzech literek. Nie każdy ma zdolności do nauki, nie każdy ma warunki, a brak szacunku dla osób bez "wykształcenia" świadczy o twoim prymitiwiźmie
~ja też chcę mieszkanie 24-08-2008 16:02
niech sobie jeszcze 5-tke zrobi to pewnie będzie jej łatwiej dostac mieszkanie, po drugie bez problemu można dostac kredyt na mieszknie!!! wystarczy chciec !!!!
cieplice 24-08-2008 16:04
SKOŃCZYŁY SIĘ CZASY SOCJALIZMU GDZIE DAWALI. Dostałam mieszkanie do remontu, nie jest to taki luksus, w gruncie rzeczy remontuje się by zamieszkać. No cóż niby sobie, ale.. przy wykupie rzeczoznawca przy wycenie do wykupu wycenia to co widzi, a nie to co człek dostał na początku. a po drugie terminy. Takich osób jest pełno, większośc młodych małżeństw, banki nie dają chetnie kredytu, bo nie mają zdolności. Pominmy fakt, że sa oni w stanie płacić za wynajmem tyle co rata w banku. A znając nasze kochane państwo, jeśli ta para za bardzo będzie się obnosić ze swoją bieda to dzieci jej odbiora i ... koniec problem teoretycznie rozwiązany.
~Realista 24-08-2008 16:06
piipi 24-08-2008 16:43
..do - [~Samba..]...mezczyzna,a ktory zmarl 8 lat temu jest do "zyjacych" zaliczony !.~Ciekawe,czy ten mezczyzna tam sam "mieszka"..
~oj 24-08-2008 17:08
przeżyłem to sam kiedyś..na ulicy wylądowałem..nie sam lecz z dziećmi...Dzięki Bogu znalazły się osoby , które mi pomogły,(podzielili sie własnym skromnym mieszkaniem) mam nadzieję, że znajdzię się też tu ktoś taki....przemyślcie to
~x 24-08-2008 17:10
piipi 24-08-2008 17:12
~Rodzice decyduja sie na dziecko i jeszcze nastepne i nastepne i MYSLA ..JAKOS to BEDZIE.
~gość niedzielny 24-08-2008 17:26
pomijając fakt, czy tej pani coś się należy czy też nie, argumentacja iż mają utrudniony dostęp do szkoły chyba jest nie na miejscu. Z Kromnowa drogą jest ok 7 km, do centrum Piechowic, a Kromnów to już w zasadzie częśc Starej Kamienicy... a ta sympatyczna pani mieszka w Piastowie czyli "pomiędzy". W trakcie roku szkolnego, aż nie chce mi się wierzyć by Piechowice nie zapewniały autobusu szkolnego dla młodzieży szkolnej uczącej się w Piechowicach, Stara Kamienica natomiast robi przewozy szkolne do i z Kromnowa do swojej szkoły. Ponadto, regularnie od Polcoloritu kursuje "9" w ciągu tygodnia jest w obie strony po siedem kursów dziennie... + po dwa kursy w dni robocze "13" aż do Kromnowa... Rozumiem rozżalenie tej pani, ale co mają mówić ci którzy mieszkają tam "od zawsze"? wiadomo że fajniej byłoby mieszkać w mieście ale jeśli pieniędzy bra,k to chyba mieszkanie w Piastowie jest najlepszym wyjściem na dzień dzisiejszy.
~Normalny 24-08-2008 18:17
Do Alicji T Droga Pani niech Pani sie cieszy że udało się Pani skończyc jakąś szkołę ale z tego co wnioskuję to ta szkoła była zdana za świnie i kury i wto wątpie czy Pani ma wogule jakieś wukrztałcenie bo by Pani nie pisała takich głupot chyba że te pokończone szkoły do reszty poprzewracały Pani w głowie
~Normalny 24-08-2008 18:23
Do brak zdrowego rozsądku-Ciesz się że tobie życie się układa dobrze i spokojnie a nie nam oceniac innych od tego jest Ktoś inny Ważne że dbają o dzieci i starają się stworzyc szczęśliwy dom a Państwo swoim rodakom też powinno gwarantowac socjal a nie tylko zdzierac podatki i niedawac nic w zamian
~do Alicji T. 24-08-2008 18:58
To właśnie te super powykształcane panie w biurach siedzą i biorą nie małe pensję tylko za to ,aby takim ludziom jak Ci państwo powiedzieć niestety nie mamy lokali.A wystarczyłoby ,żeby ruszyły te swoje cztery litery za biurka i poszły zobaczyć w teren jak ich podległe lokale są niszczone przez użytkowników ,którzy latami nie płacą za mieszkania .W samym tylko Sobieszowie jest ich kilkanaście.Proszę zobaczyć co się dzieje z bardzo dużym budynkiem na ulicy Karkonoskiej po byłej bursie szkoły rolniczej ile rodzin mogłoby w nim zamieszkać.Powie ktoś miasto nie ma pieniędzy ,a wystarczy sprzedać to za parę groszy i dać ludziom , aby własnym sumptem wyremontowali te pomieszczenia.Ale nasi urzędnicy wychodzą z założenia niech zniszczeje to się da do rozbiórki a teren sprzeda .Po co mieć kłopoty z mieszkańcami i remontami.Taka właśnie jest prowadzona polityka w jeleniogórskim urzędzie.
~naj 24-08-2008 19:17
Mamy jednego wykształconego Obrębalskiego i oprócz ślinotoku co? W Jelonce mamy to co w całej Polsce .Wykształceni patrzą co by tu jeszcze wyrwać ! co ich obchodzi rodzina która nie ma gdzie mieszkac?
~kika 24-08-2008 19:34
co niekturzy niemacie zielonego pojecia jezeli chodzi o los tych ludzi wypisujecie takie glupoty ze zygac sie chce co mają dzieci do tego czy wyksztalcenie tym ludziom trzeba pomuc a nie jeszcze pisac w tak beszczelny sposub mam nadzieje ze znajdą sie osoby które im pomogą pozdrawiam.
~Sabath 24-08-2008 20:43
Teraz rodzą się same bliźniaki i coraz więcej rodzin planuje mieć sześcioro dzieci nie myśląc o tym czy ich stać na utrzymanie i jakie mają warunki ...
~AGA 24-08-2008 20:53
ja nigdy nie liczyłam, że ktoś ma mi dać mieszkanie. Zeby mieszkanie mieć wzięłam kredyt Przez 10 lat spłacałam ,nie stać mnie było na: fryzjera,ładne ciuchy, dzieci chodziły w ciuchach po kuzynach.Mam średnie wykształcenie,trójkę dzieci,mieszkam na Kiepury.
~Do Alicji 24-08-2008 22:16
Tata Ci kupił dyplom czy za ziemniaki dostałas ? A Charitakisy to mogli mysleć o mieszkaniu zanim zrobili Trójke, albo ich nie robić !!!
~do normalny 24-08-2008 23:21
zastanów sie co piszesz, bo nie mając gdzie mieszkac też byś sobie zrobił 3 dzieci i liczył na państwo że albo Ci da albo Ci nie da mieszkania??? jest jedno bardzo dobre przysłowie "umiesz liczyc licz na siebie" po drugie nie znasz tej rodziny to sie nie wypowiadaj!!!
~fan komury z kowar 25-08-2008 4:31
Proste wypierniczyc na bruk tych co nie placa ,a mieszkania dac oczekujacym . I az do skutku , nieplacacy i niszczacy mieszkania komunalne siedza i czekaja na exmisje po pare lat ,a lokatorzy ktorzy by placili i zadbali jak o swoje czekaja na lokal bez szansy jego otrzymania ot wydolnosc naszego prawa .
~xyz 19-09-2008 10:52
Na wyższe wykształcenie trzeba miec niestety tez pieniadze.Ja mam techniczne i 24 lata a dorobilam sie malego mieszkanka i samochodu.Niestety trzeba pojść do pracy a czasami nawet wyjechac zeby cos miec.Co do komentarza Pani Alicji nie zgadzam sie w najmniejszym stopniu ale co do trójki dzieci to niestety w Polsce Pani Irena nie żyje od dzisiaj i decydując sie na którekolwiek z dzieci wiedziała jak wyglada sprawa mieszkań w naszym miescie i z roku na rok jest co raz gorzej.Dziecko zrobić łatwo ale najpierw trzeba zadac sobie pytanie czy nas na nie stac?Opakowanie tabletek antykoncepcyjnych kosztuje juz od 3zł na recepte.Warto zainwestowac.
~wkurzony 18-11-2009 14:49
Witam wszystkich obroncow ucisnionych ja sie przekonalem ze nie warto pomagac.Mieszkaly u mnie te szkodniki brudasy,poltora roku byly problemy,dzieci kradly wszystko co popadnie pieniadze tez,ja osobiscie bym im zabral wszystkie zasilki oni oplywali w luksusie auto,nowy skuter,komputer,plazma,komorki itd.Ile osob potrzebuje pomocy a unosi sie honorem i nie zebra.Dzieki bogu szkodniki sie wyprowadzily oczywiscie nie placac za mieszkanie i prad ok 1200zl,Zostawiajac po sobie balagan i zle wspomnienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group