Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 4082
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z przedszkolami w normie, ze żłobkami marnie

Wtorek, 8 marca 2011, 8:30
Aktualizacja: 8:35
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Z przedszkolami w normie, ze żłobkami marnie
Fot. TEJO
Ze wstępnej analizy zapotrzebowania na miejsca w oddziałach przedszkolnych w Jeleniej Górze wynika, że nie ma w tym względzie braków. Odmienna jest sytuacja w opiece żłobkowej. W Jeleniej Górze dziś można do żłobka przyjąć setkę dzieci – podał urząd miasta w swoim komunikacie.

Sytuacja w przedszkolach to ogólny bilans miejski, bowiem gdyby szacować zapotrzebowanie w poszczególnych rejonach miasta, to w Cieplicach można byłoby jeszcze utworzyć 3 – 4 grupy, natomiast na Zabobrzu będzie zapewne odczuwalny niedosyt miejsc, szacowany na 2 – 3 grupy.

– Te szacunki muszą jeszcze podlegać weryfikacji – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – bowiem w niektórych przypadkach może się zdarzyć, że rodziny mieszkające w centrum Jeleniej Góry pracują w Cieplicach i z różnych powodów będą chciały tam oddać dzieci do przedszkola, więc póki nie będziemy mieli zweryfikowanego pełnego obrazu potrzeb i możliwości trudno podejmować kierunkowe decyzje, niemniej sprawę tę obserwujemy bardzo uważnie.

Ma ona zresztą także inny wymiar: trendów demograficznych i regulacji oświatowych. Już w przyszłym roku potrzeby w tym względzie będą nie tak mocno odczuwalne. A w tym roku szkolnym, po zakończeniu procesu rekrutacji, będą zaspokajane działaniami doraźnymi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W Jeleniej Górze mieszka dziś 588 sześciolatków, 655 – pięciolatków i 649 – czterolatków. Nieco więcej jest dzieci w wieku 3 i 2 lat, odpowiednio 711 i 713. W mieście – stan „na dziś” dostępnych jest ok. 1225 miejsc w przedszkolach publicznych (bez oddziałów żłobkowych) i ponad 900 miejsc w 11 przedszkolach niepublicznych.

Jeśli chodzi o żłobki, już tak kolorowo nie jest. W Jeleniej Górze dziś można do żłobka przyjąć setkę dzieci. Do tego roku tego typu placówki – poddane surowym rygorom ustawowym, tyczącym spraw sanitarnych i zdrowotnych – właściwie nie mogły istnieć jako placówki niepubliczne.

Ze względu na wymagania prawne żadnemu przedsiębiorcy nie opłacało się uruchamiać żłobka. Sytuacja zmieniła się o tyle, że ze względu na ogólne trudności w tej sferze w całej Polsce można już tworzyć małe żłobki, które – wprawdzie w niepełnym wymiarze czasu – mogą być rentowne nawet przy kilkanaściorgu dzieciach.

– Rozpoczęliśmy poszukiwania lokali, które mogą spełniać warunki dla takiej działalności, ze względu na wymiar społeczny myślę, że opłaty czynszowe, czy dzierżawne będą umiarkowane i nowi przedsiębiorcy mogą uzupełnić ofertę miasta – powiedział M. Zawiła. – Niezależnie od tego typujemy miejsca pod lokalizację nowego żłobka, a ponadto wystąpię do zarządu JSM z prośbą, by Spółdzielnia w swoich zasobach także odszukała większe mieszkania, które mogą służyć takim celom. Myślę, że wspólnym wysiłkiem poradzimy sobie z tą sprawą – dodaje prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group