Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6470
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z przedszkolami w normie, ze żłobkami marnie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 marca 2011, 8:30
Aktualizacja: 8:35
Autor: RED
Fot. TEJO
Ze wstępnej analizy zapotrzebowania na miejsca w oddziałach przedszkolnych w Jeleniej Górze wynika, że nie ma w tym względzie braków. Odmienna jest sytuacja w opiece żłobkowej. W Jeleniej Górze dziś można do żłobka przyjąć setkę dzieci – podał urząd miasta w swoim komunikacie.

Sytuacja w przedszkolach to ogólny bilans miejski, bowiem gdyby szacować zapotrzebowanie w poszczególnych rejonach miasta, to w Cieplicach można byłoby jeszcze utworzyć 3 – 4 grupy, natomiast na Zabobrzu będzie zapewne odczuwalny niedosyt miejsc, szacowany na 2 – 3 grupy.

– Te szacunki muszą jeszcze podlegać weryfikacji – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – bowiem w niektórych przypadkach może się zdarzyć, że rodziny mieszkające w centrum Jeleniej Góry pracują w Cieplicach i z różnych powodów będą chciały tam oddać dzieci do przedszkola, więc póki nie będziemy mieli zweryfikowanego pełnego obrazu potrzeb i możliwości trudno podejmować kierunkowe decyzje, niemniej sprawę tę obserwujemy bardzo uważnie.

Ma ona zresztą także inny wymiar: trendów demograficznych i regulacji oświatowych. Już w przyszłym roku potrzeby w tym względzie będą nie tak mocno odczuwalne. A w tym roku szkolnym, po zakończeniu procesu rekrutacji, będą zaspokajane działaniami doraźnymi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W Jeleniej Górze mieszka dziś 588 sześciolatków, 655 – pięciolatków i 649 – czterolatków. Nieco więcej jest dzieci w wieku 3 i 2 lat, odpowiednio 711 i 713. W mieście – stan „na dziś” dostępnych jest ok. 1225 miejsc w przedszkolach publicznych (bez oddziałów żłobkowych) i ponad 900 miejsc w 11 przedszkolach niepublicznych.

Jeśli chodzi o żłobki, już tak kolorowo nie jest. W Jeleniej Górze dziś można do żłobka przyjąć setkę dzieci. Do tego roku tego typu placówki – poddane surowym rygorom ustawowym, tyczącym spraw sanitarnych i zdrowotnych – właściwie nie mogły istnieć jako placówki niepubliczne.

Ze względu na wymagania prawne żadnemu przedsiębiorcy nie opłacało się uruchamiać żłobka. Sytuacja zmieniła się o tyle, że ze względu na ogólne trudności w tej sferze w całej Polsce można już tworzyć małe żłobki, które – wprawdzie w niepełnym wymiarze czasu – mogą być rentowne nawet przy kilkanaściorgu dzieciach.

– Rozpoczęliśmy poszukiwania lokali, które mogą spełniać warunki dla takiej działalności, ze względu na wymiar społeczny myślę, że opłaty czynszowe, czy dzierżawne będą umiarkowane i nowi przedsiębiorcy mogą uzupełnić ofertę miasta – powiedział M. Zawiła. – Niezależnie od tego typujemy miejsca pod lokalizację nowego żłobka, a ponadto wystąpię do zarządu JSM z prośbą, by Spółdzielnia w swoich zasobach także odszukała większe mieszkania, które mogą służyć takim celom. Myślę, że wspólnym wysiłkiem poradzimy sobie z tą sprawą – dodaje prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~XZ 8-03-2011 9:41
i co ? zamurowało? żadnych komentarzy? skończyła się wena gości, którym żółć wycieka porami skóry?
___x 8-03-2011 10:48
Ale i tak przydałyby się (w całej Polsce) przedszkola/żłobki darmowe (z opłatą tylko za wyżywienie) i całodobowe (czynne także w święta bo rodzice bardzo często także w święta muszą pracować albo muszą też kiedyś odpocząć) bo tak długo jak rodzicielstwo będzie oznaczało prace na 10 etatów, rezygnację z zainteresowań/hobby spotkań ze znajomymi oraz życie w biedzie i niepewności tak długo będzie maleć ilość polaków i durne reklamy "że nie będzie miał kto na emeryture pracować" nie zmienią tego, a co do samej Jeleniej G to czemu jeszcze nie ma przedszkola na spółdzielczej żeby rodzice ze wszystkich tamtejszych fabryk mogli dzieci na czas pracy zostawiać?
~mama2 8-03-2011 11:42
ile kosztuje przedszkole w jeleniej? rozważam zapisanie dziecka do przedszkola ale nie wiem jakie są ceny...
~ 8-03-2011 12:18
Czesne za m-c, w tym 3 posiłki, dodatkowe zajęcia (rytmika, angielski), pobyt dziecka ok.8 godz. to koszt ok. 300 zł. w przedszkolach publicznych i niepublicznych. Wyjątkiem jest tu "Happy Kids", przedszkole dla bogatych.... ;)
~ 8-03-2011 12:24
Czesne za m-c, w tym 3 posiłki, dodatkowe zajęcia (rytmika, angielski), pobyt dziecka ok.8 godz. to koszt ok. 300 zł. w przedszkolach publicznych i niepublicznych. Wyjątkiem jest tu "Happy Kids", przedszkole dla bogatych.... ;)
~Wercia 8-03-2011 15:08
Happy kids podobno 6stów, tak mi sie obilo o uszy
~ataeb 8-03-2011 17:44
tak happy kids-600zł podstawy+dodatkowe opłaty za np.basen czy narty w sezonie,tak naprawdę niczym się nie różni od zwykłego przedszkola ,tyle,że budynek ładny.Za to dyrekcja tak bardzo boi się podpaść rodzicom,że pozwala na przyprowadzanie nawet bardzo chorych dzieci,gdzie w innych przedszkolach tacy rodzice zaraz dostaliby pater noster ,że narazają inne dzieci
~Ala 8-03-2011 19:06
Z przedszkolami nie jest tak w normie jak to opisują powyżej, my rodzice z poza Jeleniej nie mamy wyboru i meldujemy się fikcyjnie w mieście by zapisać dziecko tam gdzie jest nam wygodniej, bo np. pracujemy w mieście, to samo dotyczy żłobka jak na złość jednego w powiecie - to jest duży problem, ale nie władz.
~ 8-03-2011 19:55
ciekawe,zapiszcie dziecko do przedszkola jak nie pracujecie a szukacie pracy czy to się Wam uda.Niesty nie,bo nie pracujecie.CHORY SYSTEM,to się pytam jak matka ma znalezć prace a jak ją znajdzie to nie ma już miejca w przedszkolu,koło błędne,najlepiej to zlikwidujmy wszystko,pozamykajmy i problem GÓRA będzie mieć z głowy.A my dalej rwijmy włosy z głowy jak dac sobie rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~:) 8-03-2011 20:06
nieprawda jest,ze rodzice ktorzy nie pracuja ne moga zapisac dziecka do przedszkola.W przedszkolu"BAJKA"na ul.Pilsudskiego obok policji nie ma znaczenia czy rodzic pracuje czy nie,wszystkie dzieci sa przyjmowane!
~klk 8-03-2011 20:31
Jest fajne nowe Przedszkole Niepubliczne "Bajkoland" przy ul. W. Pola obok "Jelfy". Wysoki poziom personelu zajmującego się dziećmi. Dzieci z przyjemnością uczęszczają.
~ 8-03-2011 21:02
ale do żłobka mogą zapisać dziecko rodzice ,którzy maja pracę a tacy którzy chwilowo nie to co?
~Syzyf 8-03-2011 22:43
Przedszkole nie powinno interesować się tym, czy rodziece pracują czy nie. Dane te są zbędne i teraz nie powinne być wymagalne . Rodzic nie musi się spowiadać. Ale to tak bywa, że ,,dobrze w przedszkolu wiedzieć z kim ma się bezpośredni kontakt.....". Każdy rodzic zapisując dziecko do przedszkola liczy się z kosztami, które poniesie. Ja osobiście nie pracuję ale nie będę się tłumaczył w każdym, no prawie w każdym przedszkolu.Zapisałem synka do Bajkolandu i nie stałem przed dyrekcją na baczność.
~Andrew 8-03-2011 23:01
do x; mylisz sie mówiąc że niema przedszkola na spółdzielczej,jest przedszkole przy samym rondzie "misie urwisie" moją córcia tam chodzi,właścicielka nie "idzie" na ilość tylko na jakość,zdecydowanie polecam.
~mama01 8-11-2011 11:28
BAJKOLAND k. Jelfy - P. Dyrektor faktycznie jest miła, budynek tez ok, ale opiekunki nie za bardzo. Zwłaszcza te starsze - nie mają podejścia do dzieci i ach, szkoda gadać. Zapominają tylko, żeby ugryźć się w język przy rodzicach i że dzieci też już potrafią mówić. A uwierzę swojemu dziecku i intuicji niż Pani, która już nie raz mi samej podpadła swoim zachowaniem.
~maama 17-10-2014 21:23
i nie poradzili sobie z tym problemem... :] Nadal mamy 100 miejsc w żłobkach a minęło 3 lata. Jak zawsze skończyło się na gadaniu i obietnicach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group