Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11319
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z miłości do Bobru – zagłosuj na promenadę

Czwartek, 23 października 2014, 7:46
Aktualizacja: Piątek, 24 października 2014, 8:09
Autor: Angela
Jelenia Góra: Z miłości do Bobru – zagłosuj na promenadę
Fot. Archiwum Stowarzyszenia
Jeszcze tylko dzisiaj (23.10) do godziny 12.00 można głosować na projekty do budżetu obywatelskiego 2015’, wśród których znalazła się m.in. inicjatywa Stowarzyszenia „Jeleniogórska Promenada Bobru”. – Chodzi o stworzenie trasy turystycznej od ulicy Wiejskiej do ul. Lwóweckiej przy Bobrze – wyjaśnia Eugeniusz Sosnowicz, który swoją miłością do rzeki oraz wiarą w jej siłę napędową do rozwoju turystyki chce zarazić jeleniogórzan.

Pomysł stworzenia 7-kilometrowej trasy turystycznej wzdłuż rzeki Bóbr zrodził się już w kwietniu minionego roku, wraz z zawiązaniem się Stowarzyszenia „Jeleniogórska Promenada Bobru”.

Wówczas do współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia stowarzyszenie zaprosiło Miasto, Park Krajobrazowy "Dolina Bobru", towarzystwa regionalne, z Towarzystwem Karkonoskim włącznie.
- Marzy nam się, żeby w Jeleniej Górze od ulicy Wiejskiej przez Zabobrze i okolice "Grzybka" aż do Perły Zachodu utworzyć przy udziale Miasta bulwar, łączący trasy spacerowe po obu stronach rzeki. W ten sposób wydłużylibyśmy najstarszą, bo liczącą ponad 300 lat trasę spacerową wiodącą przez Borowy Jar do Perły Zachodu – mówił wówczas pan Eugeniusz.

Skończyło się jednak na wspólnych planach, bo nie znalazły się na to pieniądze. – My ze swojej strony, jako stowarzyszenie, zrobiliśmy wstępne projekty trasy wzdłuż Bobru z różnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, w czym pomogły nam zaprzyjaźnione panie architekt – mówi Eugeniusz Sosnowicz. – Cały czas rozmawiamy z Elektrownią Wodną, Miejskim Zarządem Gospodarki Wodnej, by uregulować i oczyścić koryto rzeki Bóbr i brzegi. Niemal co miesiąc sprzątamy też tereny przy rzece. Tyle możemy zrobić sami – dodaje pomysłodawca.
Do budżetu obywatelskiego Stowarzyszenie, liczące około 20. działaczy i ponad 200. pasjonatów, zgłosiło „pierwszy krok” z realizacji całości, czyli wykonanie traktu spacerowego wzdłuż prawego nadbrzeża Bobru, na odcinku od ul. Wiejskiej 1 do mostu przy ul. Lwóweckiej. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 430 tys. zł.

- Apelujemy do mieszkańców o wsparcie naszego projektu (nr 22), bo jest on naprawdę godny realizacji – przekonuje założyciel Stowarzyszenia. – Jeśli zrobimy pierwszy krok, będą i kolejne. Trzeba jednak od czegoś zacząć. Nie wolno pozwolić, by nasze dzieci nie wiedziały o tym, że w mieście mamy taką piękną atrakcję, bo obecnie jest ona zarośnięta i zasłonięta krzakami. W przyszłości chcielibyśmy przy tej trasie postawić ławki, muszlę koncertową, a nieopodal Castoramy – „Bobra Budowniczego”. Potrzebujemy jednak wsparcia przy realizacji tego planu – dodaje Eugeniusz Sosnowicz.

Przypominamy, że głosować można tylko do godziny 12.00 – osobiście, w urzędach oraz we wszystkich oddziałach biblioteki miejskiej czyli Książnicy Karkonoskiej, a także elektronicznie poprzez stronę jeleniogórskiego Urzędu Miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
836
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group