Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6921
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z Kamilem Łabieńcem o bezpiecznej jeździe motocyklem

Czwartek, 23 kwietnia 2015, 6:36
Aktualizacja: Piątek, 24 kwietnia 2015, 21:11
Autor: red.
Jelenia Góra: Z Kamilem Łabieńcem o bezpiecznej jeździe motocyklem
Fot. fotolight.pl
Wiosna na dobre rozgościła się w naszej szerokości geograficznej, w związku z tym na drogach coraz częściej można spotkać motocyklistów, z których nie każdy za priorytet bierze sobie bezpieczeństwo własne, a przede wszystkim innych użytkowników jezdni. Propozycję dla żądnych wrażeń ma jeleniogórzanin Kamil Łabieniec, który swoje umiejętności podnosi na torze wyścigowym w Poznaniu.

Jelonka.com: W Polsce, w tym w Jeleniej Górze nie brakuje pasjonatów jazdy jednośladem, ale w odróżnieniu od „dawców narządów”, Ty wolisz bezpieczną jazdę, co nie oznacza, że bez emocji.
Kamil Łabieniec: Jestem zawodnikiem startującym w szosowych wyścigach motocyklowych organizowanych na Torze Poznań - jedynym w Polsce, pełnowymiarowym obiekcie wyścigowym z międzynarodową homologacją FIA oraz europejską UEM. Pozwala to na organizowanie na tym obiekcie zawodów motorsportu najwyższej rangi.

W jakich zawodach startujesz?
Zawody, w których startuję od zeszłego sezonu kierowane są głównie dla amatorów, jednak nie brak w nich także zawodników profesjonalnych. Zawody te noszą nazwę Speed Day Trophy oraz Puchar Motoyoungtimer i organizowane są w ramach Otwartych Mistrzostw Okręgu Poznańskiego przez Polski Związek Motorowy i powołaną między innymi do tego celu spółkę Speed Day. Celem zawodów jest popularyzacja sportów motorowych w Polsce poprzez umożliwienie zawodnikom amatorom start w zawodach przy zachowaniu zasady możliwie niskich kosztów, Jednakże nadrzędnym celem całego przedsięwzięcia jest umożliwienie podniesienia umiejętności poruszania się na motocyklu w kontrolowanych warunkach, na zamkniętym obiekcie sportowym i pod okiem doświadczonych instruktorów/zawodników. Tym samym stymuluje się poprawę bezpieczeństwa w codziennym ruchu drogowym i przeniesienie ambicji wyścigowych motocyklistów z dróg publicznych na tor wyścigowy. Zawody te promują także zaniedbany w naszym kraju (z niewiadomych mi powodów) przez media szeroko pojęty motorsport.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z motocyklami?
Z motocyklami związany jestem nierozłącznie od 7. roku życia i zawsze marzyłem o udziale w wielkim świecie wyścigów motocyklowych, jednak nie miałem możliwości realizacji swoich marzeń i pasji, a tym samym profesjonalnego zajęcia się tym sportem. Dlatego od kilku lat, po mozolnym poszukiwaniu wsparcia i oszczędzaniu środków własnych postanowiłem realizować swoje pasje i podjąć wyścigowe wyzwanie, choć już tylko na poziomie amatorskim. Chcę udowodnić wszystkim młodym jak i starszym pasjonatom sportu, że nigdy nie jest za późno na realizację swoich marzeń. Jako czynny motocyklista chcę także przyczynić się do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego swoją postawą i relacjami z zawodów w sezonie 2015 zachęcam wszystkich motocyklistów do testowania siebie, swoich umiejętności, swoich słabości, odwagi i motocykli na zamkniętych torach wyścigowych, a nie na drogach publicznych.

Tor w Poznaniu jest bardzo popularny w naszym kraju. Kto może na nim trenować i jakie są wymagania techniczne?
Nie trzeba dysponować najnowszym, super szybkim motocyklem koniecznie wyścigowym, aby móc doskonalić swoje umiejętności na torze, czy to w Poznaniu, czy innych licznych obiektach w całej Polsce. Każdy może przyjechać na tor do Poznania na każdym, sprawnym motocyklu. Tor Poznań to nie tylko zawody. Na imprezach typu Speed Day odbywają się głównie treningi umiejętności jazdy motocyklem. Można ćwiczyć samemu, lub pod okiem doświadczonych instruktorów. Z własnego doświadczenia wiem, że takie treningi mocno procentują podczas codziennego poruszania się motocyklem w ruchu drogowym. Na treningi na Tor Poznań jeździ ze mną także moja druga połówka - Gosia udowadniając tym samym, że każdy może ćwiczyć na torze, a nie na ulicy.

Tor w Poznaniu to nie jedyne miejsce, gdzie można Cię zobaczyć w akcji.
Równolegle od maja 2015 roku, wspólnie ze znajomym postanowiliśmy podjąć się organizacji lokalnych treningów doskonalenia techniki jazdy motocyklem. Za zgodą prezydenta miasta Jeleniej Góry, cyklicznie, raz w tygodniu w gronie jeleniogórskich motocyklistów spotykamy się na parkingu przy Transgranicznym Centrum Sportów w Sobieszowie. Organizować będziemy tu ćwiczenia z technik jazdy motocyklem, szerzej znane jako Motocyklowa Ghymkana. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego doskonalenia umiejętności jazdy motocyklem i polubienia nas na facebook'u. Nie ważne, czy jeździmy skuterem, czy motocyklem o pojemności do 125ccm, czy dużym enduro - każdy jest mile widziany na wspólnych, otwartych treningach.

Więcej można znaleźć na:
- Fanpage'u Kamila Łabieńca: https://www.facebook.com/kamil.labieniec.motorsport
- Profilu projektu Jeleniogórska Motoghymkana: https://www.facebook.com/motogymkhanajeleniagora?ref=hl
- Speed Day (opis czym jest i opis wyścigów): http://speedday.pl/#4rdPage
- Regulamin zawodów: http://www.pzm.pl/pliki/zo/poznan/2015/regulaminy/motocykle/speedday/regulamin_sportowy_mo_2015.pdf
- Fanpage'u projektu Speed Day: https://www.facebook.com/SpeedDayTorPoznan

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group