Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2338
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z Kamilem Łabieńcem o bezpiecznej jeździe motocyklem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 23 kwietnia 2015, 6:36
Aktualizacja: Piątek, 24 kwietnia 2015, 21:11
Autor: red.
Fot. fotolight.pl
Wiosna na dobre rozgościła się w naszej szerokości geograficznej, w związku z tym na drogach coraz częściej można spotkać motocyklistów, z których nie każdy za priorytet bierze sobie bezpieczeństwo własne, a przede wszystkim innych użytkowników jezdni. Propozycję dla żądnych wrażeń ma jeleniogórzanin Kamil Łabieniec, który swoje umiejętności podnosi na torze wyścigowym w Poznaniu.

Jelonka.com: W Polsce, w tym w Jeleniej Górze nie brakuje pasjonatów jazdy jednośladem, ale w odróżnieniu od „dawców narządów”, Ty wolisz bezpieczną jazdę, co nie oznacza, że bez emocji.
Kamil Łabieniec: Jestem zawodnikiem startującym w szosowych wyścigach motocyklowych organizowanych na Torze Poznań - jedynym w Polsce, pełnowymiarowym obiekcie wyścigowym z międzynarodową homologacją FIA oraz europejską UEM. Pozwala to na organizowanie na tym obiekcie zawodów motorsportu najwyższej rangi.

W jakich zawodach startujesz?
Zawody, w których startuję od zeszłego sezonu kierowane są głównie dla amatorów, jednak nie brak w nich także zawodników profesjonalnych. Zawody te noszą nazwę Speed Day Trophy oraz Puchar Motoyoungtimer i organizowane są w ramach Otwartych Mistrzostw Okręgu Poznańskiego przez Polski Związek Motorowy i powołaną między innymi do tego celu spółkę Speed Day. Celem zawodów jest popularyzacja sportów motorowych w Polsce poprzez umożliwienie zawodnikom amatorom start w zawodach przy zachowaniu zasady możliwie niskich kosztów, Jednakże nadrzędnym celem całego przedsięwzięcia jest umożliwienie podniesienia umiejętności poruszania się na motocyklu w kontrolowanych warunkach, na zamkniętym obiekcie sportowym i pod okiem doświadczonych instruktorów/zawodników. Tym samym stymuluje się poprawę bezpieczeństwa w codziennym ruchu drogowym i przeniesienie ambicji wyścigowych motocyklistów z dróg publicznych na tor wyścigowy. Zawody te promują także zaniedbany w naszym kraju (z niewiadomych mi powodów) przez media szeroko pojęty motorsport.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z motocyklami?
Z motocyklami związany jestem nierozłącznie od 7. roku życia i zawsze marzyłem o udziale w wielkim świecie wyścigów motocyklowych, jednak nie miałem możliwości realizacji swoich marzeń i pasji, a tym samym profesjonalnego zajęcia się tym sportem. Dlatego od kilku lat, po mozolnym poszukiwaniu wsparcia i oszczędzaniu środków własnych postanowiłem realizować swoje pasje i podjąć wyścigowe wyzwanie, choć już tylko na poziomie amatorskim. Chcę udowodnić wszystkim młodym jak i starszym pasjonatom sportu, że nigdy nie jest za późno na realizację swoich marzeń. Jako czynny motocyklista chcę także przyczynić się do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego swoją postawą i relacjami z zawodów w sezonie 2015 zachęcam wszystkich motocyklistów do testowania siebie, swoich umiejętności, swoich słabości, odwagi i motocykli na zamkniętych torach wyścigowych, a nie na drogach publicznych.

Tor w Poznaniu jest bardzo popularny w naszym kraju. Kto może na nim trenować i jakie są wymagania techniczne?
Nie trzeba dysponować najnowszym, super szybkim motocyklem koniecznie wyścigowym, aby móc doskonalić swoje umiejętności na torze, czy to w Poznaniu, czy innych licznych obiektach w całej Polsce. Każdy może przyjechać na tor do Poznania na każdym, sprawnym motocyklu. Tor Poznań to nie tylko zawody. Na imprezach typu Speed Day odbywają się głównie treningi umiejętności jazdy motocyklem. Można ćwiczyć samemu, lub pod okiem doświadczonych instruktorów. Z własnego doświadczenia wiem, że takie treningi mocno procentują podczas codziennego poruszania się motocyklem w ruchu drogowym. Na treningi na Tor Poznań jeździ ze mną także moja druga połówka - Gosia udowadniając tym samym, że każdy może ćwiczyć na torze, a nie na ulicy.

Tor w Poznaniu to nie jedyne miejsce, gdzie można Cię zobaczyć w akcji.
Równolegle od maja 2015 roku, wspólnie ze znajomym postanowiliśmy podjąć się organizacji lokalnych treningów doskonalenia techniki jazdy motocyklem. Za zgodą prezydenta miasta Jeleniej Góry, cyklicznie, raz w tygodniu w gronie jeleniogórskich motocyklistów spotykamy się na parkingu przy Transgranicznym Centrum Sportów w Sobieszowie. Organizować będziemy tu ćwiczenia z technik jazdy motocyklem, szerzej znane jako Motocyklowa Ghymkana. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego doskonalenia umiejętności jazdy motocyklem i polubienia nas na facebook'u. Nie ważne, czy jeździmy skuterem, czy motocyklem o pojemności do 125ccm, czy dużym enduro - każdy jest mile widziany na wspólnych, otwartych treningach.

Więcej można znaleźć na:
- Fanpage'u Kamila Łabieńca: https://www.facebook.com/kamil.labieniec.motorsport
- Profilu projektu Jeleniogórska Motoghymkana: https://www.facebook.com/motogymkhanajeleniagora?ref=hl
- Speed Day (opis czym jest i opis wyścigów): http://speedday.pl/#4rdPage
- Regulamin zawodów: http://www.pzm.pl/pliki/zo/poznan/2015/regulaminy/motocykle/speedday/regulamin_sportowy_mo_2015.pdf
- Fanpage'u projektu Speed Day: https://www.facebook.com/SpeedDayTorPoznan

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~yoshimura 23-04-2015 13:35
a ile ten Pan Kamil ma lat ? bo wypowiada się jakby wszystkie rozumy pozjadał ... uważam że najwięcej motocyklistów ginie przez kierujących samochodami chodzi mi głownie o wymuszanie pierwszeństwa co jest główna przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jeżdżę motorem od ponad 15 lat ...
~mark romet 23-04-2015 13:49
pan kamil to fachura jeleniogorski i nie tylko. Na motorach lata od kolyski, wszystki techniki zna motorowe i szkoleniowe. Dal by karniaka na tym swoim scigu po obwodnicy.
~Kamel 23-04-2015 15:56
do: ~yoshimura, z całym szacunkiem, ale nie uważam się za jakiś autorytet i nie rozumiem po jakim moim stwierdzeniu tak Pan odebrał powyższy tekst? Motocyklem czynnie jeżdżę od 2000 roku w tym zarówno po drogach publicznych jak i na torach wyścigowych. Zatem nie jestem Valentino Rossi, ale jednak pojęcie o fizyce, technice kierowania, umiejętności poruszania się w ruchu drogowym i realia jednak znam. Jeżeli nie ma Pan nic przeciwko, to chętnie spotkam się z Panem, Panie Yoshimura na wymianę doświadczeń, jeżeli jeździ już Pan 15 lat, to ma Pan także niezłe doświadczenie, a ja chętnie nauczę się czegoś nowego :) Pozdrawiam, LWG! :)
~yoshimura 24-04-2015 10:39
proszę napisać w jaki dzień i w jakich godzinach ma być to spotkanie w Sobieszowie z chęcią przyjadę i powymieniam doświadczenia i przepraszam może się zbyt uniosłem :)
~Hornet 24-04-2015 12:32
I tak się dogadują ludzie na poziomie . Pozdrawiam obu Panów i chętnie dołączę się do wymiany doświadczeń . Jeżdżę na dwóch kółkach od 1992 roku
~Wiesiu 24-04-2015 13:23
zapowiada się ciekawy pojedynek. Yoshimura pamiętaj jak przegrasz znikasz z jeleniej.
~Wiesiu 24-04-2015 13:25
Start w Sobieszowie przy biedronce a meta w Jeleniej przy Tesco. Tylko uważajcie na tym przejściu w Cieplicach na którym rozjechano 3 osoby.
~TLD 24-04-2015 14:55
Nawet jazda 80-100km/h już nie jest bezpieczna na jednośladzie bo w przypadku nagłego zajechania drogi czy potrącenia raczej kończy się nieciekawie ale o pasjach sie nie dyskutuje,kto raz zaraził się jazdą moto to będzie jeździł do końca bez względu na ryzyko.LWG.
~Kamel 24-04-2015 23:48
do: ~yoshimura ja się nie gniewam, gdyż nie należę do ludzi o złośliwym, czy obrażalskim usposobieniu ;) Temat treningów mamy w fazie organizacji i planujemy sezon rozpocząć jakoś po weekendzie majowym (na weekend będzie tam zapewne tłoczno ze względu na turystów i mieszkańców korzystających z obiektu, zatem nie chcemy przeszkadzać i kolidować sobie na wzajem). Proszę śledzić facebookowy profil Jeleniogórskiej Motogymkhany - tam wrzucamy info kiedy się spotykamy (najczęściej piątek lub sobota ok 18:00 na ok 2 godz treningu). Polecam, bo takie ćwiczenia dużo dają w codziennym użytkowaniu motocykla.
~Kamel 25-04-2015 1:15
do: ~yoshimura, ok, ja się nie gniewam. ;) Nie mam natury człowieka złośliwego i obrażalskiego ;). Pierwsze treningi w tym sezonie planujemy po weekendzie majowym (aby nie przeszkadzać turystom i mieszkańcom). Proszę śledzić profil Jeleniogórskiej Motogymkhany na facebooku - wrzucamy tam info kiedy spotykamy się na trening (z reguły w piątki lub soboty od 18:00 do ok 20:00. Pozdrawiam
~yoshimura 25-04-2015 15:12
dzięki pojawię się na 100% mieszkam blisko:) aha i do Wiesia ja się nie ścigam !!!
~Kamel 25-04-2015 18:57
Sorry za 2 wiadomości. Strona się nie wczytała i myślałem, że nie dodało więc pisałem od nowa ;) ~Hornet, masz rację, poziomu często brak...
~Wiesiu 25-04-2015 21:51
@yoshimura nie ścigasz się bo pewnie jeździsz jakimś harleyem i do przecinaka nie masz szans ;) Nawiasem posiadanie motocykla przestało być prestiżowe, ze względu na dostępność używanych maszyn. Następnym etapem powinno być powstanie gangów motocyklowych do których przynależność będzie zapewniała użytkownikom odpowiedni prestiż. Tak jak jest w USA. Pierwszy jeleniogórski gang może nazywać się rzepióry ;)
~Zyga 27-04-2015 8:40
No ja latam na turystycznym motocyklu tylko od kilku lat i zgadzam się z Tobą yoshimura. Wymuszanie pierwszeństwa przez samochody jest nagminne. Tak samo jak wyprzedzanie motocykla zbyt blisko, bez zachowania prawidłowego odstępu. Jeżdżę cały czas z małą kamerką na kasku, więc zarejestrowałem już kilkanaście takich przypadków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group