Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 3695
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z jamnikiem króliczym na tropie

Sobota, 5 czerwca 2010, 7:59
Aktualizacja: Niedziela, 6 czerwca 2010, 8:31
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Z jamnikiem króliczym na tropie
Fot. Organizatorzy
Myśliwi, kynolodzy, miłośnicy psów z Polski, Czech, Niemiec i Rosji kolejny raz brali udział w konkursach, które odbyły się w Pilchowicach. Przez dwa dni czworonogi oraz ich przewodnicy dawali z siebie wszystko, aby poradzić sobie na trudnym terenie z kapryśną pogodą i własnymi słabościami.

W dwa ostatnie dni maja w Pilchowicach po raz ósmy odbyły się konkursy pracy psów myśliwskich - Międzynarodowy Konkurs Pracy Posokowców, Krajowy Konkurs Pracy Jamników Króliczych i Regionalny Konkurs Pracy Tropowców.

- Konkursy pracy psów myśliwskich mają na celu popularyzowanie kynologii łowieckiej poprzez sprawdzanie i stałe podnoszenie jakości psów myśliwskich. Pilchowickie konkursy dla posokowców uznawane są za najtrudniejsze w Polsce, wręcz ekstremalne– mówi Dorota Czaplicka, współorganizator imprezy. - Praca psów oceniana jest przez sędziów kynologicznych. Przy ocenie uwzględnia się nie tylko jego przymioty wrodzone (typowe dla każdej z ras), ale również umiejętności nabyte podczas szkolenia – dodaje.

Konkursy odbywały się na sztucznie ułożonych ścieżkach tropowych. Czworonogów oceniali sędziowie kynologiczni. Uwzględniali zarówno cechy wrodzone, typowe dla każdej z ras, jak i umiejętności które psy nabyły podczas szkolenia.

– W pracy posokowców i tropowców ocenie podlega praca na otoku na tropie leżącym 16-24 godziny dla posokowców oraz 8-16 godzin dla tropowców, zachowanie psa przy martwej zwierzynie, „odłożenie psa” (polegające na pozostawieniu psa w trakcie gdy myśliwi oddają strzały – pies musi pozostać na stanowisku i spokojnie oczekiwać na powrót przewodnika), współpraca z przewodnikiem i posłuszeństwo – mówi Dorota Czaplicka.

Psy, które samodzielnie zlokalizowały zwierzynę, co oznajmiły przewodnikowi, doprowadzając go do zdobyczy (tzw. oznajmiacze) lub sprowadziły go na miejsce głośno szczekając (tzw. oszczekiwacze) są najwyżej oceniane.
W konkursach pracy posokowców mogą brać udział czworonogi bawarskie i hanowerskie oraz alpejskie gończe krótkonożne. Do tropowców zaliczają się m.in. teriery, jamniki i szpice. Wszystkie psy muszą mieć ukończone 9 miesięcy.

Jamniki królicze dzięki maleńkim rozmiarom mogą pracować pod ziemią, a także wchodzić do ciasnych nor. - Ocenie podlega posłuszeństwo, donośność i rytmiczność głosu, pasja łowiecka i „styl pracy” – mówi Dorota Czaplicka. - Mimo swych małych rozmiarów jamniki królicze to prawdziwe psy myśliwskie o wielkiej pasji i odwadze.

Organizatorem konkursów jest Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze oraz Dorota i Krzysztof Czapliccy – gospodarze „Przystani Pilchowice”. Zadbali oni o to, aby impreza odbywała się na bardzo wysokim poziomie. Pamiętali także o odpowiedniej oprawie. Nie zabrakło więc obrzędów myśliwskich, wywodzących się ze staropolskiej tradycji łowieckiej. Sygnały myśliwskie rozbrzmiewały przez cały dzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
631
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group