Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13051
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Z gangiem "wyprał" ponad miliard złotych

Sobota, 21 listopada 2020, 8:12
Autor: WAC
Region: Z gangiem "wyprał" ponad miliard złotych
Fot. archiwum
Na lotnisku w Amsterdamie został zatrzymany szef zorganizowanej grupy przestępczej, która „wyprała” 1,4 miliarda złotych pochodzących z handlu narkotykami.

Mężczyzna był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, który prowadzi postępowanie w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się "praniem brudnych" pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustw internetowych. Czynności procesowe z podejrzanym zostaną wykonane niezwłocznie po przewiezieniu go do Polski. Jest to czwarty podejrzany, którego zatrzymano w tej sprawie.

W toku przeprowadzonych czynności ustalono, że w grupie przestępczej uczestniczyło dwóch Polaków oraz trzech obcokrajowców. W stosunku do dwóch podejrzanych stosowanych jest aktualnie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Trzeci podejrzany jeszcze w 2019 roku na podstawie europejskiego nakazu aresztowania został zatrzymany w Grecji. W Polsce usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i został tymczasowo aresztowany. Środek ten jest nadal stosowany wobec podejrzanego. Dwóm kolejnym podejrzanym, w tym zatrzymanemu na terenie Holandii, zarzuca się kierowanie grupą przestępczą, udział w praniu pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 1,4 mld zł, a jednemu z nich także udział w obrocie narkotykami o wartości nie mniejszej, niż 3,4 mld zł.

Dodajmy, że pod koniec sierpnia prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym poprzez zajęcie ponad 1,4 miliarda złotych w dolarach amerykańskich, brytyjskich funtach, euro i złotówkach.

Pieniądze były zdeponowane w oddziale jednego ze spółdzielczych banków w małym mieście centralnej Polski na kontach dwóch zarejestrowanych w Polsce spółek - informuje Prokuratura Krajowa. - Obie spółki w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Zostały utworzone wyłącznie po to, aby udostępniać swoje rachunki bankowe do międzynarodowych przestępczych operacji finansowych. Według ustaleń procesowych, „brudne pieniądze” z handlu narkotykami oraz w mniejszym stopniu z oszustw internetowych (phishing) były następnie ukrywane za pomocą skomplikowanych transakcji bankowych na terenie Polski, ale także kilkudziesięciu innych krajów.

Twoja reakcja na artykuł?

25
69%
Cieszy
3
8%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
5
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
766
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group