Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10413
Zalogowanych: 61
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z archiwum Schaffgotschów

Niedziela, 9 czerwca 2019, 7:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 czerwca 2019, 13:10
Autor: WAC
Jelenia Góra: Z archiwum Schaffgotschów
Fot. WAC
Z okazji obchodzonego wczoraj (8.06) Międzynarodowego Dnia Archiwów swoje podwoje dla wszystkich chętnych otworzył jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Archiwum jest dla społeczeństwa na co dzień, a nie tylko w dni otwarte – mówi dyrektor jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu Ivo Łaborewicz. - W naszych zbiorach znajduje się około trzech kilometrów akt. Zaczyna już brakować nam miejsca na gromadzone dokumenty. Dość powiedzieć, że od momentu gdy przenieśliśmy się do aktualnej siedziby, nasze zasoby się podwoiły. Hasło tegorocznego święta archiwów brzmi „Nie szukaj, znajdź w archiwach”. Tego dnia bowiem wystartowała nowa odsłona portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl, gdzie każdy na całym świecie może znaleźć podstawowe informacje co znajduje się w archiwach, a nawet same akta.

Szczególnym wydarzeniem związanym z dniem otwartym w jeleniogórskim archiwum było otwarcie wystawy pt. "Co kryją archiwa Schaffgotschów?", będącej pierwszą po II wojnie światowej prezentacją w Jeleniej Górze wyboru oryginalnych materiałów z ogromnego (liczącego blisko 30 tys. jednostek aktowych, zajmujących niemal 700 metrów bieżących półek) zbioru akt Schaffgotschów, przechowywanego od 1946 roku we Wrocławiu. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy o regionie jeleniogórskim niemal we wszystkich aspektach, od średniowiecza do 1945 roku.

Goście placówki mogli też uczestniczyć w prelekcji multimedialnej pt. „Obraz archiwisty i archiwów w polskim filmie fabularnym” lekcji archiwalnej „Czym zajmują się archiwa historyczne i co kryją zbiory w Jeleniej Górze?”, oraz zobaczyć Archiwum od kuchni (pracownię naukową, pracownię digitalizacyjną, magazyn).

Twoja reakcja na artykuł?

13
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
395
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
24%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group