Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 7236
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: XI Karkonoska Integracyjna Wigilia Literacka

Piątek, 9 grudnia 2016, 7:28
Aktualizacja: 19:20
Autor: Jarosław Czarnoleski
Jelenia Góra: XI Karkonoska Integracyjna Wigilia Literacka
Fot. Użyczone/Jarosław Czarnoleski
Wspólne kolędowanie przedstawicieli środowisk twórczych, klubów literackich i ludzi pióra stało się tradycją zapoczątkowaną ponad dekadę w hotelu HOTTUR w Borowicach u Klemensa Grzesika a kontynuowaną przez Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie. Jak, zawsze, w uroczystości uczestniczyły osoby niepełnosprawne.

Dyrektor placówki Julita Zaprucka na XI Karkonoskiej Integracyjnej Wigilii Literackiej powitała radną miasta Jeleniej Góry Annę Ragiel, klub literacki "W cieniu lipki" z Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOU przy ulicy Waryńskiego razem z opiekunką i założycielką klubu Teresą Anacko, księdza prof. Tadeusza Fitycha, księdza prałata dra Józefa Steca oraz członków Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej, współorganizatorów uroczystości.

Zaraz po wejściu do Hali Rajskiej, po prawej stronie, na polichromii Johanna Maksymiliana Avenariusa, symbole Świąt Bożonarodzeniowych przypominają o zbliżającym się najważniejszym dniu w roku dla każdego chrześcijanina. Pojawiły się one również na długim wigilijnym stole ustawionym przy cieple rozpalonego kominka, aby mogli się przy nim zebrać artyści, tak jak to robiono przed stu laty u noblisty.

Przygotowaniem pod względem formy do turnieju poetyckiego pod hasłem „Gwiazdka na każdy dzień”, który ogłosiła Janina Lozer, pełnomocnik stowarzyszenia, była prezentacja fragmentów trzeciego tomiku wierszy Grażyny Domagalskiej „Odnalezione w czasie” w wykonaniu autorki oraz Urszuli Musielak i Danuty Mysłek. Następnie ksiądz prof. T. Fitych poświęcił swój wykład tematowi „Budowniczy Europy - Święci nigdy nie wychodzą z mody”.

Kapelan twórców jeleniogórskich, ksiądz prałat Józef Stec, zanim przełamał się opłatkiem i złożył życzenia, skierował do zebranych przesłanie, aby zasiadając do wigilijnej kolacji nie zapomnieli o najbliższych. „Przypominania nigdy dość, wystarczy się rozejrzeć dookoła, aby dostrzec w tym dniu osoby samotne”, przekonywał i zaintonował kolędę „W żłobie leży”, którą zaraz podchwycono.

Kiedy jury w składzie: Ewa Milińska, Janina Lozer i Alfreda Dziedzic zebrało wiersze do oceny, zarówno osób obecnych na opłatkowym spotkaniu jak i tych, którym rozmaite okoliczności uniemożliwiły przybycie na Karkonoską Wigilię Literacką, goście wysłuchali monodramu „Hauptmann odczytany na nowo” w oparciu o zbiór wierszy w wykonaniu Mieczysławy Kłos-Kuligowskiej. Prace malarskie córki, Kseni Kulikowskiej można oglądać w muzeum do końca stycznia.

Potem jury ogłosiło laureatów turnieju poetyckiego (nagrody rzeczowe ufundowało Muzeum Miejskiej „Dom Gerharta Hauptmanna”). Dyrektor Julita Zaprucka, wspomagana przez Janinę Lozer, dokonały wręczenia nagród i dyplomów.

I nagrodę przyznano Ewie Olszewskiej za wiersz „Cicha nadzieja”- godło EO, II - Danielowi Daniliszynowi – za utwór „Złodziej marzeń” - godło Poeta, III - Danucie Mysłek za „Źródło” - godło Sowa. Wyróżnienia otrzymali Teresa Anacko i Marta Schoeder.

Dla podtrzymania tradycji wszyscy goście zostali zaproszeni na uroczystą kolację do hotelu HOTTUR w Borowicach.

Impreza została zorganizowana została przez Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie we współpracy ze Stowarzyszeniem W Cieniu Lipy Czarnoleskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group