Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 12939
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wzornictwo: sztuka, czy komercja

Środa, 8 września 2010, 8:26
Aktualizacja: 15:17
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Wzornictwo: sztuka, czy komercja
Fot. Gabi
Po raz kolejny do Biura Wystaw Artystycznych przyjechał z gościnnymi wykładami Hubert Bilewicz. Wtorkową prelekcję wykładowca związany z gdańskimi uczelniami zatytułował „Między nauką i sztuką. Między modernizmem i postmodernizmem”.

Jedni twierdzą, że wzornictwo (dizajn) powinno mieć paradygmat naukowy. Inni uważają natomiast, że jest ot sztuka i tak powinno się je postrzegać. Hubert Bilewicz pokazał na przezroczach licznie zgromadzonym słuchaczom zdjęcia rozmaitych przedmiotów zaprojektowanych przez artystów m.in. fotel Rotblauwe z 1918 r., fotel Vasilij Marcela Breuera, projekty szkoły z Ulm, segment Kowalskich, projekty Studia Alchimia i Memphis z Mediolanu.

Na początku wieku XX meble miały być konstrukcją optycznie prostą, nie używało się ozdobników, ornamentów. Projektowanie miało być purystyczne. Modernistyczne wzornictwo obracało się wśród siedmiu kolorów: bieli, czerni, szarości, koloru metalu, żółci, niebieskiego i czerwieni. Hasłem przewodnim naukowego, czyli modernistycznego wzornictwa stało się zdanie: „Less is more” (mniej znaczy więcej).

Projektowanie lat 1950-1968 to odpowiedź awangardy europejskiej na szerzące się w zastraszającym tempie amerykański styl. Szkoła w Ulm stała się oazą wiary w racjonalne projektowanie w stosunku do amerykańskiej komercji.

Przedstawiciele tej szkoły uważali, że projektowanie musi być obiektywne i robić mogą to tylko naukowcy. Bardzo prężnie współpracowała z firmą Braun. W latach sześćdziesiątych zaczęto tęsknić za projektami z „duszą”. W odpowiedzi na fotel Rotblauwe powstał dmuchany fotel i fotel worek zaprojektowany przez włoskich dizajnerów.

Od lat ’70 w Mediolanie prężnie zaczął rozwijać się postmodernizm. Najsłynniejszymi grupami, które zaistniały w świadomości Europejczyków, była grupa Studio Alchimia i Grupa Memphis. Projekty ich cechowała fantazja. Alessandro Mendini uważał, że banał i kicz są pozytywne. Doszedł także do wniosku, że wszystko zostało już zaprojektowane, dlatego tez teraz należy to, co wymyślono, przeprojektować. Uważany jest on za twórcę tzw. redizajnu.

Najbardziej znanym i ceniony współczesnym dizajnerem jest Philippe Starck. Zaprojektował świetnie znany fotel Duch, wyciskacz do owoców, lampy z broni i wiele innych. Warto pamiętać także o tym, że w postmodernizmie żywy jest nurt neomodernizmu.

Zgromadzeni podziękowali prelegentowi za ciekawy wykład burzą oklasków. Dziś o godzinie 12:00 Hubert Bilewicz wygłosi kolejny wykład pt. „ Rzeczy pospolite: polskie osiągnięcia w dizajnie XX wieku”. Serdecznie zapraszamy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group