Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 7680
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyzwanie dla ozdrowieńców

Czwartek, 25 marca 2021, 9:07
Aktualizacja: 9:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wyzwanie dla ozdrowieńców
Fot. Przemek Kaczałko
Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Caritas Diecezji Legnickiej oraz Karkonoskim Stowarzyszeniem Edukacyjnym zainaugurowały w środę (24.03) akcję pn. #BezKresniChallenge - Wielkiej Zbiórki Osocza i Krwi.

Celem akcji jest organizacja kursów specjalnie przygotowanego busa do RCKiK w Wałbrzychu z osobami, reprezentującymi dany podmiot i podejmującymi tym samym wyzwanie, polegające na oddaniu osocza lub krwi pełnej. Pierwszy taki kurs, wyznaczony na dzień 30 marca br. (wtorek) należy do nas, tj. do Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, a następnie nominujemy kolejny podmiot publiczny, który zapewni skład dawców na kolejny wtorkowy kurs do Wałbrzycha na dzień 6 kwietnia br. - poinformował Mariusz Gierus, inicjator akcji.

RCKiK jest bardzo wdzięczne każdej osobie, która oddaje krew, ale też bardzo osobom, które to promują. Jesteśmy wdzięczni inicjatorom challenge'u - powiedziała Natalia Kozdrowiecka z RCKiK. - W czasie pandemii osocze jest bardzo potrzebne. Może je oddać osoba pełnoletnia, do 60. roku życia, a za zgodą lekarza do 65. roku życia, która waży więcej niż 50 kg. W przypadku ozdrowieńców musi minąć 14 dni od końca izolacji oraz pozytywny test lub wynik na przeciwciała - dodała N. Kozdrowiecka przypominając, że każda osoba (również indywidualnie) może się ponadto zgłosić do Wałbrzycha lub jeleniogórskiego szpitala, aby oddać osocze.

Caritas użyczył busa, RCKiK pokrywa koszty transportu, a Pogotowie koordynuje akcję i zapewnia kierowcę, który co tydzień będzie jeździć do Wałbrzycha z 6 ochotnikami, reprezentującymi dane organizacje.

Sprawa zachorowań na covid-19 jest nam bardzo dobrze znana, bo nasi podopieczni tę chorobę przechodzili. Dołączenie się poprzez busa jest dla nas bardzo ważne i cieszę się, że możemy w tym uczestniczyć - wyznał ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej.
Akcję „BezKresni” zainicjowało w 2018 r. Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Inicjatywa ta inspirowana jest wieloma społecznymi zrywami serc Polaków, niosącymi ze sobą piękne idee, a przy tym bierze sobie za cel kultywowanie pamięci o wielowiekowej tradycji Kresów dawnej Rzeczpospolitej oraz rekordową zbiórkę osocza i krwi, tak potrzebnych każdego dnia, a szczególnie w okresie wakacji oraz trwającego stanu epidemii - dodał M. Gierus.

Działania mają być prowadzone do 11 lipca 2021 r., kiedy to obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

9
50%
Cieszy
4
22%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
11%
Złości
3
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
853
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group