Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10088
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa pokonkursowa BZ WBK Press Foto 2015

Poniedziałek, 7 września 2015, 8:26
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 września 2015, 8:04
Autor: Manu
Jelenia Góra: Wystawa pokonkursowa BZ WBK Press Foto 2015
Fot. Agata Grzybowska
Fot. Archiwum Organizatora
18 września (piątek) o godz. 17.00 w Galerii Skene w foyer Teatru im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej najlepszych fotografii nagrodzonych w 11. edycji jednego z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej w Polsce – BZ WBK Press Foto. Wstęp wolny.

Na wystawie będzie można obejrzeć łącznie 196 zdjęć wykonanych przez 32 najlepszych polskich fotoreporterów. Wśród laureatów jak zwykle nie zabrakło fotografów z Pomorza. W gronie tegorocznych zwycięzców są: Renata Dąbrowska (“Gazeta Wyborcza” Trójmiasto), której zdjęcie otrzymało 1. miejsce w kategorii Życie codzienne, Maciej Moskwa (Testigo Documentary) - laureat dwóch 3. miejsc za fotoreportaż i zdjęcie pojedyncze w kategorii Wydarzenia oraz Daniel Frymark (Radio Weekend), który zdobył 3. miejsce w kategorii Kultura i sztuka.

Nagrodzone w tym roku fotografie to unikatowy obraz 2014 roku, m.in. dramatyczne walki na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, strajki górników na Śląsku, radość po strzeleniu przez Sebastiana Milę drugiej bramki w meczu z Niemcami, konie w ogniu podczas rytuału Luminarias w Hiszpanii. Są one odzwierciedleniem różnorodności i kontrastu losów ludzi na całym świecie. Bardzo wyraźnie widzimy to na fotografiach laureatów z Trójmiasta, które pokazują dramatyczny kontrast życia dzieci. W Sztokholmie 6-letni Fryderyk w zaciszu domowym ogląda na komputerze bajki, natomiast dla 12-letniego Hasuna dzieciństwo skończyło się wraz z rozpoczęciem wojny w Syrii.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia zostały wybrane spośród 5334 fotografii nadesłanych przez 368 fotoreporterów w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Portrety, Kultura i Sztuka oraz Przyroda. Laureatów wyłoniło jury pod przewodnictwem Wojciecha Grzędzińskiego w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Katarzyna Sagatowska.

Laureatką nagrody głównej za “Zdjęcie Roku” została Agata Grzybowska (Gazeta Wyborcza), która pokazała wyczerpanych walkami demonstrantów pod barykadą na ul. Instytuckiej podczas "czarnego czwartku" w Kijowie.

W tym roku konkurs organizowany jest już po raz jedenasty. Jego celem jest promocja dobrej fotografii prasowej poprzez nagradzanie i prezentację najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów, które coraz rzadziej są obecne w mediach. Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK, patronem medialnym dziennika “Rzeczpospolita”, a partnerem technologicznym Fujifilm.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group