Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7481
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wystawa malarstwa Dietmara Roberta Schrötera w Staniszowie

Środa, 17 czerwca 2015, 7:17
Aktualizacja: 17:41
Autor: Manu
Region: Wystawa malarstwa Dietmara Roberta Schrötera w Staniszowie
Fot. Organizator
W sobotę (20.06) o godz. 18.00 w Hotelu Pałacu Staniszów rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Dietmara Roberta Schrötera. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Forum Staniszów, MKiDN oraz Hotel Pałac Staniszów. Wstęp wolny.

Dietmar Robert Schröter najczęściej posługuje się językiem abstrakcji, jednak czytając jego prace nie można uciec od skojarzeń ze sztuką romantyczną i neoromantzmem. Retrospektywna wystawa prac artysty w Centrum Sztuki Współczesnej w Staniszowie ma stać się symbolicznym powrotem artysty do źródeł, swojego miejsca urodzenia oraz do obecnych na tym obszarze mitów, a także tradycji malarstwa pejzażowego.

Obecna w twórczości artysty fascynacja potęgą świata natury, jej mityzacja znajduje swoje źródło w romantyzmie, a zwłaszcza u niemieckich romantyków, którzy jako pierwsi ulegli malarskiej fascynacji Karkonoszami, a więc miejsca, z którego pochodzi D. R. Schröter. Autor ukazuje ruiny, pieczary i inne mroczne miejsca, posługując się malarstwem abstrakcyjnym. Prace tego autora ożywiają wyobraźnię odbiorców, ogniskując uwagę na relacjach między sferą fantazji a rzeczywistością. Niezwykle ważnym dla całego cyklu wystaw jest wpisanie się prac autora (przez elementy przedstawione) w kontekst mitologizacji przestrzeni, obecnego w malarstwie karkonoskim od początku XVIII w. Dla odbiorców wystawy będzie to okazja do konfrontacji tradycji i nowoczesności oraz pretekst do refleksji nad odnalezieniem siebie i swoich mitycznych źródeł.

Dietmar Robert Schröter urodził się 6 marca 1936 r. w Bad Wambrunn (Cieplice-Jelenia Góra). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Goettingen, Hannoverze i Braunschweigu. Do roku 1988 nauczał malarstwa, by w tym samym roku zrezygnować z działalności akademickiej i poświęcić się wyłącznie tworzeniu. Swoje obrazy prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Basel, Berlinie, Bonn, Dortnumndzie czy Monachium.

Projekt Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy główni: GMT guss+maschinenteile GMBH,Tauron. Partnerzy: SOPP Polska Sp. zo.o.; Dräxlmaier Group; Jelenia Plast, Dr. Schneider i Gminę Podgórzyn.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group