Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5696
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa “Gorzki to chleb jest polskość” w BWA

Sobota, 13 września 2014, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Manu
Jelenia Góra: Wystawa “Gorzki to chleb jest polskość” w BWA
Fot. BWA
24 września (w środę) o 17.00 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej (malarstwo, filmy, neony, instalacje, komiks i rysunki) pt. “Gorzki to chleb jest polskość”. Temat został zaczerpnięty z myśli społeczno–politycznych Cypriana Kamila Norwida. Organizatorem projektu jest BWA, a partnerami – Książnica Karkonoska i Teatr im. Norwida. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 listopada.

Prace (za wyjątkiem jednej) powstały po roku 2000. Nawiązują one do konkretnych wydarzeń historycznych. Niektóre są mocno ironiczne, inne zabarwione humorem. Autorami tych prac są: Adam Adach, Hubert Czerepok, Monika Drożyńska, Wojciech Duda, Paweł Hajncel, Paweł Jarodzki, Grzegorz Klaman, Jerzy Kosałka, Tomasz Kozak, Kamil Kuskowski, Karolina Mełnicka, Anna Molska, Dorota Podlaska, Aleka Polis, Marek Sobczyk, Zbigniew Szumski, Ewa Świdzińska, Przemysław Truściński, Antek Wajda i Marek Wasilewski.

Wizualnym mottem wystawy jest dzieło Władysława Hasiora z roku 1985 - “Chleb polski”. - Chcielibyśmy aby ta zbiorowa wypowiedź artystów dała szanse na poszerzenie pola obserwacji i wrażliwości na społeczne problemy, żeby była lustrem, w którym obraz zachęcał bardziej do refleksji i uśmiechu niż kolejnych sporów – informują organizatorzy.

Kuratorką wystawy jest Janina Hobgarska. - Pragniemy zastanowić się czy te słowa zachowały swoją aktualność i co znaczą dzisiaj, w roku okrągłych rocznic, podczas celebrowania wydarzeń historycznych przełomowych dla Polski. Wystawa jest próbą pokazania obrazów polskości we współczesnych sztukach wizualnych. Chcemy pokazać jak silny wpływ na polskość i Polaków ma romantyczny paradygmat. Pragniemy zastanowić się czy sztuka potrafi identyfikować problemy narodowe, wskazywać co boli, uwiera, zagraża i czy ma wystarczający potencjał perswazyjny.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym obok dokumentacji artystycznej, znajdziemy rozważania o polskim patriotyzmie w rozmaitych aspektach i z różnych perspektyw. Autorami tekstów są: Agata Araszkiewicz, Izabela Kowalczyk, Jolanta Ciesielska i Michał Zadara.

Z kolei 25 września (w czwartek) o godz. 11.00 w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się panel dyskusyjny pt. “Wróćmy do Norwida”. Planowane są wystąpienia odwołujące się do myśli Cypriana Kamila Norwida o narodzie i społeczeństwie. W szczególności o: współczesnym obrazie społeczno – politycznego zaangażowania Polaków, o prawach człowieka w obowiązkach patrioty, sztuce krytycznej i krytycznym patriotyzmie itp. W panelu udział wezmą: prof. Izabela Kowalczyk, prof. Anna Markowska, dr Daniel Przastek, mgr Michał Guz. Prowadzenie: prof. Paweł Jarodzki.

Rada Artystyczna: Jolanta Ciesielska, Izabela Kowalczyk i Anna Markowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group