Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7031
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wystawa “Gorzki to chleb jest polskość” w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 13 września 2014, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Manu
Fot. BWA
24 września (w środę) o 17.00 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej (malarstwo, filmy, neony, instalacje, komiks i rysunki) pt. “Gorzki to chleb jest polskość”. Temat został zaczerpnięty z myśli społeczno–politycznych Cypriana Kamila Norwida. Organizatorem projektu jest BWA, a partnerami – Książnica Karkonoska i Teatr im. Norwida. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 listopada.

Prace (za wyjątkiem jednej) powstały po roku 2000. Nawiązują one do konkretnych wydarzeń historycznych. Niektóre są mocno ironiczne, inne zabarwione humorem. Autorami tych prac są: Adam Adach, Hubert Czerepok, Monika Drożyńska, Wojciech Duda, Paweł Hajncel, Paweł Jarodzki, Grzegorz Klaman, Jerzy Kosałka, Tomasz Kozak, Kamil Kuskowski, Karolina Mełnicka, Anna Molska, Dorota Podlaska, Aleka Polis, Marek Sobczyk, Zbigniew Szumski, Ewa Świdzińska, Przemysław Truściński, Antek Wajda i Marek Wasilewski.

Wizualnym mottem wystawy jest dzieło Władysława Hasiora z roku 1985 - “Chleb polski”. - Chcielibyśmy aby ta zbiorowa wypowiedź artystów dała szanse na poszerzenie pola obserwacji i wrażliwości na społeczne problemy, żeby była lustrem, w którym obraz zachęcał bardziej do refleksji i uśmiechu niż kolejnych sporów – informują organizatorzy.

Kuratorką wystawy jest Janina Hobgarska. - Pragniemy zastanowić się czy te słowa zachowały swoją aktualność i co znaczą dzisiaj, w roku okrągłych rocznic, podczas celebrowania wydarzeń historycznych przełomowych dla Polski. Wystawa jest próbą pokazania obrazów polskości we współczesnych sztukach wizualnych. Chcemy pokazać jak silny wpływ na polskość i Polaków ma romantyczny paradygmat. Pragniemy zastanowić się czy sztuka potrafi identyfikować problemy narodowe, wskazywać co boli, uwiera, zagraża i czy ma wystarczający potencjał perswazyjny.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym obok dokumentacji artystycznej, znajdziemy rozważania o polskim patriotyzmie w rozmaitych aspektach i z różnych perspektyw. Autorami tekstów są: Agata Araszkiewicz, Izabela Kowalczyk, Jolanta Ciesielska i Michał Zadara.

Z kolei 25 września (w czwartek) o godz. 11.00 w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się panel dyskusyjny pt. “Wróćmy do Norwida”. Planowane są wystąpienia odwołujące się do myśli Cypriana Kamila Norwida o narodzie i społeczeństwie. W szczególności o: współczesnym obrazie społeczno – politycznego zaangażowania Polaków, o prawach człowieka w obowiązkach patrioty, sztuce krytycznej i krytycznym patriotyzmie itp. W panelu udział wezmą: prof. Izabela Kowalczyk, prof. Anna Markowska, dr Daniel Przastek, mgr Michał Guz. Prowadzenie: prof. Paweł Jarodzki.

Rada Artystyczna: Jolanta Ciesielska, Izabela Kowalczyk i Anna Markowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 13-09-2014 17:56
Kogo to obchodzi? Akurat ci co organizują tę wystawę z pewnością gorzkiego chleba nie jedzą.
~adams 13-09-2014 19:44
Jak współorganizatorem jest teatr Norwida to można spodziewać się tylko jednego - kolejnego badziewia.
~/zal/ 13-09-2014 20:05
"...potencjał perswazyjny...."P.H. wyspecjalizowała się w produkowaniu nadętych min i takichże zwrotów.A czas już swoje lub cudze wnuki bawić.Młodym wykształconym,w świecie bywałym miejsca ustąpić.Cóż to te władze nasze nie mogą się rozstać z dawnymi primabalerinami kultury?Odwagi!!!!!
~$ 13-09-2014 23:15
sztuka krytyczna,patriotyczna etc.... to "sztuki" nie posiadające swojej autonomii....sprzedajne badziewie na zadany temat....taka polska specyfika napiętnowana kulturą PRL-u...wszystkim to obrzydło już......
~Widz 14-09-2014 0:52
Współorganizatorem chyba jest teatr Norwida, a partnerem. Kolejny projekt Pani H. z bwa powinien brzmieć "Oddaj wnukowi etat".
~jes 14-09-2014 10:47
Oddaj wnukowi etat i przestan już straszyć podatnika kolejnymi bzdurami.Norwidem się nie podpieraj,bo to już nie działa.
~xyz 14-09-2014 11:46
temat trudny ale rozmawiać warto. Jad się poleje i pomyje to pewne. Kurcze jakoś ten jad normalnieje i to jest smutne.
~mkamiński 14-09-2014 13:15
To może być ciekawe, bo wystawa -sądząc po line-up`ie- zapowiada się nie jako ilustracja dziewiętnastowiecznej ramoty dla maturzystów, ale jako komentarz do bieżącego, popkulturowego odczucia polskości, dla którego Norwid jest tylko pretekstem czy jednym z wielu punktów odniesienia w dyskursie. Krótko mówiąc, szykuje się kolejna ważna wystawa w BWA, której nie można nie zobaczyć. Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~keks 15-09-2014 0:37
W Norwidzie to chłаm chłаmem pogania. Akurat po tym teatrze nie można spodziewać się niczego dobrego.
~nie mogę już 15-09-2014 18:55
Mam prośbę moi drodzy krytykanci. Odczepcie się od BWA, jeśli czepiacie się aby tylko się czepić. Ta instytucja jest jedną z ważniejszych w Polsce, jakie zostały z sieci BWA w tym kraju. Jeleniogórskie BWA jest na ustach wszystkich najważniejszych artystów sztuki współczesnej w Polsce. Doceńcie to i krytykujcie rzeczowo odnosząc się do konkretnych prac artystów. Sam fakt, że tak bardzo krytykujecie BWA świadczy także o tym, że BWA spełnia swoją rolę, czyli jest instytucją generującą dyskusję o świecie w którym żyjecie. Gorąco Was namawiam do wejścia w taką dyskusję. To BWA nie serwuje papki, jaką dostajecie każdego wieczoru z telewizora, a najbliższa wystawa może być jedną z najważniejszych w tym roku w Jeleniej Górze, a nawet na Dolnym Śląsku. Plastyk.
~do 18:55 16-09-2014 4:42
.jeleniagora.vectranet.pl (78.88.*.*) - człowieku, przestań bajdurzyć trzy po trzy. Weź się przejdź i sam zobacz. Nikogo nie interesują pijarowe tekściki, które wklejasz na fora, zawodowy spamerze.
~nie mogę już 16-09-2014 13:04
Mam prośbę moi drodzy krytykanci. Odczepcie się od BWA, jeśli czepiacie się aby tylko się czepić. Ta instytucja jest jedną z ważniejszych w Polsce, jakie zostały z sieci BWA w tym kraju. Jeleniogórskie BWA jest na ustach wszystkich najważniejszych artystów sztuki współczesnej w Polsce. Doceńcie to i krytykujcie rzeczowo odnosząc się do konkretnych prac artystów. Sam fakt, że tak bardzo krytykujecie BWA świadczy także o tym, że BWA spełnia swoją rolę, czyli jest instytucją generującą dyskusję o świecie w którym żyjecie. Gorąco Was namawiam do wejścia w taką dyskusję. To BWA nie serwuje papki, jaką dostajecie każdego wieczoru z telewizora, a najbliższa wystawa może być jedną z najważniejszych w tym roku w Jeleniej Górze, a nawet na Dolnym Śląsku. Plastyk.
~do wyżej 16-09-2014 22:17
cha cha! Napisz to samo jeszcze z trzeciej swojej sieci: klient.box3, spamerku. Jednak ktoś trafnie cię rozszyfrował, że ujadasz zmieniając co chwilę sieć internetową. Co za natrętny spamer, mnoży się i uodparnia jak bakteria.
~$ 17-09-2014 13:14
tzw."sztuki" krytyczna itp.są po to aby BEZTALENCIA mogły się wyżyć "twórczo".......przy okazji można "podrzucić" temat........................... SZTUKA JEST TYLKO WTEDY, KIEDY JEST AUTONOMICZNĄ KREACJĄ ARTYSTY..........realizowanie projektów ,na które muszą "rzucić okiem" dający kasę decydenci zwykle propaganda...........
~do ~$ 17-09-2014 13:55
Nic dodać, nic ująć. Cieszę się, że w tym mieście jest ktoś obeznany w sztuce i w realiach współczesnej kreacji artystycznej, jakże często heurystycznie umykającej percepcyjnej wizji świata współczesnych społeczeństw obywatelskich. Pozdrawiam!
~$ 18-09-2014 12:44
he,he,he,he,he,,,KREACJA JEST KREACJĄ ,a słowo współczesna znaczy tyle co sprzedajna dzisiejszym trwoniącym nasze podatki "sponsorom" EURO...CZY KRAJO.... CZY POWIATO.... ten system jest do dupy... he,he,he,he,he,,,że ktoś czyta komentarze na dziesiątej stronie....no,no
~po co? 25-09-2014 13:56
Na wernisażu było ze 20 osób. To ci zainteresowanie. To ci ważne dla konsyliacyjnego dyskursu spotkanie ludzi na poziomie :). Dajcie se siana. Kogo te wasze bzdety interesują???. Kasa wydana na nic. na wernisażu 20 osób a potem przez miesiąc cały czas to akwarium stoi puste.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group