Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8077
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Wyrzeźbią cuda ze śniegu

Czwartek, 4 lutego 2010, 9:02
Aktualizacja: 9:02
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Wyrzeźbią cuda ze śniegu
Fot. Organizatorzy
Śniegolepy, czyli Mistrzostwa Polski Amatorów w Rzeźbie ze Śniegu już po raz ósmy, 13 lutego, odbędą się w Szklarskiej Porębie. Pod dolną stacją wyciągu na Szrenicę pojawią się czteroosobowe drużyny, które z 1,5 metrowych pryzm śniegu wyczarują ciekawe formy. Zgłoszenia można kierować do organizatora jeszcze przez kilka najbliższych dni. Jedno jest pewne: śniegu nie powinno zabraknąć.

Zakończenie zgłoszeń początkowo zaplanowano na 5 lutego br. – Myślę, że ten termin zostanie nieco przesunięty o kilka dni – powiedział przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, który wraz z Urzędem Miejskim współorganizuje imprezę Śniegolepy 2010. Na oficjalnej stronie Szklarskiej Poręby oraz MOKSiAL-u dostępny jest regulamin i druki zgłoszeniowe zawodników oraz propozycji rzeźby.

W konkursie startuje do 12 czteroosobowych drużyn, które w czasie 4 godzin ze śnieżnych sześcianów o boku 1,5 m mają do wykonania rzeźby zgodnie z wcześniej dostarczonym projektem. Tematyka prac jest dowolna. Przynajmniej dwóch zawodników z drużyny musi mieć ukończone 14 lat. Rzeźby mogą być zrobione tylko ze śniegu i wody. Organizator zapewnia narzędzia, po dwie kielnie i szpachle dla każdej z drużyn. Zawodnicy mają też prawo do wykorzystania własnych narzędzi, ale nie mogą być one elektryczne.

Każda z drużyn musi wybrać spośród siebie jednego kapitana i podpisać odpowiednie oświadczenie. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w siedzibie ośrodka kultury przy ul. Słowackiego 13 na Białej Dolinie (dawna Szkoła Podstawowa nr 2). Można je także przesyłać pocztą elektroniczną albo faksem. Organizator zakwalifikuje uczestników do wzięcia udziału w mistrzostwach po zapoznaniu się z poszczególnymi zgłoszeniami drużyn i projektów ich rzeźb. Zawodnicy zostaną o tym poinformowani telefonicznie lub mail-owo.

W dniu zawodów, dokładnie 13 lutego zakwalifikowane drużyny wylosują stanowiska z pryzmami, otrzymają narzędzia i numery startowe. W określonym czasie poszczególne ekipy będą realizowały swoje projekty, obrabiając 1,5 metrową bryłę śniegu. Liczy się inwencja twórcza, ale i mozolna praca, polegająca na dłubaniu, cięciu, formowaniu i dolepianiu. – Ze względu na amatorski charakter mistrzostw, zgłoszeni zawodnicy nie mogą wywodzić się ze środowisk profesjonalnych artystów – podkreślają organizatorzy.

Śniegolepy to największa tego typu impreza w Polsce, która od lat przyciąga rzesze mieszkańców i turystów na stok SkiArena Szrenica w Szklarskiej Porębie. Wydarzenie ma charakter całodniowego happeningu. W czasie powstawania śnieżnych figur, imprezie towarzyszą koncerty, występy oraz zabawy i konkursy dla publiczności. Stworzone podczas mistrzostw rzeźby śnieżne zadziwiają nie tylko pomysłowością autorów, ale także precyzyjnie uformowanymi detalami w tak trudnym materiale, jakim jest śnieg. Na zwycięzców tegorocznej edycji Śniegolepów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
801
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group