Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7197
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Wypalą kornika

Czwartek, 29 sierpnia 2019, 9:05
Aktualizacja: Piątek, 30 sierpnia 2019, 14:36
Autor: WAC
Podgórzyn: Wypalą kornika
Fot. Nadleśnictwo "Śnieżka"
Palenie na terenie leśnictwa Podgórzyn pozostałości po zrębie drzew zapowiada Nadleśnictwo "Śnieżka" w Kowarach. Działania te są związane ze zwalczaniem kornika ostrozębnego.

Kornik ostrozębny jest groźnym szkodnikiem wtórnym sosny. Zasiedla starsze drzewostany, głównie wyższe partie koron, żerując pod cienką korowiną. Pierwszymi objawami występowania kornika są szarzejące, a następnie rudziejące igliwie oraz spękana i odstająca kora z otworami wylotowymi. Z uwagi na to, że kornik ten zasiedla na pozór zdrowe drzewa, sprawia trudność z wczesnym rozpoznaniem (nie wysypuje trocinek na zewnątrz, tylko ubija je w chodnikach) przez co staje się jednym z groźniejszych szkodników wtórnych sosny.

Leśnicy ze "Śnieżki" w tym roku zaobserwowali występowanie tego groźnego szkodnika w niespotykanym do tej pory rozmiarze. Ponieważ podstawą jego skutecznego zwalczania jest usunięcie zasiedlonych drzew i ich wywiezienie oraz wypalenie pozostałości pozrębowych (wierzchołków, gałęzi), w których jeszcze szkodnik przebywa, planują przeprowadzenie tego typu działań na terenie leśnictwa Podgórzyn.

Prace będą miały miejsce w pobliżu miejsc, gdzie stwierdzono występowanie kornika ostrozębnego, a równocześnie istnieją warunki umożliwiające bezpieczne przeprowadzenie zabiegu - informują leśnicy. - Zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności, ogniska zabezpieczane będą przy użyciu sprzętu gaśniczego Nadleśnictwa, w uzgodnieniu i we współpracy ze Strażą Pożarną.

Twoja reakcja na artykuł?

12
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
11%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
4
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group