Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 10330
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Wyniki konkursów II Festiwalu Smaków Liczyrzepy

Poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 13:45
Aktualizacja: 14:25
Autor: mea
Karpacz: Wyniki konkursów II Festiwalu Smaków Liczyrzepy
Fot. Mea
Zupa górska, pyzdraki i pampuchy podgórzyńskie, wątróbka z boczkiem, tort Rzepichy, obraz wykonany starą techniką intarsji, statuetka Rzepiura, bransoletka z oryginalnym wzorem zachełmiańskim – to tylko niektóre z nagrodzonych wyrobów regionalnych podczas II Festiwalu Smaków Liczyrzepy, który odbył się w Karpaczu.

Dwa konkursy zostały zorganizowane przez restaurację Dwór Liczyrzepy w Karpaczu.

- W konkursie na najlepsze Danie Liczyrzepy ex aequo wygrały dwa dania: zupa górska Wandy Karbowskiej w Karpacza oraz pyzdraki podgórzyńskie Koła Gospodyń Wiejskich z Podgórzyna. Oba przysmaki znajdą się teraz w menu restauracji Dwór Liczyrzepa w Karpaczu – powiedziała Dorota Goetz, prezes Partnerstwa Ducha Gór – Lokalnej Grupy Działania, współorganizator festiwalu.

W konkursie na najlepszą Kuchnię Liczyrzepy, który polegał na sprzedaniu jak największej ilości potraw wygrała Willa Cottonina ze Świeradowa Zdroju. – Uczestnikom festiwalu najbardziej smakowała wątróbką z boczkiem, którą przygotowywali kucharze z Willi Cottoniny – mówiła Dorota Goetz.

Kolejne konkursy zorganizowało Partnerstwo Ducha Gór. Dotyczyły one skarbów Ducha Gór w wyrobach artystycznych, rzemieślniczych i żywnościowych. – W pierwszej kategorii Rzemiosło wygrał Jerzy Błażejewski z Kowar za obraz wykonany starą techniką intarsji, na którym przedstawił wieżę w Babilonie. Trzeba podkreślić, że jedynie trzy osoby w Polsce potrafią jeszcze posługiwać się tą metodą. Artysta wygrał 1 tys. zł – zaznaczyła Dorota Goetz.

Drugie miejsce przyznano ex aequo Dawidowi Pietrasowi z Piechowic za płaskorzeźbę z wiejską scenką rodzajową oraz Dorocie Drebeluk z Karpacza za wyroby szydełkowe. Artyści musieli podzielić się nagrodą w wysokości 500 zł. Trzecie miejsce zajęli Michał i Bożena Borodin za wyszywany obraz wiejskiego pejzażu zimą. Nagroda wyniosła 300 zł.

- W kategorii Pamiątka pierwsze miejsce i 1 tys. zł zdobył Dawid Pietras, rzeźbiarz z Piechowic za statuetkę Rzepiura, czyli najstarszy wizerunek Ducha Gór pochodzący z XV w. Drugie miejsce i 500 zł przyznano Rafałowi Estenszytowi ze Ściegien za ręcznie malowany samochód wykonany z drewna. Trzecie miejsce i 300 zł powędrowało do Jolanty Piątkowskiej z Podgórzyna za bransoletkę z motywem zachełmiańskim. Artystka zaczerpnęła oryginalny wzór z zachełmiańskich koszul i wykonała go haftem krzyżykowym – podkreślała Dorota Goetz.

W ostatniej kategorii na Produkt Żywnościowy pierwsze miejsce ex aequo i 1 tys. zł do podzielenia się wywalczyły: Wanda Karbowska z Karpacza, która zaprezentowała zupę górską oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Podgórzyna za pampuchy podgórzyńskie oraz tort Rzepichy. Drugie miejsce i 500 zł przyznano Tomaszowi Łuszpińskiemu z Borowic za Likier Karkonoski. Trzecie miejsce zajęły ex aequo Barbara Matyja z Cieplic za chłodnik jagodowy oraz Bogusława Deja z Czernicy za galaretkę z malin. Panie podzielą się nagrodą w wysokości 300 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
542
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty – pożegnanie
 
Kościół i wiara
Dziś jedno z ważniejszych świąt kościelnych
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group