Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6185
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wymiana pojednania

Sobota, 29 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 29 września 2007, 16:05
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Wymiana pojednania
Fot. LENA
Po raz szesnasty Niemcy z Alfeld gościli w ZSO nr. 1 im. Żeromskiego.

W piątek w popularnym „Żeromie” zakończył się pobyt młodzieży niemieckiej z Gimnazjum w Alfed. Uczniowie przyjechali w ubiegłym tygodniu do swoich przyjaciół – gimnazjalistów.

– Jest to już kolejne szesnaste takie spotkanie w Jeleniej Górze. Każdego roku odbywają się rewizyty polskich uczniów w Alfeld – tak też będzie i tym razem – zapowiada Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1.

Przed każdą wymianą opracowywany jest program tematyczny, któremu przyświeca myśl przewodnia.
W tym roku hasłem odwiedzin było pojęcie „Uczucia”.
To właśnie wokół tego wątku młodzi ludzie tworzyli prace plastyczne i literackie. Goście zaprezentowali je w piątek tuż przed powrotem do Niemiec.

Każde takie odwiedziny to okazja do szlifowania języka niemieckiego dla gimnazjalistów z „Żeroma”. W tym roku uczniowie prowadzili także wiele burzliwych dyskusji oraz rozmów na temat uczuć, emocji, codziennych zachowań.

Pierwsze dwa dni spotkania były tzw. weekendem integracyjnym. Goście i gospodarze wypoczywali w górskiej jesiennej scenerii Borowic w ośrodku Hottur.
Gimnazjaliści zwiedzili m.in.: Dom Gerharda Hauptmanna, obóz koncentracyjny Gross Rosen oraz Zamek Książ. Byli także w Parku Miniatur Mariana Piaseckiego w Kowarach.

Dyrekcja „Żeroma” ma nadzieję, że program wymiany to nie tylko doraźna rozrywka i lekcja niemieckiego dla polskiej młodzieży. – Należy liczyć, że dzięki takim działaniom pedagogów z „Żeroma” – i innych szkół, w których od lat prowadzone są wymiany młodzieży – za kilka lat dorośli już Niemcy przyjadą w nasze rejony wypoczywać już typowo turystycznie – podkreśla Paweł Domagała.
A wrażenia, jakich zaznali podczas minionego pobytu zawsze będą ich zachęcały do powrotu do Polski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group