Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3513
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wymiana hydrantów dla bezpieczeństwa

Czwartek, 7 stycznia 2016, 8:36
Aktualizacja: 8:38
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Wymiana hydrantów dla bezpieczeństwa
Fot. Archiwum Jelonki.com
W minionym roku spółka Wodnik w Jeleniej Górze wraz ze strażą pożarną i miejskim sztabem kryzysowym rozpoczęła generalny przegląd hydrantów, których na terenie Jeleniej Góry jest około tysiąca. Jak już wielokrotnie okazywało się podczas akcji pożarniczych, ich stan jest bardzo różny. Poza „zębem czasu” urządzenia niszczą wandale i złodzieje.

– Co roku staramy się wymieniać około 200 hydrantów, a koszt takiego jednego urządzenia to około 1000 – 2000 zł – mówi Arkadiusz Gerono, kierownik działu kontrolingu i budżetowania spółki Wodnik w Jeleniej Górze. – Do tego dochodzą koszty prac ziemnych – dodaje pracownik Wodnika.

Jak ważne jest utrzymanie hydrantów w należytym stanie, najlepiej wiedzą strażacy. Kiedy bowiem w trakcie gaszenia pożaru okazuje się, że płomienie są zbyt duże, by ugasić je wodą przywiezioną w samochodach gaśniczych, rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem i poszukiwanie sprawnego hydrantu.

Niestety poza tym, że urządzenia ulegają degradacji i uszkodzeniom np. podczas zdarzeń drogowych, często padają łupem złodziei. - Rzeczywiście czasami podczas akcji pożarniczych mamy problem z hydrantami – mówi st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

– Dotyczy on niskiego ciśnienia wody, zamknięcia hydrantu na zasuwę (która powinna być tylko w czasie awarii urządzenia), bądź też niekompletnego czyli rozkradzionego urządzenia. W ciągu ostatnich lat poprawia się jednak sytuacja dotycząca liczby sprawnych hydrantów. Kiedy też zgłaszamy Wodnikowi awarię, pracownicy usuwają ją niemal natychmiast – dodaje A. Ciosk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group