Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 14605
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Wykiwali Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czwartek, 24 grudnia 2009, 9:36
Aktualizacja: 9:37
Autor: TEJO
REGION: Wykiwali Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Fot. ...
Troje lekarzy i adwokat jest wśród dziewięciu osób podejrzanych o wyłudzanie świadczeń z ZUS. Akt oskarżenia dotyczy także wydania fałszywego zaświadczenia, które pozwoliło odroczyć karę więzienia sprawcy wypadku drogowego.

Sprawę skierowaną do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu prowadził V Wydział Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Jeden z oskarżonych, Wojciech K. wyłudził z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę 139 tysięcy złotych,, które pobrał jako świadczenia rentowe.
Choć był zdrowy jak ryba, załatwił dokumenty poświadczające trwałą i częściową niezdolność do pracy. Za pośrednictwem lekarza Wiesława K wręczył orzecznikowi łapówkę (tysiąc marek niemieckich) w zamian za korzystne rozstrzygnięcie wniosku o uzyskanie renty.

– Zarzucono mu także utrudnianie postępowania wykonawczego w przedmiocie wykonania kary sześciu lat pozbawienia wolności orzeczonej w sprawie przeciwko Piotrowi W., skazanemu za wypadek drogowy – informuje prokurator Marcin Zarówny, naczelnik wydziału śledztw. Oskarżony nakłonił lekarza Macieja G. do stworzenia fikcyjnej dokumentacji medycznej, za co dał mu tysiąc złotych łapówki. Zaświadczenia od lekarza dołączono do wniosku o zawieszenie postępowania wykonawczego.

Wśród oskarżonych jest także Mirosława S. oskarżona o wyłudzenie nienależnego świadczenia rentowego w kwocie około 39 tysięcy złotych z tytułu czasowej niezdolności do pracy w oparciu o poświadczające nieprawdę dokumenty lekarskie.

W listopadzie 2009 roku śledztwo zostało umorzone w części przeciwko innemu adwokatowi Jerzemu Ś., który uprzednio miał przedstawione zarzuty wręczania korzyści majątkowych w zamian za wystawienie poświadczających nieprawdę dokumentów – informuje prokurator Zarówny.

Za oszustwa oskarżonym grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group