Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 9845
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wycinany świat made in China

Środa, 22 kwietnia 2009, 7:35
Aktualizacja: 7:36
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Wycinany świat made in China
Fot. TEJO
Kilkadziesiąt wycinanek, a w zasadzie całych okien z chińskich domostw, zawisło w Galerii „Muflon”. Ta stara tradycyjna metoda zdobienia ma już ponad 2200 lat. Na wernisażu wystawy w świat tej bardzo orientalnej dla nas sztuki, wprowadził zainteresowanych Henryk Brandys z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Wczoraj odbył się wernisaż wystawy chińskich wycinanek. Obok tych delikatnych tworów chińskich mistrzów papieru i nożyczek można by przejść bez większych emocji, gdyby nie wprowadzenie dr. Henryka Brandysa, badacza kultur i podróżnika bawiącego kilkakrotnie w państwie środka.

W Chinach których zamieszkuje dziś ponad 1,3 miliarda ludzi, jednej z najstarszych kultur świata wycinanka stała się najprostszym i najtańszym elementem zdobniczym. Kilka tysięcy lat temu dla ludzi biednych i prostych, nie znających pisma a kultywujących zwyczaje i tradycje, ta ozdoba okienna była nie tylko doskonałym artystycznie technicznie dziełem, ale stała się wyrazem ich marzeń i pragnień.

W świecie wierzeń chińskich wyobraźnia twórców wycinanek wzbogacała te dzieła sztuki w motywy bogów, duchów, zwierząt roślin mających w chińskich wierzeniach pierwszorzędne znaczenie. Spowodowało to pojawienie się bogatej symboliki w tematyce wycinanek. Nie bez znaczenia był też kolor papieru. Na początku dominował kolor czerwony, który był symbolem życia, płodności radości i szczęścia.

Z uwagi na dostępność materiału narzędzi twórczość ta szybko rozwijała się na terenie Chin, a wielkość tego kraju i różnorodność kulturowa spowodowała, że odmiennie rozwijały się techniki wycinanek w różnych regionach tego wielkiego kraju. Te techniki i różnice miedzy nimi zgromadzeni widzowie mogli poznać dzięki prezentowanemu filmowi.

Dopiero wysłuchanie wykładu, obejrzenie filmu oraz obejrzenie wystawionych wycinanek, daje możliwość zrozumienia symboliki tych chińskich dzieł. Wystawę można oglądać w galerii Miejskiego Domu Kultury do 20 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
495
Tak
24%
Nie
41%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group