Sobota, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 11296
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wybuchowe zagrożenie i plaga decybeli

Poniedziałek, 29 grudnia 2008, 9:22
Aktualizacja: 9:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wybuchowe zagrożenie i plaga decybeli
Fot. ......
Huki, wystrzały i błyski z tysięcy petard, jakie rozświetlą niebo w sylwestrową noc, to nieodłączny element powitania Nowego Roku. Wielu jednak już teraz sprawdza możliwości fajerwerków, co nie zawsze podoba się sąsiadom i nigdy – zwierzętom. Sztuczne ognie bywają też bardzo niebezpieczne.

Kilka razy zdenerwowani hałasami mieszkańcy wzywali wczoraj policję, aby przywołała do porządku amatorów wybuchowych rozrywek. Przedwczesne „pokazy” fajerwerków urządzali sobie głównie nastolatki i dzieci w podwórkach kamienic strasząc lokatorów oraz zwierzęta domowe. Wiele wskazuje na to, że do sylwestra takich zdarzeń będzie znacznie więcej.

Policjanci apelują o ostrożność. – W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci fajerwerki stają się olbrzymim zagrożeniem. To przecież materiały i wyroby pirotechniczne. Niewłaściwe użytkowane, co roku powodują wiele nieszczęśliwych wypadków – ostrzega Wydział Komunikacji Społecznej Policji.

Stróże prawa zwracają się przede wszystkim do dzieci (do dorosłych także), aby najmłodsi sami nie odpalali rac, petard i innych „sztucznych ogni”. Przypominają też o zakazie sprzedawania takich materiałów osobom, które nie ukończyły 18 lat. Ta restrykcja jest co roku sprytnie omijana. Dzieci proszą starszych, aby kupili im komplet wybuchowych atrakcji, a żądni zysku sprzedawcy nie mają żadnego powodu, aby odmówić. Do wczoraj w mieście nie zauważyliśmy sezonowych straganów z fajerwerkami, ale być może pojawią się już dziś.

Do dorosłych policja apeluje o rozsądek i rozwagę. Podczas używania wybuchowych wyrobów zachować należy szczególną ostrożność. – Nigdy nie odpalajcie petardy po raz drugi, gdy ta na nie detonuje. Nie wolno używać materiałów i wyrobów pirotechnicznych w miejscach ogólnodostępnych, gdzie mogłoby to zagrozić życiu i zdrowiu ludzi bądź spowodować straty materialne – przypominają stróże prawa.

– Huku wystrzałów panicznie boją się zwierzęta – przypominają weterynarze. – Warto przed sylwestrem zaaplikować czworonogom środki uspokajające po odpowiedniej konsultacji – radzą.

Przypomnijmy, że najbezpieczniejsze jest podziwianie pokazów zorganizowanych przez profesjonalne firmy. W Jeleniej Górze fajerwerki na koniec roku jubileuszowego i początek Nowego, 2009, rozbłysną w sylwestrową noc przy ratuszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
558
Tak
87%
Nie
8%
To zależy od pogody
6%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – magia w centrum Uzdrowiska
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – gwarny Plac Piastowski
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – mapping na Teatrze
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Opał i Gibbs na scenie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group