Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 6861
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki

Piątek, 2 marca 2018, 9:25
Autor: Krzysztof Tęcza
Szklarska Poręba: Wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki
Fot. Użyczone/Archiwum K. Tęczy
W Ośrodku Szkoleniowo–Wypoczynkowym Politechniki Wrocławskiej RADOŚĆ w Szklarskiej Porębie miało miejsce „Spotkanie w sprawie Hofmana”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Nowy Młyn” Kolonia Artystyczna w Szklarskiej Porębie oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Głównym punktem programu była prezentacja książki „W Szklarskiej Porębie wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki”. W publikacji zawarto, przygotowane przez Katarzynę Kułakowską, kalendarium życia Wlastimila Hofmana oraz przygotowaną przez Sandrę Nejnarowską analizę wierszy malarza. Główną jednak częścią książki, napisaną przez Bożenę Danielską, jest przedstawienie twórczości mistrza jak i jego osobiście, jego najbliższych, a także osoby, które zaistniały w życiu Wlastimila Hofmana. To właśnie z tego rozdziału dowiemy się jak układało się życie mistrza, jak rozwijał się jego talent, czy w końcu jak Wlastimil wrastał w społeczeństwo Szklarskiej Poręby i jak był odbierany przez sąsiadów i turystów.

Publikacja zawiera aneksy, w których ks. prałat Józef Frąc opisuje historię obrazu namalowanego dla kościoła w Sobieszowie; Tomasz Frąc przedstawia Wlastimila jako patrona kierowanej przezeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Szklarskiej Porębie; Krzysztof Tęcza przybliża wycieczki „Szlakiem Wlastimila Hofmana” organizowane przez Mariana Capa; a Feliks Rosik przedstawia działania podejmowane w ramach ogłoszonego przez Radę Miejską Szklarskiej Poręby „Roku Wlastimila Hofmana”.

Po przywitaniu przybyłych na spotkanie oraz osób biorących czynny udział w imprezach towarzyszących w „Roku Hofmana” Anita Kaczmarska przekazała głos Bożenie Danielskiej, głównej sprawczyni wydarzenia. Prezentowana bowiem książka to wynik jej kilkumiesięcznej pracy. Myliłby się jednak ten kto pomyśli, że redagująca książkę, miała łatwe zadanie. Sama redakcja to tylko końcowy etap pracy. Najwięcej jednak czasu pochłania namówienie innych do napisania kolejnych rozdziałów, przede wszystkim do dyscyplinowania czasowego autorów, ale także do pilnowania by trzymali się oni zadanego tematu. Bożenie doskonale się to udało i dzisiaj mogła spokojnie przedstawić poszczególne tematy zawarte w książce oraz zadać autorom pytania dotyczące ich pracy.

Prezentowana publikacja została wydana dzięki środkom finansowym Miasta Szklarska Poręba oraz Związku Gmin Karkonoskich. Sprawami edytorskimi zajmowała się Regina Chrześcijańska z wydawnictwa Ad Rem. Nad uzupełnieniem, jakim jest płytka z filmem Henryka Szoki oraz zdjęciami prezentującymi powojenną twórczość Wlastimila Hofmana i jego rodziny, pracował Krzysztof Sawicki. Słowa podziękowania za działania podejmowane w ciągu całego roku usłyszeli także: Zbigniew Dygdałowicz, o. Zygmunt Mikołajczyk, Wacław Jędrzejczak, Krystyna i Andrzej Czerniccy, Jan Flieger, Krystyna Trylańska, Krystyna i Agata Roszkiewicz, Aleksandra Szaszkiewicz, państwo Karwińscy, Małgorzata Fedorowicz, Grzegorz Panowicz, Maria Kuchcińska, ks. Lasek, Przemysław Wiater, Gabriela Zawiła, Anna Jezierska, Olga Szczyżowska, Dominika Waligóra, Anna Razowska, Iza Broś, Teresa Osowska, Roman Rytau, Bohdan Ginter, Janina Gerczak, Robert Koter, o. Maksymilian Januszkiewicz, Anna Szczodrak.
Oddzielne podziękowania otrzymał Jerzy Nowicki, miłośnik twórczości Hofmana, wielki znawca jego życiorysu, który udostępniał materiały o Hofmanie jakie zgromadził przez lata poszukiwań.

Dziękujący wszystkim za aktywność burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf przypomniał spotkanie sprzed roku kiedy podjęto stosowną uchwałę dotyczącą obchodów „Roku Hofmana”. Wyraził także nadzieję, że koniec oficjalnych działań nie oznacza końca myślenia o Hofmanie. Uznał, iż dzięki wzrostowi świadomości mieszkańców co do wartości posiadania takiego dziedzictwa będą oni wciąż podejmowali nowe działania by podtrzymać osiągnięte efekty.

Podczas spotkania goście mogli obejrzeć obrazy prezentowane w ramach wystawy poplenerowej „Inspiracje Hofmanowskie – artyści w hołdzie Hofmanowi”. Plener zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie w ramach unijnego projektu „Świat według Hofmana” pozwolił na przybliżenie postaci malarza mieszkańcom ale także przebywającym tu turystom. Prace powstałe podczas pleneru zostały uwiecznione w obszernym katalogu. W plenerze uczestniczyli: Marek Andała, Marta Andała, Lukáš Černý, Hana Chlumská, Ilona Chvalová, Janusz Konecki, Beata Kornicka-Konecka, Monika Krakowska, Daria Martinovská, Dariusz Miliński, Agnieszka Mitura, Janusz Motylski, Ludmiła Riabkowa, Agata Roszkiewicz, Lucrezia Škaloudová Puchmajerová i Bogumiła Twardowska-Rogacewicz.

Niestety „Rok Wlastimila Hofmana” oficjalnie został uznany za zakończony. W trakcie trwania tego projektu zrealizowano wiele ciekawych zadań. Niektóre z tych wydarzeń były niejako przypomnieniem życia i twórczości tego najbardziej znanego mieszkańca Szklarskiej Poręby. Niektóre rzuciły nowe światło na czasy, w których on żył, ale wszystkie były niezwykle potrzebne. Działania te wywołały spore zainteresowanie samym artystą ale także, a może przede wszystkim, przyczyniły się do zwiększonego ruchu turystycznego, częściowo ukierunkowanego na miejsca związane z malarzem. Przekłada się to na większy ruch turystyczny w obiektach, w których znajdują się dzieła mistrza ale głównym celem turystów jest Wlastimilówka, dom w którym Hofman żył i tworzył. I może to zainteresowanie przysłuży się temu miejscu wywołując w nim „nowe życie”.

Na koniec zebrani dowiedzieli się, że jeszcze w tym roku podjęte zostaną działania zmierzające do wytyczenia w terenie „Szlaku Hofmana”. Marlena Grochowska jest pewna, że już na początku lata zobaczymy na nowym szlaku pierwszych turystów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group