Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 3861
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wszyscy zapłacimy MZK, choć nie wszyscy jeździmy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 lipca 2008, 16:34
Aktualizacja: Środa, 9 lipca 2008, 7:51
Autor: TEJO
MZK traci pasażerów, którzy przesiadają się do coraz liczniejszych samochodów, ale i tak będą musieli zapłacić za utrzymanie przewoźnika.
Fot. TEJO
Podatnicy pokryją część deficytu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, ale pasażerowie za bilety zapłacą tyle samo. Radni nie wyrazili zgody na zwyżkę cen, dlatego koszty funkcjonowania firmy zostaną rozłożone równo na wszystkich.

Milion czterysta tysięcy złotych trzeba będzie przelać z budżetu miasta do kasy MZK. Zakład chciał część tych kosztów pozyskać z kieszeni pasażera poddając radzie miasta do głosowania odpowiednią uchwałę zmieniającą taryfy opłat. Dałoby to przewoźnikowi 200 tysięcy złotych.

Radni na wtorkowej sesji nie zgodzili się na taką podwyżkę. Przeciwni byli wszyscy poza klubem Platformy Obywatelskiej. – Odrzucenie tej propozycji to błąd, bo nowa taryfa porządkowała w pewien sposób sytuację w MZK. Też krytycznie podchodziłem do niektórych zapisów, ale podwyżka była potrzebna – powiedział nam radny Wiesław Tomera, szef komisji rozwoju.

Zdaniem opozycji podwyżka nie przyniosłaby oczekiwanych korzyści dla przewoźnika, a jednocześnie uderzyłaby po kieszeni mieszkańców. A tak decyzja rajców dotknie finansowo wszystkich, nawet tych, którzy autobusami nie jeżdżą. Tymczasem liczba pasażerów systematycznie spada: w ciągu sześciu lat aż o trzy miliony osób. A koszty utrzymania molocha rosną. Przede wszystkim drożeje paliwo. MZK odczuwa też podwyżki płac dla pracowników, które ci wywalczyli ubiegłorocznymi zapowiedziami strajku.

Nowa taryfa proponowała bilety okresowe imienne, wakacyjne oraz na okaziciela. Za bilet normalny pasażer musiałby zapłacić 2,30 złotych, a za ulgowe: 1, 25 zł (lokalny) oraz 1, 15 (ustawowy).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~Oliwer_Kubicki 8-07-2008 16:53
To już naprawdę śmieszne. Co władza nam wmawia! 1 400 000 - tyle trzeba dopłacić MZK. Podwyżka cen biletów dała by 200 tys. Czyli dalej brakuje 1 200 000! Chcieli kłopoty firmy rozwiązywac w najprostszy sposób, z naszej kieszeni. Dlaczego władze nie przyjrzą się działalności szefostwa miejskiego przewoźnika. Dlaczego nie szuka się oszczędności wewnątrz firmy? A może poszerzenie wachlarza usług? Przejście na inne paliwo? Tylko tak rzucam propozycje, pytam. PO tego nie robi. PO wie ze ceny biletów trzeba podnieść. W połowie sierpnia do firmy ma wejść doradca, który będzie badał możliwości przekształcenia MZK, by było bardziej rentowne. Dlaczego więc radni PO tak się spieszą z tymi podwyżkami, KTÓRE SPOWODUJĄ DALSZY SPADEK ZAINTERESOWANIA KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ? Czy komuś zależy by przewoźnik padł? Więcej o podwyżkach wieczorem na moim blogu www.ok-jg.pl
~xxx 8-07-2008 16:55
~misio 8-07-2008 17:09
Do Redakcji: "MZK odczuwa też podwyżki płac dla pracowników, którzy ci wywalczyli ubiegłorocznymi zapowiedziami strajku." - coś jest nie po Polsku w tym zdaniu. Chyba lepiej byłoby tak: MZK odczuwa też podwyżki płac pracowników, którzy wywalczyli je ubiegłorocznymi zapowiedziami strajku. Lepiej? Chyba tak. ;) Pozdrawiam
~do O. Kubicki 8-07-2008 17:28
a Ty nie padasz ?
zloty666 8-07-2008 17:29
a może warto sprawdzić, kto tak naprawdę jest potzrebny w pracy, wiele administrantek kawusie popija; zwolnić leni ! ! !
~mo 8-07-2008 17:39
kierownictwo MZK szuka oszczędności likwidując kursy autobusów. najlepiej, żeby był jeden kurs na dobę, a firma powinna zarabiać!? jak nie ma dogodnych połączeń, to ludzie wolą iść na piechotę, niż czekać na przystanku kilkadziesiąt minut. wiosną tego roku to już dali popis swego dziwnego pomyślunku. nawet jelonka pisała, że zmiany w rozkładzie mają zlikwidować stadne poruszanie się autobusów- proponuję zobaczyć rozkład jazdy na Małcużyńskiego!!! 3 autobusy odjeżdżają prawie w jednym czasie!!!!
~zmotoryzowany... 8-07-2008 17:56
to paranoja... 1 400 000,- z kasy miasta...? suuuper... a na plac zabaw dla dzieci w miejskim przedszkolu jako rodzice musieliśmy zrobić zrzutke, to były niewielkie pieniążki ale to nie ma znaczenia... chodzi o to, że mnie kłopoty MZK średnio interesują... i pewnie wielu mieszkańców również...
~Manipulant 8-07-2008 18:02
PO chce doprowadzić do prywatyzacji MZK i tam umieścić swoich ludzi.Przecież zasłużonych działaczy trzeba będzie w końcu gdzieś polokować.
halina 8-07-2008 18:13
no ale fotki są normalnie POWALAJąCE..../bez nich zapewne nikt artykułu nie przeczytałby...prawda?/ <br><br> <i> prawda:-) </i>
halina 8-07-2008 18:16
kiedyś już pytałem ...teraz ponownie pytam : Dlaczego u Was jest 18.13 a w całej Polsce 18.00 ?????? Gdzie Wy ustawiacie czasomierze????
~Zocha 8-07-2008 18:40
~Hirschland 8-07-2008 18:56
A po co mam z własnej kasy wspierać MZK?Nie będę utrzymywał kanarów. Przecież to postkomunistyczna organizacja! Nie dość, że płacę im za bilety to jeszcze ma z podatków iść kasa! To jest śmiechu warte. Według mnie wyjścia są 2 - albo prywatyzujemy MZK i powstają konkurencyjni przewoźnicy, albo MZK jest utrzymywane z kasy miasta i wszyscy mieszkańcy mają darmowe przejazdy.
0007 8-07-2008 19:02
Jak się robi takie prezenty jak bilet jednodniowy, gdzie na jednym bilecie jeździ cała rodzina, sąsiedzi i koledzy, to potem można być zdziwionym brakiem wpływów do kasy.
~Chudy 8-07-2008 19:11
W całym kraju mzk jest zakladem nie rentownym. W kazdym miescie doklada sie wiele do tego interesu. Ale u nas sa chociaz kontrolerzy i wchodzenie przodem co znacznie zwieksza liczbe skasowanych biletow. W wroclawiu do mzk doklada sie dziesiatki milionow. a nikt nie robi Z tego takiej afery jak Jelonka.com szukajaca sensacji tam gdzie jej nie ma!
~ritz 8-07-2008 19:30
ja przesiadłem sie na rower ,6 miesięcy rowerem a 6 autobusem i zaoszczędzone kilkaset złotych.
~erwin5 8-07-2008 19:57
Pan wice-prezydent J łuzniak jak zwykle pomylił się.ale trzeba przyznać,Chłop zna sie na wszystkim
~Normalny 8-07-2008 19:58
Mzk jak by chciało to by było rentowne tylko jest tam jeszcze po komunistyczna myśl techniczna w której zamiast jedna osoba to robią trzy i tak cały zakład funkcjonuje stąd te straty bo nie potrafią myślec konkurencyjnie tylko jak będzie strata to reszta zapłaci i do chudy dobrze ze jelonka nagłaśni takie sprawy bo bynajmiej to chamuje zapendy co niektórych co byli tu opisani nie tylko z MZK związanych ale ogólnie
~s. 8-07-2008 20:25
Głosy opozycji czyli głównie tych, którzy odpowiadali za MZK przez kilkanaście ubiegłych lat. Najkorzystniej jest niszczyć firmę, w mętnej wodzie zawsze łapie się grube ryby - czytaj posady. Zawsze chodzi o pieniądze. Podwyżki zarobków ? Pośmiewisko. Większość, która żyje z pracy rąk, pracuje tam nie dla zarobków, ale z przyzwyczajenia. Ci co chcą normalnie zarabiać już dawno się zwolnili. Ciekawe w którym państwie na świecie nie ma dotacji do komunikacji miejskiej. Jaka wysokość dotacji, takie niestety usługi.
~Grzesio 8-07-2008 20:57
A według mnie to są pierdoły za przeproszeniem moi rodzice i nikt z rodziny nie jezdzi MZK a wszyscy dostaną po kieszeni. Ktoś tu niezłe lody kręci na tym biznesie. A z resztą po naszym mieście i po naszym kraju wszystkiego mozna sie spodziewac i nic mnie juz nie zdziwi.................zal zal i jeszcze raz zal i dla władzy i dla MZK !!
~Miejscowy 8-07-2008 21:28
Co to za jątrzący tytuł ? Wszędzie na świecie komunikacja miejska jest nierentowna. I wszędzie na świecie miasta, gminy, dzielnice dopłacają do komunikacji z własnego budżetu nie dzieląc na tych co jeżdżą i na tych co nie jeżdżą. Bo prędzej czy później każdy przynajmiej raz w roku jedzie. Ostatnio jakaś moda wybiórcza jest na portalach aby iść na tanią popularność poprzez łgarstwo i mącenie wszystkiego.
~psycholog 8-07-2008 21:41
Na zdjęciu nr 3 prezydent ma niewyraźną minkę. Od razu widać, że jak na ekonomistę z PO przystało, knuje jakieś podwyżki.
~........ 8-07-2008 21:49
jak bilet ulgowy mial by zdrozec na 1,25zl skoro kosztuje 1,27zl
~spóźniony pracownik 8-07-2008 21:49
do Pana Radnego O. Kubickiego w sierpniu do MZK wejdzie DORADCA, czy to może ten sam co 2 lata temu napisał żeby się nie przekształcali i uwierzył w to Prezydent Kusiak. Co teraz napisze??? to co będzie chciała ekonomistka MZK, a przyklepie to dyrektor? Może szkoda następnych 50.00 tyś złotych na opowieści o MZK.Jestem przekonany że w Radzie Miasta są osoby znające zagadnienia MZK i wiedzą co trzeba zrobić.Bardzo rozsądne rozwiązania podpowiadają internauci. W tym 3 piętrowym gmachu pracuje 90 osób umysłowych a kierowców 150. Taką strukturę zatrudnienia ktoś musi finansować i nigdy nie będzie dość środków. Kiedy wreszcie będą zarabiać na siebie, na zakup autobusów??? Dzisiaj dzoniłem do MZK ale dyrektor razem ze swoją ekonomistką pojechał na urlop, leżą sobie na gorącym piachu i nie przejmują się że Rada nie zatwierziła taryfy.Przecież miasto dopłaci każdą kwotę, po co myśleć jak działać w zakładzie lepiej skoro DORADCĘ można wynająć do tej roboty.Firmą rządzi jakaś księgowa, która mało wiedziała o problemach siódemki.
~art80 8-07-2008 22:38
Mamy najdroższe i jednocześnie najgłupsze w całym kraju ceny biletów - kto to widział żeby bilet kosztował 1,27???????? w Legnicy kosztuje 1 i 2 zł we Wrocławiu podobnie itd. Może warto pomyslec o gruntownej naprawie tego zakładu i zrobic coś dobrego dla miasta bo niewątpliwie MZK i komunikacja miejska musi byc i wiejska też
~hirsch 8-07-2008 22:41
Ale jaja:-))) O. Kubickiego mianowali juz radnym, Jelonka.com nie pisze ile placa ci co nie walcza w Iraku i Afganistanie na te inwazje, a ludzie martwia sie czy jezdzic autobusem czy rowerem:-))) Ja nie place na MZK, nie place w ogole podatkow w Polsce i nie utrzymuje pseudopolitykow-darmozjadow, a jak mi czasem jakis mandat wlepia, to sobie odbieram w inny sposob...
~znam temat 8-07-2008 22:50
Skoro Wysoka Rada na prawo i lewo szasta uprawniniami do przejazdów bezpłatnych i ulgowych to nic dziwnego, że trzeba dofinansować MZK, które nie może zrównoważyć wpływów z biletów z kosztami diziałalności. Gdyby każdy pasażer MZK, bez względu na uprawnienia, płacił za przejazd normalną cenę a po zwrot należności za przejazd ulgowy bądź bezpłatny występował do Rady Miejskiej, MZK nie potrzebowałoby żadnej dopłaty, a ceny biletów mogłyby zostać obniżone. To nie MZK wymaga dopłaty - dopłaty są skutkiem udzielonych przez Radę Miejską uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych. Żaden przewoźnik, czy to MZK , czy Spólłka, czy też tzw. "prywaciarz" nie będzie w stanie normalnie funkcjonować bez dofinansowania z budżetu miasta. Zlikwidujmy wszystkie uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych - dotacja dla MZKnie będzie potrzebna. My wszyscy podatnicy płacimynie na MZK lecz na to aby pewna, w dodatku bardzo liczna grupa osób korzystała z przejazdów bezpłatnych i ulgowych. ~ Normalny - weź się do nauki - masz bardzo duże braki w wykształceniu podstawowym.
~Oliwer_Kubicki 8-07-2008 22:54
Szanowny Panie "~spóźniony pracownik", po pierwsze nie mam zaszczytu reprezentować Mieszkańców w Radzie Miasta. Jestem takim samym obywatelem jak Pan. Jak sam Pan napisał w tej firmie można by zmienić wiele, a sięganie do naszej kieszeni to jednym sposób wymyślony przez PO. Bawią mnie tłumaczenia szefostwa o cenach paliwa i podniesionych pensjach kierowców. Wszyscy wiemy, że za odpowiedzialną pracę nie dostają kokosów. Pozdrawiam
~ 9-07-2008 1:08
Do~znam temat,w calej rozciaglosci masz moje poparcie,ale napewno nie Wysokiej Rady,poniewaz te 16000 (szesnascie tysiecy),nie placacych wogule za przejazdy(oficjalne dane z poczatku 2000r.),to ich potencjalny elektorat,na kolejnych wyborach.Pozdrawiam.
~xxx 9-07-2008 1:17
Jakim niby prawem? za co ja mam płacić? w autobusie nie siedziałem od 20 lat mzk tez mocno średnio mnie interesuje i ja mam płacić>??????
~Józef Zabrzański 9-07-2008 6:43
Pomijam ,szanowna redakcjo, moją fotkę, ale kta Wam zapłacił za reklamę BZWBK i ich kredytów gotówkowych? Na zdjęciu nawet nie widać, że jest to autobus MZK, ale reklama na ścianie jest za to czytelnym przekazem od kogo macie lub chcecie mieć pieniądze. Pozdrawiam Józef Zabrzański
~Do O. Kubicki 9-07-2008 7:05
KochaSJG1983 9-07-2008 7:11
Tak szczerze to szkoda, że nie podniosą biletów jednokrotnego kasowania ulgowych oraz normalnych na odpowiednio 5 i 50 zł. To już jest paranoja. Za co mamy płacić? Za to, że jeździmy sypiącymi się rzęchami i szrotami... Czego inne miasta stać na zakup nowych autobusów, a Jelenią Górę nie stać?
KochaSJG1983 9-07-2008 7:38
Warto jeszcze do tego dodać to, że MZK Jelenia Góra... zaproponowało dodatkowe stanowisko pracy dla osoby obsługującej innego przewoźnika, co będzie kosztować dodatkowe 100 000 zł...
~pasażer 9-07-2008 9:45
Szykuje sie miejsca dla prezesów i ich świty.Braki najlepiej zgonić na kierowców.Trzeba wywalczyć szmal żeby każdy z prezesów zarobił przynajmiej po te 50.....Przecież wkońcu mają szkoły.
~hirsch 9-07-2008 12:46
tez zwrocilem uwage na reklame kredytow..., ale co do zdjecia (plakatu chyba) z udzialem radnego zabrzanskiego to powiem tak - wynika z niego, ze radny lojek jest zonaty, ale nie dal bym glowy, ze byl trzezwy na tej sesji...
~-bordiro- 9-07-2008 15:13
do miejscowego - wszędzie na świecie komunikacja jest nie rentowna! czy na WYSPACH BERGAMUTA - też, czy na STEPIE SZEROKIM - też, Bronisz swego stołka - dyrektorze, brak odwagi cywilnej podpisać swój wpis. do znam temat -z budżetu miasta MZK dostało dofinansowanie 6 mln zł podzielone przez 16000( szesnaście tysięcy) uprawnionych do niepłacenia to za każdego miasto zapłaciło 375 zł na rok, czyli mogą wszyscy jechać każdego dnia jeden raz. W autobusach nie widać 16000 każdego dnia tych emerytów. MZK potrzebne jest nowe ekonomiczne myślenie, a nie zwalanie winy na emerytów i innych uprawnionych. Ty też kiedyś będziesz emerytem
~cep 19-07-2008 3:21
czy do PKSu ktoś dokłada

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group