Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7130
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wszyscy przeciw wandalom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 18 maja 2008, 7:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 maja 2008, 8:31
Autor: TEJO
Centrum Cieplic szczególnie wymaga częstego patrolowania przez służby mundurowe.
Fot. TEJO
Chcesz, by chuligani dostali nauczkę? Pomóż stróżom prawa ich złapać! Policjanci i strażnicy miejscy liczą na pomoc mieszkańców w ujawnianiu i ściganiu sprawców aktów wandalizmu.

Wybite szyby wystawowe, pomazane farbą elewacje niedawno odnowionych kamienic, libacje pod chmurką, chuligańskie odzywki i zaczepki. To codzienność wielu zakątków Jeleniej Góry.

Wandale nie próżnują głównie w nocy, zwłaszcza w pobliżu dyskotek i na trasach, którymi wracają z zabaw. Demolują miasto i parki niezauważeni przez nikogo. Bywa też tak, że są widziani, ale świadkowie nie dzwonią na policję lub straż miejską. A jeśli powiadamiają stróżów prawa, nie zawsze udaje im się schwytać łobuzów na gorącym uczynku.

To ma się zmienić, zwłaszcza w weekendy, kiedy do miejskich demolek dochodzi częściej. Porządku w mieście mają pilnować dodatkowe piesze patrole, a policja opracowała „czarną listę” miejsc, wymagających dodatkowej ochrony. Policjantom będą pomagały psy tropiące.

Jakie będą strefy wzmożonego dozoru? Przede wszystkim ścisła część śródmieścia Jeleniej Góry i Cieplic. To właśnie tu, mimo że w pobliżu są komisariat policji i komenda straży miejskiej, wandale są najbardziej zuchwali. Policjanci zwrócą jeszcze bardziej uwagę na dyskoteki i puby, gdzie w sezonie letnim agresja może się nasilić.

Ani policja, ani straż miejska nie mogą być jednak wszędzie. Dlatego tak cenne jest informowanie ich o niecnych wyczynach chuliganów i obywatelska postawa mieszkańców Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~Locke 18-05-2008 8:56
U nas nikt nie będzie dzwonił. Nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, tak jak na zachodzie. Komuna wypracowała mechanizmy, że dzwonienie jest be. Każdy potrafi gardłować anonimowo. Gdy ostatnio roz... Sobieszów było 90 wpisów, że każdy widział. Świadek do przesłuchania się jednak żaden nie zgłosił.
~największe draństwo 18-05-2008 9:10
odbywa się na drogach naszego miasta, niby kierowcy wyznaczają przepisy ruchu drogowego i takich powinno się eliminować publikując numery rejestracyjne samochodów!
~taka prawda 18-05-2008 9:31
ale ja nie znam telefonu do SM, ani do dzielnicowego, dokąd dzwonić, na 997? poza tym wolę anonimową infolinię albo gwarancję, że mnie na świadka prosić nie będą (zwłąszcza jak oskarżony będzie spoza JG); to jak, panowie komendanci- ?
~rudebwoy 18-05-2008 9:40
Po pierwsze, to już przesada, żeby nie można było się piwa napić na ławce w parku czy coś... a po drugie jak ktoś jest z tego powodu KABEL, to uznania nie będzie miał nigdy w społeczeństwie... Szczególnie jak 'mocherom' wiecznie wszystko przeszkadza... Mnie kiedyś spisali za to, że zrywałem jarzębinę, bo ktoś tam zadzwonił, że drzewo niszczę haha... ŻENADA
~m 18-05-2008 9:46
a ja zawsze dzwonię po straz miejską, ale denerwuje mnie, jak straznicy dzwonią do mojego mieszkania i wypytują mnie na korytarzu. A po drugie znają to miejsce, ale ani ich uświadczysz, a jak juz łaskawie się zjawiją, to najgorszym rozrabiakom podają rękę - sami swoi! Lokaliozacja- sklep "Kram" ul.SygietyNskiego 1
~akiss 18-05-2008 10:20
Tak a jak zgłosisz akt wandalizmu to policja albo straż i owszem przyjadą ale zamiast gonić sprawcę(ów) najpierw przesłuch...ją zgłaszającego a sprawcy oddalają się z miejsca popełnienia wykroczenia poczym sprawa jest umarzana ze względu na brak wykrycia sprawcy (doświadczenia z autopsji). Zwróć uwagę łobuzowi a jak cię zbluzga to się ciesz bo i nóż w brzuchu mógł utonąć Może lepiej zainwestować w monitoring albo wzorem niektórych krajów zalegalizować broń i zmienić prawo aby osoba broniąca własności prywatnej lub publicznej nie miała obawy czy to on nie zasiądzie na ławie oskarżonych.
~Grego 18-05-2008 10:24
może wkoncu zamontujemy kamery ? Policjanci maja sporo rob
~kmam 18-05-2008 10:46
Bo świadek traktowany jest jak przestępca. Do danych świadka bandzior ma wgląd. To bandzior ma wszelkie prawa, to bandzior ma kumpli. To ostatecznie wszelkie społeczne koszty ponosi zwykły, szary obywatel, a bandzior nawet jak kilka lat posiedzi- to w końcu wyjdzie i rozliczy się ze świadkiem do którego danych miał wgląd. Bardzo często służby odpowiedzialne za porządek na telefoniczną informację potrafią odpowiedzieć: nie mamy ludzi (i myślę, że to prawda, bo widocznie nie pracują u nich ludzie). Wyjątkiem jest Straż Pożarna - oni zawsze interweniują i traktują człowieka jak człowieka.
~Zły porucznik. 18-05-2008 11:04
Mieszkańcy będą współpracować z policjantami i strażnikami miejskimi, ale tylko wtedy, gdy od nich będą widzieli inicjatywy, nie tylko te formalne, do walki z "chuliganami", którym często kredki się wysypują z tornistrów. I jednym i drugim życzę troszeczkę więcej odwagi.
~Zły porucznik. 18-05-2008 11:05
Mieszkańcy będą współpracować z policjantami i strażnikami miejskimi, ale tylko wtedy, gdy od nich będą widzieli inicjatywy, nie tylko te formalne, do walki z "chuliganami", którym często kredki się wysypują z tornistrów. I jednym i drugim życzę troszeczkę więcej odwagi.
~Pawel 18-05-2008 11:08
To ja mam taki pomysl, niech oni zajma sie powaznymi sprawami typu wlasnie bazgranie po murach, wandalizm. A nie ze jak jest jakas grubsza akcja to panowie po prostu boja sie zareagowac i spisuja tych co spokojnie sacza piwo 'pod chmurka' :/
~_rymcycymcy___ 18-05-2008 11:20
Ja tak przy okazji zapytam, czy ktoś wie co to za miseczkowa konstrukcja na zdjęciu ? W zeszłym roku poustawiano to na mieście i każdy myślał, że wiosną coś z tego wyrośnie ...a tu nic :) ...no chyba, że na jesieni, może grzyby ...?
~sgoo 18-05-2008 11:30
Ze strażą miejską nie można współpracować bo ci panowienie znają prawa i przepisów to ignoranci. Umieją tylko zakładać blokady na koła
~sgoo 18-05-2008 11:33
~-/- 18-05-2008 12:04
Proponuję dozorem też uwzględnić Sobieszów .Rejon byłego basenu i placu zabaw.Zwłaszcza wieczorem.A najlepiej byłoby w Sobieszowie utworzyć komisariat i wystarczy 3 stałych funkcjonariuszy ,aby stan bezpieczeństwa się poprawił.Słuszna też jest akcja ,aby pomagać jeśli widzimy ,że się coś złego dzieje.I nie ma co się wstydzić tak robią we wszystkich krajach europejskich i w Kanadzie oraz USA .Tam nawet mają powołane tzw: służby obywatelskie.Pamiętajmy ,że dziś spotyka coś złego sąsiada jutro może Ciebie. Nie możemy tego traktować jako donosicielstwo,ze złem niestety musimy walczyć wszelkimi metodami. I nie może być tak jak ostatnio czytałem na Jelonce,aby porządna rodzina bała się jednego chuligana,a my udajemy ,że nic nas to nie obchodzi !!!
~hw 18-05-2008 12:08
szukają konfidentów ? jak wiedzą gdzie grasują wandale to moze sami niech patrolują te miejsca częściej. Jednym słowem szukają f...rów. potem taki złapany łepek będzie nękał tego co go podpatrzył i doniusł, a policja wtedy powie "to nie nasza sprawa, prosze złożyć doniesienie..." i znów maja obywatela w d....e
~kia 18-05-2008 12:17
~matrix 18-05-2008 12:18
~ 18-05-2008 12:22
zgadzam się ze straznicy zbyt sie zajmują zgłaszającym niz wandalem lub rozrabiaką.jeżeli zgłasza się telefonicznie to pada pytanie ilu ich jest,jezeli jeden lub dwóch to mozna liczyć na szybka interwencję ,gożej jezeli jest to grupa.wtedy przyjadą na sygnale i po długim czasie-jak mozna mówić o gorącym uczynku. Straznicy są ale boją się-czy interweniuja czy nie 'WIDZą "i tak pensję biorą. Czy nie można odsłuchac taśm i sprawdzić jak i po jakim czasie zostało zgłoszenie załatwione. A jak mozna liczyć na współpracę jezeli dane świadka spisują przy udziale osób trzecich.Nigdy w ten sposób nie dojdziemy do porządku w miescie.
~świadek 18-05-2008 12:23
osiedle robotnicze - niedzielne popołudnie trzech młodych chłopaków - ciągnie naładowany złomem wózek oraz świeżo pomalowaną starą taczkę nadjeżdża policyjny radiowóz - młodzi porzucają całą zdobycz i oddalają się co robią struże prawa - a no nic jadą dalej---------do kogo dzwonić .
~Ss 18-05-2008 12:37
raz byłem świadkiem i drugi raz tego nie zrobię!Plątanie się po sądach,w trakcie rozprawy sprawcy na sali a pani sędzia na głos potwierdza moje dane osobowe,czy ja to napewno ja!!!
~wojtek_hamburg 18-05-2008 12:39
To jakas bzdura , jak mozna namawiac do kablowania. Kazdy ma prawo sie napic piwka pod chmurka a wy odrazu .....ze libacje
~Sygieta 1 18-05-2008 12:43
Podaj jeszcze dokładny adres Sygieta a obiecuje ci że juiz nigdy nie beda cie o nic wypytywac na korytarzu.
~xxx 18-05-2008 13:29
zajęci są.? tak ostatnio jak szłam to widziałam jak pani przebiegła przez ulicę w niedozwolonym miejscu koło urzędu a obok stała straż miejsa i tego nie zauważyła.! Skandal. a potem łapia tych co nie powinni.! ;/
~hirsch 18-05-2008 13:34
zeby to bylo spoleczenstwo obywatelskie, to najpierw panstwo/wladza musi traktowac obywateli jak partnerow do rozmow, musi ludzi szanowac i dac im rowne prawa dostepu do dobr konsumpcyjnych. wladza musi najpierw sama nauczyc sie przestrzegac prawa (vide pani sulewska), a potem oczekiwac wspolpracy od obywateli. przyklad idzie z gory...
~Locke 18-05-2008 14:12
Mnie jako obywatela najbardziej drażnią żule pijący piwo na ławkach w parku. To jest miejsce publiczne i nie chce żeby mój syn oglądał menty siedzące na ławkach i pijące piwo. Od tego trzeba zacząć. Co idę przez park to dzwonię do Straży Miejskiej, że są żule. Często przyjeżdżają i sprzedają im papierki po 500 zł. Dzięki konsekwencji wypleni się dziadostwo.
~Fido 18-05-2008 14:13
Z tych wpisów wynika, że się logują same żule i przestępcy popierający picie piwo w miejscach publicznych i pietnujący donoszenie o tym fakcie organom. Żebyśmy się stali normalni muszą się zmienić dwa pokolenia.
piipi 18-05-2008 14:17
...do - [~ rymcycymcy..]...~Ty jescze nie wiesz !..?.~Ratusz...czeka,bo wiatr z dostawa nawalil....samosiejek.
~do hirsha 18-05-2008 15:03
No to demolujmy wszyscy.
~ 18-05-2008 16:21
robta co chceta i tak nie dacie rady. boicie sie nie tych co powinniscie
~do xxx 18-05-2008 16:48
a gdyby straż miejska zareagowała to napisałabyś że czepiają się staruszek zamiast zająć się czymś pożytecznym. I tak koło sie zamyka...
~mich 18-05-2008 17:13
Niszczenie elewacji przez malowanie bohomazów to oczywiscie wandalizm z ktorym podobno trudno sobie poradzic.A oklejanie reklamami wszystkiego co sie da,murow slupow,itd to nie wandalizm?I z tym straz miejska tez nie moze sobie poradzic mimo ze tam sa wszystkie dane potrzebne do identyfikacji osob ktore tego dokonuja.
~Aaaa/ 18-05-2008 17:42
~hirsch 18-05-2008 18:29
ci co pija piwo w parkach to nie zule, zule pija za sklepami i w melinach, w opuszconych ruinach i w krzakach jak kolo parku na kilinskiego. picie piwa powinno byc dozwolone, i tak dzieci widza jak dorosli pija piwo w ogrodkach kawiarnianych; zreszta piwo to nie alkohol, bo inaczej nie byloby reklam w telewizji (o kazdej porze dnia i nocy). we wloszech i w niemczech nikt nie robi z tego zadnego problemu, wystarczy zamontowac kamery i wowczas bedzie wiadomo - kto wypil puszke czy dwie piwa, a kto cala kiste i rzucil w kat butelki. a tak w ogole to w niemczech w 10 tysiecznej miejscowosci jest kilka kortow tenisowych, dwa baseny z podgrzewana woda, pole golfowe, stadnina koni, kilka centrow kulturalnych, dwie strzelnice, kregielnia, kilka skateparkow, przystan rzeczna, winterpark, tierpark, o zabytkach i kinach nie wspomne. w takim vlotho nawet psy wiedza gdzie kupke zrobic i nik z woreczkiem i lopatka nie chodzi. trzeba dac spoleczenstwu alternatywe - zakazami i nakazami nic sie nie wypleni. to prawda, ze trzeba dwoch pokolen, zeby w polsce zaszly zmiany mentalne. zmiany, jeszcze raz powtarzam musza najpierw zajsc na gorze; musi nastapic pelna demokracja, a nie tak jak psl - stolkow i kasy sie tylko domagac, a od spoleczenstwa obywatelskosci oczekiwac. na potrojne apanaze sa pieniadze, a na osrodki kulturalno-rozrywkowe nie ma, a potem zuli sie pietnuje. kto sieje wiatr ten zbiera burze. fido, ty sie nie staniesz normalny, bo jak mina dwa pokolenia, to ciebie juz nie bedzie. ja jestem normalny i moje dzieci tez, ale ucieklem do normalnego kraju, bo na cud nie licze. za mniej jak 3000 zl dzieci na normalnych obywateli, nie wychowam i nie wyksztalce, o kolaniach i zielonej szkole juz nie wspomne. niedawno czytalem tu, ze straz miejska dostala podwyzke, a pielegniarki i nauczyciele tez? a kobiety pracujace w hipermarketach czy fabrykach z obcym kapitalem tez? gdzie i dla kogo jast zagwarantowana minimalna placa w kazdym sektorze? takie agitacje wspolpracy sa zalosne, straz nie widzialem zeby strajkowala, a powinna isc pod ratusz i zaprotestowac w interesie mieszkancow, a nie wysluchiwac licytacji ile to dr obrebalski powinien zarabiac. on pija koniaki w lokalach, a "zule" nie maja sie nad czym zastanawiac - im starcza tylko na piwo. na bilet do aquaparku w polkowicach juz ich nie stac ludzie nie beda kablowac dopoki beda mieli poczucie krzywdy. nie beda spolecznie wyreczac tych, ktorze za utrzymanie porzadku biora sowita zaplate. i to jest sluszne i zrozumiale. czasem trzeba doswiadczyc tragedi, bolu, zeby sie opamietac. czasem trzeba siegnac dna, zeby sie odbic, podobnie jest z wladza, ona juz siegnela dna. ona zasluguje na czerwona kartke...
~Rosomak 18-05-2008 19:07
Przestepcow z puszkami z farba,mozna wylapac wszystkich,tylko trzeba chciec.Gospodarzom naszego miasta absolutnie na tym nie zalezy,tak naprawde jakby ich wogule nie bylo.Czy wogule rzadzi ktos ta zapyziala dziura?...Moze zaprosimy bylego burmistrza Nowego Jorku Rudolfo Gullianiego,i on w koncu zrobi z ta cholota porzadek.Innego wyjscia,jak na razie nie widze.
~Maruda 18-05-2008 19:52
Ludzie?!! O czym i do kogo tam mowa o zawiadamianiu... Nie mówię, że o powtórce roli ORMO, ale sensu takiego działania. Wielke Ajwaj o malowanie na murach!!! Popatrcie - do dnia dzisiejszego z murów, drwiczek szafet elektrycznych jeszcze straszą twarze kandydatów na ( bez) Radnych. Klimek Ślusarek i tylu innych ( nie) udaczjników. A przeciez ustawowo określono termin oczyszczenia murów... To i co można się czepiać wyrostków, że chcą swoje istnienie zaznaczyc .. Bo co im mozna zrobić? Chyba nadmuchać przez bibułke, aby nie urazić tatuśków ( oprzy korycie a częściej przy pałce policyjnej).. Cieplice . i kto tu podskoczy ...???!!! Częśty obrazek: godz. 23 jedzie patrol polacajów czy straszaków miejsich - na ławkach siedzi grupka wrzeszczących niedorostków, popija piwko z blaszanek lub butelek. Podjeżdza wóż patrolowy i jak to ktoś wczesniej wspomniał - wymiana uśmiechów i uprzejmości. Wiadomo bachory z Glinianki ( osiedle Policyjne przy ul. Rataja. Tak NIEDOROSTKÓW !!!!-bez zagładanie w dowód widać , że to wyrostki, którym do 15 nawet sporo brakuje!!! A słówka: jako przecinek , albo i co drugie słowo Q.., ja pi** itp. A i dziewuchy nie lepsze... Czy naprawde wożący na nasze pieniądze d**Y policaje i Straszace nie moaja zegarków i sa ślepi i nie widza i nie słyszą co sie dzieje??? NIe Oni poprostu nie chca sie narazać WLADZY. Inny obrazek Godz. 16 - 17 ul Polna obok Szkoły nr 6 wiodaca do stawów rybnych . cegielni. Drga wąska wysypana szutrem pelna wyboi, a dodatkowo ogrodzenie Ogrodu Działkowego. Tez najprawdiopodobniej z Glinianki wzgl Miłosza zmotoryzowani kowboje ruszaj na regularny trenig. W pozysji stojacej w cudacznych papuzich strojach, z gębami zamaskowanymi szybami kasków a motorami bez numerów rejestracyjntych, ale za wymalowanymi na błotnikach. ale za to z pseudozawodniczymi nymerami 16, 45 czy tym podone Starsi ludzie idący na działki, czy nawet spacerowcze chyba na ploty musza wskakiwać bo szybkośc, smród spalin rozpryski szutry z pod kół... A potem około 45 minut warkot motorów na torze trenigowym przy wiklinach. To nic, ze tm tereny lęgowe, że skażenia ropochodnymi itp. A co..kto nam podskoczy. !!!?? Chcesz w ryja !!?? to jedyna realcja, gdzy sie takiego zatrzyma blokując drogę. Cio do graficiarzy to juz osobna sprawa, ale o tym z konkretai później - poprostu brak słów na zamierzona bezczynność i tumiwisizm.... Jeszcze raz podnosze, że z wrodzonego lenistwa nie poprawiam błędów - za co przepraszam
~do marudy 18-05-2008 21:24
to jest niedbalstwo literackie, to jest wandalizm ortograficzny, takie lenistwo to pewnie twoja cecha ogolnego charakteru, ktore nie daje ci legitymacji do mo...lizatorstwa...
~Tommi 18-05-2008 21:50
Ja mam najlepszy przykład na to jak działają nasi "dzielni" stróże prawa...W ubiegłą wiosnę kilkunastoosobowa grupa młodzieży urządziła sobie na moim osiedlu libację. Impreza odbywała się po pierwszej w nocy, była bardzo głośna i zakłócała spokój mieszkańcom. Krzyki, głośna muzyka i brzęk tłuczonych butelek obudziły moją kilkumiesięczną córkę, która nie mogła już później zasnąć. W związku z tym, iż nie było widać i słychać końca popijawy zadzwoniłam po policję. Panowie skierowali mnie pod numer straży miejskiej (nie wiedzieć dlaczego sami nie mogli inretweniować). Straż miejska przyjechała i odbyła z młodzeżą rozmowę następującej treści: (wiem, bo słyszałam przez okno) SM - Dobry wiczór państu M: - A dobry, dobry SM - drodzy państwo proszę o przyciszenie muzyki bo sąsiedzi się skarżą M: - Co panowie nie powiedza, ale kicha - mamy do du... sąsiadów SM - Ano niestety panowie - takie czasy, ale skoro nas wezwano to musimy zareagować M - OK - zara ściszymy SM - Dziękujemy i dobranoc panom M: Siema Jak tak ma wyglądać pilnowanie porządku to ja dziękuję....
~do Tommiego 18-05-2008 22:31
A wolałbyś aby przyjechało AT i wszystkich na ziemię pokładło? Wg mnie zachowali się profesjonalnie. Powinieneś poprosić aby zostali wylegitymowani bo będziesz składał wniosek o ściganie, skoro jednak wystarczyło ustne upomnienie to OK. Przeciez to nie byli bandyci - tylko twoi sąsiedzi, a jak sam sie boisz zwrócić uwagę to wyprowadzić się można na odludzie.
~do Tommiego 18-05-2008 22:34
A wolałbyś aby przyjechało AT i wszystkich na ziemię pokładło? Wg mnie zachowali się profesjonalnie. Powinieneś poprosić aby zostali wylegitymowani bo będziesz składał wniosek o ściganie, skoro jednak wystarczyło ustne upomnienie to OK. Przeciez to nie byli bandyci - tylko twoi sąsiedzi, a jak sam sie boisz zwrócić uwagę to wyprowadzić się można na odludzie.
~kmam 18-05-2008 23:25
do ~do Tommiego : a może by tak chociaż raz.... Przecież oni też mieli sąsiadów w d..ie.
~marekpolska 19-05-2008 0:11
a widzicie ten stojak na kwiatki na tej fotce ja wlazłem na niego na samą góre ale to było pół roku temu i nie jestem wandalem
~do Hirsch 19-05-2008 7:10
To są, żu l e. I pijacy i złodzieje, bo każdy pijak to złodziej.
~hirsch 19-05-2008 10:49
najwyrazniej masz osobista awersje...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group