Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 7665
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wspomnienia wierszem

Czwartek, 21 października 2021, 5:53
Autor: Jolanta Stopka
Jelenia Góra: Wspomnienia wierszem
Fot. Archiwum J. Stopki
W pierwszą rocznicę śmierci swojego wiceprezesa Mirosława Jerzego Gontarskiego, Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki we współpracy z Książnicą Karkonoską zorganizowało wspomnieniowe spotkanie o poecie i poezji Mirosława Gontarskiego.

Prezes zmarł nagle w ubiegłym roku, w kilka godzin po nieprzewidzianej operacji. Nie zdążył się nawet nacieszyć ostatnim tomikiem swoich wierszy, dlatego w wieczór wspomnień prezentowane były wiersze z tego tomiku poetycznego pt. „Gemi Art2”. Napisał je wspólnie z Elżbietą M. Kotlarską, prezes Stowarzyszenia. “Gemini Art2” powstały w konwencji dialogu poetyckiego pomiędzy dwoma poetami – On i Ona. Poeci o różnym dorobku, różnym spojrzeniu na świat, ale podobnej wrażliwości. Pięknie dialogują o miłości, wojnie, Górach Olbrzymich a nawet o biedronkach. Dialogi poetyckie nawiązują do koncepcji Feliksa Chrzanowskiego-Szuty, twórcy Ruchu Pilleus, który jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku zaproponował nową formę literacką - dialog poetycki.

Spotkanie prowadziła Elżbieta Kotlarska. Na wieczór poetycki przyjechali miłośnicy poezji i członkowie SJKL z Jeleniej Góry, Bogatyni, Zgorzelca, Karpacza. Wiersze Mirka czytali jego koledzy po piórze: Jan Owczarek i Grzegorz Nowicki. I było to nie lada wyzwanie, ponieważ zmarły prezes dysponował wspaniałym głosem i organizatorom trudno było dopasować odpowiedni.

Zachęceni klimatem wspomnień swoje ostatnie wiersze zaprezentowali także poeci ze SJKL.

Mirosław J. Gontarski - poeta, filozof, dziennikarz, informatyk, nauczyciel. Od 2012 roku wiceprezes Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki na spotkania przyjeżdżał z Wrocławia. W latach 2015 – 2019 był wiceprezesem dolnośląskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Członek Zarządu Głównego ZLP. Opublikował tomiki poetyckie o znamiennych i prowokacyjnych tytułach ”Mirosława Jerzego Gontarskiego nie ma” (2006 r.), „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie było” (2007 r.), „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie będzie” (2010 r.), „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie ma, nie było i nie będzie” (2015 r.), „Pozwól, że zacznę od nowa…” (2016 r.) I ostatni “Gemini Art2”(2020r.).

Oto jeden z Jego wierszy:

i nie bądź taka smutna
smutek nie przystoi miłości
gdy niewiarę sieje
bo przecież smutek w miłości
jest obawą o drugiego
nawet nie o siebie
i jeśli łzy ci spadają z powiek
z tęsknoty
to kochasz tylko troszkę
ty

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
1
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group