Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 4715
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wspólne dzieło małych i dużych: poezja na widokówkach

Środa, 19 stycznia 2011, 18:36
Aktualizacja: Czwartek, 20 stycznia 2011, 16:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wspólne dzieło małych i dużych: poezja na widokówkach
Fot. TEJO
Czy mimo znaczącej różnicy wieku można połączyć inspiracje Jelenią Górą i stworzyć słowno–malarskie dzieła o naszym mieście? Można. Udowodnili to poeci z Jeleniogórskiego Klubu Literackiego oraz dzieci zachęcone przez Miejski Dom Kultury „Muflon” w Sobieszowie. Powstały pocztówki: z jednej strony – rysunki najmłodszych, z drugiej – wiersze jeleniogórskich ludzi pióra.

Wernisaż bardzo nietypowego przedsięwzięcia obył się dziś w Książnicy Karkonoskiej, która pomogła w realizacji projektu „Moje miasto, mój świat” koordynowanego przez MDK "Muflon". Jego idea nawiązywała do znanej już jeleniogórzanom formuły „Wiersze na plakatach”. Tym razem poezja trafiła na niepowtarzalne pocztówki.

Zręby dzieła powstały w czerwcu minionego roku, kiedy to najmłodsi twórcy pod Chojnikiem oraz w centrum Jeleniej Góry rysowali lub malowali nasze miasto. Później – pod opieką plastyków Patryka Lewkowicza oraz Agaty Makutynowicz – dopracowali swoje dzieła. Z kolei poeci, zainspirowani naszym miastem i swoimi przeżyciami z nim związanymi, napisali wiersze, które dopełniły całości dzieła: pocztówek. W sumie powstało dziewięć widokówek, wybranych z 27 prac owoców letnich i jesiennych zajęć w „Muflonie”.

Dziś do Książnicy Karkonoskiej przybyli zarówno młodzi twórcy, jak i starsi (nieco) ludzie pióra. Połączyła ich więź bardzo nietypowa: pocztówka. Zaistnieli razem na kartonikach, skutku wspólnej, aczkolwiek prowadzonej zupełnie od siebie niezależnie, kreacji.

Uczestników wernisażu powitała Alicja Raczek, p.o. dyrektor KK, wraz z Elżbietą Kotlarską, prezes JKL. Przybyła także szefowa MDK „Muflon” Aleksandra Jarocińska. – Bardzo się cieszę, że w ten sposób młodzi artyści przyczyniają się do powielania piękna naszego miasta – powiedziała do młodych twórców Elżbieta Kotlarska. Zwracała się do Błażeja Makutynowicza, Weroniki Kosowicz, Karola Salomona, Ewy Błaszczyk, Dominiki Michalak, Zuzanny Mazur oraz Michała Chodora i Karoliny Karasińskiej.

Rysunki wymienionych dziewcząt i chłopców (co ciekawe, wielu w Jeleniej Górze nie mieszka!) posłużyły jako ilustracje do tekstów Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak, Alicji Szulc, Haliny Cychol, Elżbiety Kotlarskiej, Marcina Jaksy-Rożen, Barbary Anny Pawłowicz, Ewy Równickiej oraz Krystiana Krzysztofa Jankiewicza.

W popołudnie było także wpisane pierwotnie spotkanie z Kazimierzem Burnatem, jednym z najbardziej poczytnych polskich poetów współczesnych. Niestety, gość rozchorował się i do Jeleniej Góry nie dotarł. Jednak dzięki licealistom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, zebrani usłyszeli fragmenty dzieł K. Burnata, które recytowali Natalia Pociecha oraz Dominik Górski. Na koniec najmłodsi twórcy wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których rysowali kartusz herbowy Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group