Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 3986
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Wsi spokojna i piękna. Sukces w Krainie Wygasłych Wulkanów

Poniedziałek, 12 września 2011, 10:04
Aktualizacja: 10:11
Autor: Agrafka
DOLNY ŚLĄSK: Wsi spokojna i piękna. Sukces w Krainie Wygasłych Wulkanów
Fot. Archiwum UM
Dobków w gminie Świerzawa (dawne województwo jeleniogórskie), sudecka wieś łańcuchowa położona na granicy Gór i Pogórza Kaczawskiego promowanego jako Kraina Wygasłych Wulkanów została uznana za najpiękniejszą dolnośląską wieś 2011 roku.

Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska”, zorganizowany już po raz trzeci przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski, to jeden z elementów wsparcia dla sołectw i gmin uczestniczących w programie Odnowa Wsi Dolnośląskiej – informuje rzeczniczka UM Katarzyna Mucowska.

Ma on na celu wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Konkurs, podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został w czterech kategoriach, do których zgłosiły się łącznie 42 wsie z 25 gmin. W tym do kategorii "Najpiękniejsza wieś" - 19 wsi, "Najpiękniejsza zagroda” - 7 zagród, "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" - 12 projektów, „Najlepszy start w Odnowie Wsi” - 8 projektów.

W pracach Komisji konkursowej, powołanej przez marszałka Dolnego Śląska, udział wzięli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.

Wygrała wieś Dobków w gminie Świerzawa. Powód? – Modelowa współpraca organizacji wiejskich, w tym stowarzyszenia „Dobków” z gminą i Lokalną Grupą Działania poskutkowała licznymi projektami wyróżniającymi wieś na arenie gminnej i wojewódzkiej. Dobków rozsławiają różne imprezy, na przykład Warsztaty Artystyczne skupiające twórców z całego pogórza Kaczawskiego i okolic. Działa tu Ekomuzeum Rzemiosła z ofertami udziału w warsztatach, pasiekami i galeriami. Ostatnim projektem jest stworzenie we współpracy ze Stowarzyszeniem Kaczawskim tradycyjnej Zagrody Sudeckiej. Wieś posiada także niezwykle interesujący szlak turystyczny obejmujący m.in. zabytkowe kapliczki położone na terenie wsi i okolic.

Wśród wsi z dawnego województwa jeleniogórskiego doceniony został także Henryków Lubański (trzecie miejsce) O wyróżnieniu gospodarstwa agroturystycznego Ireny i Władysława Kurowskich w kategorii „Najpiękniejsza Zagroda” informowaliśmy wczoraj. Z kolei w kategorii „Najlepszy start w Odnowie Wsi” wygrał Spytków w gminie Zgorzelec. To niewielka miejscowość (niewiele ponad stu mieszkańców), którzy są niezwykle aktywni jeśli chodzi o pozyskiwanie środków finansowych z różnych źródeł krajowych i zagranicznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group