Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5539
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Wreszcie pojedzie pociąg do Trutnova

Piątek, 4 lipca 2008, 12:44
Aktualizacja: Sobota, 5 lipca 2008, 17:29
Autor: Mar
Region Jeleniogórski: Wreszcie pojedzie pociąg do Trutnova
U boku pociągów polskich, na naszych torowiskach pokaże się od soboty tabor czeski.
Fot. TEJO
Dwie wiadomości dla miłośników kolejnictwa i tych, którzy planują wyprawę do naszych południowych sąsiadów. Dobra: od soboty w weekendy czeski Trutnov połączy z Jelenią Górą oraz Lwówkiem regularne połączenie szynobusem! Zła? Linia będzie funkcjonowała tylko do końca wakacji. Nie obyło się bez innych zgrzytów: organizatorzy konferencji prasowej w stolicy Karkonoszy nie zaprosili głównego inicjatora uruchomienia połączenia – starosty lwóweckiego Artura Zycha.

– Do ostatniej chwili uzgadnialiśmy szczegóły z Czechami – mówił dzisiaj w jeleniogórskim ratuszu Andrzej Piech, zastępca dyrektora PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. we Wrocławiu, o planowanym na sobotę rozpoczęciu regularnych kursów na czesko-polskiej linii kolejowej

Konferencję prasową poświęconą pierwszemu po 1945 roku lokalnym połączeniu z Polski do Czech zwołano dzisiaj przed południem w przeddzień uruchomienia weekedowego pociągu z Lwówka Śląskiego do Trutnova przez Jelenią Górę, Marciszów, Kamienną Górę i Lubawkę.

– Dlaczego tak późno informujecie potencjalnych pasażerów? Pytano marszałka Piotra Borysa. – Do ostatniej chwili dogadywaliśmy szczegóły z Czechami, ilość pociągów, godziny i trasy, na jakich pojadą – tłumaczył marszałek.
– Od razu ruszamy z akcją informacyjną, poprosimy też samorządy o wsparcie. Na ten cel przeznaczyliśmy z budżetu urzędu marszałkowskiego 62 tysiące złotych.

Te pieniądze wystarczą na weekendowe przejazdy autobusem szynowym w lipcu i sierpniu. Pociąg będzie jeździł w soboty i niedziele oraz w piątek 15 sierpnia, kiedy przypada Wniebowzięcie NMP, dzień wolny w naszym kraju.

- Urząd marszałkowski nie ma pieniędzy na połączenie do końca roku, ani taboru, którym mógłby na stałe obsługiwać tę linię – wyjaśniał Andrzej Piech – Osiem szynobusów, jakimi dysponuje marszałek, nie wystarczają.

Faux pas jeleniogórskiego ratusza
Wielkim nieobecnym był starosta lwówecki, Artur Zych, człowiek który od lat zabiegał o uruchomienie tego połączenia, który negocjował z Czechami, gdy ci kilka lat temu byli dużo mniej zainteresowani transgranicznym połączeniem.
– Po prostu nie zostałem zaproszony na to spotkanie, nie wiem, czy przeszkadzało moje nazwisko, czy partia do której należę, ale to było nieeleganckie – powiedział nam Artur Zych, członek PiS. – Ale na pewno skorzystam z okazji i pojadę pierwszym pociągiem, jaki odjedzie z Lwówka Śląskiego o godzinie 6.29. Nadal jest to moje dziecko.
– Dlaczego nie było Artura Zycha? Nie wiem, konferencję na szybko przygotowywał jeleniogórski ratusz, widać zapomnieli – zdziwił się marszałek Piotr Borys.

Rozkład jazdy pociągów
Lwówek Śląski 6.29 – Jelenia Góra 7.25 – Trutnov 9.15
Trutnov 9.31 – Jelenia Góra 11.15 odjazd z Jeleniej Góry o 14.14 – Trutnov 16.15
Trutnov 17.51 – Jelenia Góra 19.48 – Lwówek Śląski 20.49
Trutnov 12.05 – Lubawka 12.44 odjazd z Lubawki 12.53 – Trutnov 13.45

Bilet z Lwówka Śląskiego do Lubawki kosztuje 7,5 złotego. Po przekroczeniu granicy trzeba jeszcze wykupić bilet u czeskiego konduktora na odcinek Lubawka-Trutnov.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group