Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 7080
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wraca temat niepełnosprawnego ucznia niedopuszczonego do turnieju organizowanego przez MOS

Środa, 22 maja 2013, 16:44
Aktualizacja: 0:47
Autor: MDvR
Jelenia Góra: Wraca temat niepełnosprawnego ucznia niedopuszczonego do turnieju organizowanego przez MOS
Fot. archiwum
Nie milką echa nieprzyjemnego incydentu do jakiego 9 maja podczas turnieju piłki ręcznej chłopców w kategorii szkół podstawowych organizowanego przez Międzyszkolny Ośrodek Sportu. Do zawodów niedopuszczony został niepełnosprawny uczeń Szkoły Podstawowej nr 8 noszący na co dzień aparat słuchowy. Poniżej prezentujemy odpowiedź nauczyciela wychowania fizycznego z SP 8 Pawła Łukaszewicza na list MOS–u wystosowany 15 maja.

O całej sprawie pisaliśmy już tutaj

Dotyczy: pisma Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportu pana Taraszkiewicza z dnia 15.05.2013r. w sprawie dyskryminacji niepełnosprawnego bramkarza, podczas zawodów „mini piłki ręcznej” dzieci w wieku 8-12 lat.

Chcę się odnieść w sposób merytoryczny do bardzo lakonicznej odpowiedzi pana dyrektora MOS, który powołał się na zapis regulaminu Związku Piłki Ręcznej:

„Niedozwolone jest posiadanie w czasie gry przedmiotów, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu zawodników. W szczególności nie można używać kasków ochronnych, masek ochronnych, bransolet, zegarków, pierścionków/obrączek, widocznych piercing, łańcuszków, kolczyków, okularów bez solidnej oprawy i opaski przytrzymującej oraz innych przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla zawodników”,

Pragnę zwrócić uwagę, iż organizatorzy w MOS nie są pracownikami ani trenerami Związku Piłki Ręcznej, lecz nauczycielami organizującymi zajęcia sportowe m.in. dla dzieci ze szkół podstawowych z Jeleniej Góry.

Zawody na poziomie szkół podstawowych to nie walka o wynik i wygraną lecz głównie integracja dzieci ze szkół, zabawa i zachęcenie do podejmowania dalszej aktywności ruchowej.

Dodatkowo chcę zaznaczyć, iż w szkole podstawowej gry zespołowe realizuje się w ramach tzw. ”mini gier zespołowych, w tym przypadku ”mini piłki ręcznej”, nie jest to typowa piłka ręczna do której odnoszą się zapisy regulaminu ZPR, na podstawie których zabroniono udziału naszemu uczniowi.

Jeżeli już MOS powołuje się na tego typu przepis to powinien dysponować specjalnym ochraniaczem na głowę, wiedząc, iż wśród uczniów bywają dzieci z ograniczeniami.

Być może taki stan rzeczy wynika z zupełnego braku diagnozy środowiska lokalnego przez MOS w Jeleniej Górze.

Dodam, iż w ramach zaleceń MEN-u placówki oświatowe w swoich działaniach powinny uwzględnić możliwości środowiska dla którego organizują zajęcia. Są zobowiązane do tego, aby dostosować warunki zawodów w taki sposób, aby uczniowie z dysfunkcjami jak w omawianym przypadku mogli wziąć udział w zawodach sportowych.

Nadmieniam, że chłopiec jest dopuszczony przez lekarza do udziału w zajęciach wychowania fizycznego bez żadnych ograniczeń. Uczeń realizuje podstawę programową w takim samym stopniu jak jego pełnosprawni rówieśnicy.

MOS funkcjonuje w ramach Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i sportu z dnia 7 marca 2005r., które w jednym z zapisów stanowi:

„§ 3. pkt 1) prowadzenie zajęć wspierających rozwój dzieci i młodzieży(...)”

Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego na swojej stronie internetowej (http://www.szs.pl/o-związku.html) publikuje zapis, który jasno określa zadania i cele statutowe organizacji w ramach której MOS organizuje zawody dla dzieci:

„Punkt 5/ Podejmuje działania mające na celu wyrównywanie szans i warunków uczestniczenia wszystkich dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności fizycznej. a w szczególności tych dzieci i młodzieży - w tym osób niepełnosprawnych, które nie mają ze względu na warunki: naturalne, środowiskowe i socjalne szans rywalizacji w różnych formach współzawodnictwa sportowego”,

Z przytoczonych zapisów ewidentnie wynika, że jeleniogórski MOS zachował się w sposób zaskakujący, doprowadzając przez postępowanie swoich pracowników do dyskryminacji ucznia niepełnosprawnego, który miał pełne prawo wziąć udział w zawodach sportowych.

Niepoważna była propozycja nauczycieli MOS-u, którzy chcieli umożliwić udział ucznia w grze pod warunkiem zdjęcia przez niego aparatu słuchowego.

Bardzo przykra jest postawa dyrektora MOS-u, który nie napisał nawet jednego małego słowa przeprosin dla młodego człowieka, który został potraktowany w bezduszny sposób. Jest to bardzo przykra sytuacja, mam jednak nadzieję, iż MOS po całym zajściu lepiej zadba o diagnozę środowiska lokalnego i uwzględni w niej udział uczniów klas integracyjnych, gdzie także znajdują się uzdolnione ruchowo dzieci, które chcą brać czynny udział
w ofercie sportowej Ośrodka.

Podsumowując chciałbym, aby „wszystkie zakazy, nakazy i nadgorliwość” nie przysłaniały tego o co chodzi w sporcie dzieci ze szkół podstawowych, a mianowicie zachęcania młodych ludzi do podejmowania wszelkiej aktywności ruchowej.

Organizatorzy, nauczyciele wychowania fizycznego z MOS-u w Jeleniej Górze powinni zwrócili większą uwagę i wrażliwość na potrzeby osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju dysfunkcjami. Te osoby są sprawne ruchowo, często bardziej niż te tzw. ”pełno sprawne”. Chciałbym, również, aby za całą zaistniałą sytuację Międzyszkolny Ośrodek Sportu przeprosił ucznia wręczając mu honorowy dyplom, oraz diametralnie zmienił swoje nastawienie oraz postawę odnośnie integracji. Mam nadzieję, iż tym razem Dyrektor MOSu potraktuje sprawę z „metodyczną powagą”, gdyż temat jest bardzo delikatny i wymaga podmiotowego podejścia do ucznia w ramach szkolnego wychowania fizycznego, które dotyczy także MOSu Jelenia Góra.

Z poważaniem
Nauczyciel Wychowania Fizycznego
Paweł Łukaszewicz

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
542
Jerzy Łużniak
44%
Hubert Papaj
56%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group