Piątek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 6841
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Wojna frakcyjna wewnątrz PSL na liście do Sejmu okręgu jeleniogórsko–legnickiego

Sobota, 3 września 2011, 8:11
Aktualizacja: 12:08
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Wojna frakcyjna wewnątrz PSL na liście do Sejmu okręgu jeleniogórsko–legnickiego
Fot. Archiwum
Bitwa na liście wyborczej do Sejmu w okręgu jeleniogórsko–legnickim w łonie samego Polskiego Stronnictwa Ludowego trwa już od dobrych kilku tygodni. Ludowcy walczyli nie tyle o kolejność miejsc na liście, lecz by się na niej w ogóle znaleźć.

Ta ostra walka frakcyjna wewnątrz PSL w okręgu jeleniogórsko-legnickim toczy się między ludźmi prezesa dolnośląskich ludowców Tadeusza Draba i szefa Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszka Grali, a legnickimi działaczami partii – Józefem Pawlakiem z Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych i Kazimierzem Burtnym.

Chodzi o to, że pomimo aktu oskarżenia przeciwko Leszkowi Grali za wielokrotne przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przy realizacji jednego z unijnych programów (kiedy był szefem Dolnośląskiej Izby Rolniczej miał załatwiać dotację swoim znajomym), władzom dolnośląskiego PSL nie przeszkadza, aby Grala kandydował z „jedynką”. Przed dwoma laty Leszek Grala spędził trzy miesiące w areszcie. Wkrótce zakończyć się ma prokuratorskie śledztwo i Grala stanie przed sądem.

Krajowe władze PSL przed kampanią wyborczą nakazały skłóconym działaczom zawieszenie sporów, a po wyborach parlamentarnych przeprowadzony zostanie zjazd regionalnych struktur partii połączony z wyborem nowego prezesa.

Tymczasem jak wiadomo, ostateczna lista okręgu jeleniogórsko-legnickiego zarejestrowana została w miniony wtorek (30 sierpnia). Na pierwszym miejscu znalazł się właśnie Leszek Grala, który w tej sytuacji jest najsłabszym koniem pociągowym listy. Grala swego czasu był przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” w Jeleniej Górze (1984-90), potem kierownikiem Wydziału i sekretarzem BP ZK ZMW, burmistrzem Gminy i Miasta Lubomierz (1991-95), od roku 1996 był prezesem Jeleniogórskiej Izby Rolniczej, a od 1999 r. wiceprezesem i od 2003 r. prezesem Dolnośląskiej Izby Rolniczej i członek Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Z dwójką w naszym okręgu ma wystartować również wspomniany wcześniej Józef Pawlak. Niespodzianką na liście PSL jest trzecie miejsce, a na nim Tadeusz Maćkała, były prezydent Lubina oraz były poseł i senator m.in. Platformy Obywatelskiej, z którą się rozstał cztery lata temu. Pominięty został natomiast Tadeusz Samborski, dwukrotny poseł stronnictwa (1993-97 i 2001-2005).

Wśród kandydatów PSL, które wybiera się do Sejmu pod hasłem „Człowiek jest najważniejszy”, region jeleniogórski reprezentować będą: prezes grodzkiego PSL-u w Jeleniej Górze Roman Kuty, prawnik Romuald Janusz Iwanow oraz lekarz internista Dorota Walczak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group