Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6737
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Wodny żywioł w Kotlinie Jeleniogórskiej

Wtorek, 8 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia 2006, 12:20
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Wodny żywioł w Kotlinie Jeleniogórskiej
Fot. Czytelnicy
Kilkadziesiąt rodzin ewakuowano w nocy z poniedziałku na wtorek z powodu zalania domów przez wezbrane wody rzek. Woda przedarła się przez wały i częściowo podmyła Cieplice. Rano nieprzejezdnych było wiele ulic w uzdrowisku i w Jeleniej Górze.

Zdaniem hydrologów sytuacja powodziowa stabilizuje się, choć wciąż jest trudna. Najbardziej wielka woda dała się we znaki w Piechowicach i na odcinku drogi do Szklarskiej Poręby i Jakuszyc, który wciąż pozostaje zamknięty.

Wezbrana Kamienna podmyła krajową „trójkę” powodując liczne osuwiska i wyrwy. Katastrofalny jest stan drogi na odcinku na wysokości góry Babiniec. W każdej chwili może runąć. Straż Graniczna nie wyklucza zamknięcia przejścia w Jakuszycach. – Radzimy kierowcom, aby przekraczali granicę na innych przejściach – mówi por. Jolanta Woźniak, rzeczniczka Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Nieciekawie jest w gminie Janowice Wielkie, a zwłaszcza w Bobrowie i w Marciszowie. Tam poziom Bobru jest zaledwie o 20 cm niższy od tego w czasie powodzi stulecia w 1997 roku.
Wójt Janowic Jerzy Grygorcewicz nie wyklucza ewakuacji okolicznej ludności.

Powódź daje się we znaki kierowcom w stolicy Karkonoszy. W Cieplicach jest nieprzejezdnych kilknaście ulic, w tym Jagiellońska, Francuska, Mieszka i Ludowa. Rano nie można było przejechać na odcinku ulicy Wolności. Objazdy prowadziły przez Wojewódzką.

W centrum miasta zalane jest skrzyżowanie ul. Jana Pawła II z Grunwaldzką. Podtopione są ulice: Groszowa, ks. Skargi i Daszyńskiego, a także fragment ul. Sobieskiego przy PZU. Nieprzejezdna jest ulica Wiejska.

Służby hydrologiczne informują, że jest sporo miejsca w zbiornikach retencyjnych. Poziom wody Bobru podniósł się w powiecie lwóweckim, ponieważ z jeziora Pilchowickiego spuszczana jest woda, aby akwen mógł pomieścić nadmiar wód z dolnego biegu rzeki.

Jak się dowiedzieliśmy, do Jeleniej Góry jedzie wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Chce zobaczyć miejsca najbardziej dotknięte przez powódź. Z pewnością należą do nich Piechowice. Choć sytuacja się stabilizuje, wciąż wiele domów nie ma prądu. Z powodu zalania wyłączono część stacji transformatorowych.

<b> Powódź w obiektywie jelonkowiczów </b>
Poniżej publikujemy galerię zdjęć naszych Czytelników, którzy byli uprzejmi sfotografować powódź. Autorami fotografii są: Jacek Wojciechowski, Mateusz Caban, Natalia Trojanowicz, Patol, rafal61089, senator-b, oraz Wojciech Zarówny. Dziękujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group