Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2462
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wodna afera w Podgórzynie

Wiadomości: REGION
Sobota, 28 lutego 2009, 8:18
Aktualizacja: Niedziela, 1 marca 2009, 8:23
Autor: Ania
Fot. Ania
Mieszkańcy gminy są wściekli na podwyżkę cen wody, jaką w grudniu ubiegłego roku zatwierdziła rada gminy. W urzędzie złożyli petycję, jednak nie przyniesie ona żadnego skutku. Podwyżki przyjęto zgodnie z prawem na wniosek Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji, do którego gmina Podgórzyn należy od czterech lat.

W Podgórzynie nie rozumieją, dlaczego w gminie, w której nigdy nie było problemów z wodą, nagle tak drastycznie zdrożała. Ludzie uważają, że jest to decyzja na ich niekorzyść. – Od nowego roku za wodę muszę zapłacić przynajmniej 50 złotych więcej niż w ubiegłym. Mamy wodę najdroższą na całym Dolnym Śląsku. Dlaczego rada gminy po cichu i bez dyskusji z nami podjęła tak niekorzystną dla mieszkańców decyzję? – pyta jedna z mieszkanek wsi.

Jak wyjaśnia wójt gminy, Anna Latto, wysokie ceny za wodę i ścieki wynikają z przystąpienia Podgórzyna do Karkonoskiego Systemu Wód i Kanalizacji. Było to niezbędne do uregulowania gospodarki wodno-kanalizacyjnej, której samodzielnie Gmina Podgórzyn nie byłaby w stanie wykonać. Skanalizowano Ściegny i Miłków, koszt inwestycji wyniósł ponad 30 milionów złotych, z czego 80 procent sfinansowano z środków Unii Europejskiej. Takich pieniędzy lokalna władza nie miałaby szans zdobyć samodzielnie.
– W 2015 roku wszystkie gminy, które nie uregulowały gospodarki wodno-kanalizacyjnej, zapłacą ogromne kary. Podgórzyn ten problem ominie, bo na jego terenie są prowadzone niezbędne inwestycje – mówi Anna Latto.

Ponieważ KSWIK dostarcza wodę i odbiera ścieki na terenie gminy Podgórzyn, taryfy za wodę i ścieki są rada uchwala na wniosek spółki. Pierwszy raz wniosek został złożony w grudniu 2006 roku z ceną 7, 20 złotych za jeden metr sześcienny wody, a za ścieki 9,53 złotego. Wtedy jednak gmina nie zgodziła się na zatwierdzenie nowych stawek i ostatecznie ustaliła kwoty w wysokości 5,80 za wodę i 6,55 za ścieki, które obowiązywały do 16 października 2008 roku. W sierpniu 2008 roku rada otrzymała nowy wniosek taryfowy, który również rozpatrzono negatywnie. Wkrótce wpłynął kolejny i po jego weryfikacji cena za wodę wynosi 7,29 złotych za jeden metr sześcienny, a za ścieki 9,81 złotych.

– Za każdym razem taryfy sprawdzamy pod kątem zgodności z przepisami. Obowiązek weryfikacji spoczywa na wójcie przy czym rada gminy nie może odmówić zatwierdzenia nowych cen, jeżeli zostały one sporządzone zgodnie z przepisami – mówi Anna Latto.
Na ceny wody i ścieków największy wpływ miał podatek od nieruchomości oraz amortyzacja. Rada gminy podjęła również decyzję o dopłatach dla mieszkańców w wysokości 3,36 złotego do wody oraz 3,55 złotych do ścieków, żeby złagodzić skutki podwyżki. Korzystają z nich wszyscy odbiorcy wody, również prowadzący działalność gospodarczą w przeciwieństwie do Piechowic, gdzie należą się one tylko osobom prowadzącym gospodarstwa domowe. To ukłon w stronę gestorów agroturystyki, w których podwyżka mogłaby ugodzić bardzo dotkliwie.

Jest nadzieja, że w następnych latach mieszkańcy doczekają się obniżki cen. Będzie to jednak uzależnione od wielu czynników m. in. wystarczająco dużej ilości ścieków. Im więcej ich dopłynie do oczyszczalni w Mysłakowicach, tym niższe będą stawki taryfowe. Tymczasem już widać, że niektórzy mieszkańcy podłączyli się „na lewo” do kanalizacji. Gmina będzie wnioskowała o kontrolę podłączeń, ponieważ do oczyszczalni wpływa z Podgórzyna dużo więcej ścieków niż wynika z rachunków płaconych przez mieszkańców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~edesz 28-02-2009 8:30
Artykół duży, ale jaka jest cena wody i ścieków nadal nie wiem.
~wie39 28-02-2009 8:44
zrobić referendum i odwołać radę gminy i wójta-oni działaja na waszą niekorzyść.To klika-Latto,Ejnik...ostatnio rządzili w Piechowicach-tam dopiero wyprawiali-cała załoga oczyszczalni to po znajomości-urzędnicy-po znajomości-tylko ludzie w końcu się wkurzyli i wybrali nowego burmistrza-a ten wywalił na zbity pysk tych znajomków pana Ejnika-burmistrza.Dopóki będziecie głosować na takich ludzi jak Latto-będziecie mieli non stop jakieś podwyżki bo tacy ludzie będąc przy korycie zamiast polepszyć byt ludziom to bez umiaru pogarszają(sami zgarniają niezłą kasę i mają gdzieś ludzi biednych)-nie głosujcie na takich
~ 28-02-2009 9:06
Ja także nie rozumiem co oznaczają dopłaty jeżeli ich na rachunku nie widać .Rachunki są dwa razy takie jak były w grudniu,i co mają robić emeryci i renciści ,którym nie starcza na recepty na życie ,a gdzie jeszcze opłaty.
~Kierownik 28-02-2009 9:26
Deszczówka wpływa do nieszczelnych studzienek ka...lizacyjnych prawie na całej długości ulicy Żołnierskiej,stąd ta nadwyżka pani Wójcino!!!Wystarczy mały spacer w porze deszczowej wzdłóż ulicy i sprawdzić to na własne oczy,a nie szukać winnych wśród mieszkańców.
~:) 28-02-2009 10:21
pani wójt może poszuka winnych wśród niektórych gestorów, których tak hołubi
~Parafianin 28-02-2009 11:20
Nie płacimy po nowych cenach ! Czas na akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego .Może jeszcze znajdą się inne pomysły podobne jkaie proponuje ~wie39.
~Ludwik 28-02-2009 11:32
Czy tej gminie zatrudniony jest pan Ejnik?
~... 28-02-2009 12:30
w Piechowicach niedlugo bedzie to samo, ludzie nic nie wiedza a radni robia swoje...
piipi 28-02-2009 13:23
..tylko woda czysta jest ..PRAWDA !.Wodnik chetnie..wszystko zabarwia.
~żonaty36 28-02-2009 17:15
widac ze w tej spolce wszystko jest na opak caly swiat oszczedza wode a nam kaze sie zuzywac jej jak najwiecej wtedy ceny spadna to jest chore a raczej ludzie ktorzy to wymyslili sa chorzy z tego co sie orientuje to akurat pozyskanie wody w gminie podgorzyn nie kosztuje prakwtycznie zadnych pieniedzy nie ma jakis stacji oczyszczania i uzdatniania wody raczej nie ma stacji pomp tylko co wleci w rury na gorze pod wlasnym cisnieniem wyleci u mnie w kranie ,skoro spolka tak slabo stoi finansowo to ciekawe czy w spolce zrezygnowano ze wszystkich nagrod premii podwyzek bo jak znam zycie pewnie nikt na to nie zwraca uwagi DZIWIE SIE WSZYSTKIM RADNYM KTORZY NAS WPAKOWALI W TE PODWYZKI ZE JESZZCE NIE ZLOZYLI MANDATOW ALE WIDOCZNIE PRZYSPAWANE MAJA TE STOLKI DO TYLKOW i na koniec moze oplacalo im sie glosowac za takimi podwyzkami????
~yachty 28-02-2009 17:30
urzad gminy w podgorzynie to jedna wielka farsa - paru nędznych urzędasow ktorzy nie zrobili kariery w piechowicach przyszli dowartosciowywac sie w podgorzynie... Gdyby pani wojt 2 lata temu kierowala sie interesem mieszkancow a nie wlasnym to nie likwidowalaby ZUK-u, ktory do tej pory mogl sie preciez zajmowac wodą. Teraz zaklad jest spolka z o.o. ktora rowniez jest na równi pochyłej. A tak na marginesie to rada gminy szykuje sie do kolejnej podwyzki - tym razem za wywoz śmieci.
~żonaty36 28-02-2009 17:34
widac ze w tej spolce wszystko jest na opak caly swiat oszczedza wode a nam kaze sie zuzywac jej jak najwiecej wtedy ceny spadna to jest chore a raczej ludzie ktorzy to wymyslili sa chorzy z tego co sie orientuje to akurat pozyskanie wody w gminie podgorzyn nie kosztuje prakwtycznie zadnych pieniedzy nie ma jakis stacji oczyszczania i uzdatniania wody raczej nie ma stacji pomp tylko co wleci w rury na gorze pod wlasnym cisnieniem wyleci u mnie w kranie ,skoro spolka tak slabo stoi finansowo to ciekawe czy w spolce zrezygnowano ze wszystkich nagrod premii podwyzek bo jak znam zycie pewnie nikt na to nie zwraca uwagi DZIWIE SIE WSZYSTKIM RADNYM KTORZY NAS WPAKOWALI W TE PODWYZKI ZE JESZZCE NIE ZLOZYLI MANDATOW ALE WIDOCZNIE PRZYSPAWANE MAJA TE STOLKI DO TYLKOW i na koniec moze oplacalo im sie glosowac za takimi podwyzkami????
~xxx 28-02-2009 17:50
"może doczekają się obniżki"HAHAHAHA najlepszy żart roku
~mężatka 50 28-02-2009 18:56
A może by tak telewizję zajać tym sa programy które mogą sie tym problemem zainteresować
~Pigs 28-02-2009 20:23
"Karkonoskiego Systemu Wód..." - jakich wód, chyba płodowych :)
~luka 28-02-2009 20:59
Nie placic!!! Wszyscy powinni solidarnie wysylac rachunki do szanownej pani wojt,niech ona sie z nich rozlicza a wtedy na pewno beda nizsze...Takie cos to moze byc tylko w Polsce,zlodziejstwo jak nic a z ta nieoszczednoscia wody to najlepiej powiadomc ochrone srodowiaska,niech sie tym zajmie,bo normalne to nie jest...Koniecznie trzeba zawiadomic telewizje,zeby caly kraj dowiedzial sie o wspanialych pomyslach Gminy Podgorzyn a nastepnie odwolac rade gminy z nieekonomiczna wojcina na czele...
~trek 28-02-2009 22:34
"Karkonoskiego Systemu Wód..."Ja bym zbadał ta firmę a w Piechowicach będzie to samo, co w Podgórzynie
~tajny 1 1-03-2009 10:47
Te podwyżki, to spadek po przedniej władzy. To one wynegocjowały podwyżki. Widać ludzie maja krótką pamięć. Gmina może dopłacać do wody tylko i wyłacznie w granicach zgodnych z prawem. Widać wiedza internautów jest troche ograniczona
~żonaty36 1-03-2009 12:10
jak to jest ze jak sie zaczyna zle dziac to wszystko zwala sie na poprzednia wladze ale jak ta poprzednia wladza zrobila cos dobrego i z tego sie korzysta to nawet sie nie wspomni a co do ograniczonej wiedzy intrrnautow zastanowil bym sie nad ograniczeniem umyslowym kogos kto wszystko co zle zrzuca na poprzednia wladze
~żonaty36 1-03-2009 12:16
a wracajac do doplat dla tak zwanych gestorow turystycznych zastanawiam sie czy jak tym gestorom idzie bardzo dobrze interes czy dziela sie swoimi zyskami z mieszkancami gminy a jak widac po tych gestorach turystycznych nie naleza do ludzi biednych i nie widac zebyb im czego kolwiek brakowalo wiec moze lepiej te srodki przeznaczone na doplaty dla nich przeznaczyc na doplaty dla rodzin wielodzietnych i tych ktorym w zyciu sie nie powiodlo a nie dawac komus kto i tak juz ma dosyc kasy
~wie39 1-03-2009 12:29
tajny1 to pewnie jakiś z rodziny tej Latto albo ma po znajomości pracę w urzędzie-dlatego jej tak broni.Pamiętajcie przy następnych wyborach!-nie głosujcie na takich jak ta Latto-ona zamiast wam-mieszkańcom coś ulżyć to ma was gdzieś i podwyzkami bez umiaru zubaża was,natomiast pracę daje po znajomości-np P Ejnikowi z Piechowic i wielu ,wielu innym swoim znajomkom.
~ 1-03-2009 12:49
Popieram "tajny 1"najlepiej zgonić winę na obecnie panujących,a nie pamiętać kto podjął taką decyzję i teraz mamy tego konsekwencje,a ludzie powinni też uczciwie podejść do sprawy,najlepiej jest krytykować stojąc z boku,a nie widząc co się robi samemu,lewe przylącza,nie wykazywanie ilości osób mieszkających w budynkach z ryczałtem itd...a uczciwi mieszkańcy muszą za kombinatorów płacić.
~tajniak 2-03-2009 21:28
Pani wójt jeszcze nic dobrego niezrobiła dla gminy,i na nic dobrego za jej kadencji sie niezanosi!
~omcy 15-03-2009 9:15
Porównanie cen wody w Gminie Podgórzyn i we Wrocławiu oraz kalkulacja ile zapłącimy za kąpiel, ile za prysznic a ile za spłukanie wody na FORUM KARKONOSKIM: http://forum.przesieka.pl/viewtopic.php?p=5359#5359
~Doratca 18-07-2009 12:02
Z jakiej racji mieszkańcy mają płaćić za ścieki ,jeżeli jeszcze nie są wogóle podłączeni do ka...lizacji, której tak na prawdę nie ma. Niech najpierw gmina podłączy do ka...lizacji,a potem niech kasuje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group