Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2221
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Włoskie pranie na... Placu Ratuszowym

Poniedziałek, 10 września 2018, 11:43
Aktualizacja: Wtorek, 11 września 2018, 14:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Włoskie pranie na... Placu Ratuszowym
Fot. Przemek Kaczałko
Nietypowa wystawa miała miejsce na Placu Ratuszowym, gdzie w minioną sobotę rozwieszono "włoskie pranie". Stare fotografie z Półwyspu Apenińskiego zostały wydrukowane na płótnie i taka właśnie forma prezentacji zaciekawiła przechodniów.

Fotografie zostały wykonane przez Wojciecha Plewińskiego – artystę, który przez lata współpracował między innymi z „Tygodnikiem Powszechnym” i tygodnikiem „Przekrój”. Jest autorem zdjęć kilkuset spektakli teatralnych, a także licznych cykli fotograficznych. Miał wiele wystaw zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace można oglądać m.in. w łódzkim Muzeum Sztuki i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja „Lavanderia Italiana” przedstawia fragment cyklu ponad dwustu fotografii, które powstały podczas podróży artysty Wojciecha Plewińskiego z grupą fotografików do Włoch w 1957 roku.

W Jeleniej Górze "włoskie pranie" pojawiło się dzięki współpracy Waldemara Plusy z Galerią BWA.

- W roku, w którym się urodziłem Wojciech Plewiński pojechał po raz pierwszy do Włoch i robił zdjęcia w 13 miastach, ale nie architektury, tylko ludzi i tego, co ludzie robią - podkreślił pochodzący z Jeleniej Góry Waldemar Plusa.
- Taką interwencją artystyczną chcemy pokazać mieszkańcom, że na Placu Ratuszowym może być zupełnie inaczej - światowo i romantycznie, a czarno-biała fotografia jest przepiękna. Głównym powodem jest jednak zapowiedź wystawy, której wernisaż odbędzie się w połowie listopada i potrwa do stycznia. Pokażemy na niej fotografie z lat 50. i 60. Wojciecha Plewińskiego, ale też Tadeusza Rolke i Miltona Greene'a, a będą one dotyczyły kobiecości, poszukiwania ideału piękna - dodała Luiza Laskowska, dyrektorka Galerii BWA.

Twoja reakcja na artykuł?

6
55%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
45%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group