Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 7470
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wkrótce Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Sobota, 18 lipca 2020, 12:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:11
Autor: Mateusz Mykytyszyn – Zamek Książ
Wałbrzych: Wkrótce  Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Fot. Zamek Książ
Przez ostatnie 7 lat w sierpniu Zamek Książ odkrywał tajemnice Dolnego Śląska. Przez jeden weekend były widowiskowe rekonstrukcje historyczne, wystawy prezentujące eksponaty od starożytności aż do współczesności, wykłady ekspertów i pasjonatów czy też pokazy filmowe, a nawet wydarzenia kulinarne i związane z modą. W tym roku, w związku z reżimem sanitarnym, Festiwal odbędzie się w zmienionej formule.

Joanna Lamparska, która jest pomysłodawczynią Festiwalu, przygotowała szereg atrakcji w ramach Konferencji Odkrywców online. Tę wirtualną część Festiwalu jego tegoroczni uczestnicy mają już częściowo za sobą.

W tym roku, w nieco zmienionej formie zapraszamy do Zamku Książ w dniach 8-9 sierpnia na festiwalowe wydarzenia pod hasłem „Sekrety Zamku Książ”. Specjalnie na ten weekend pokażemy „Nieznany Zamek Książ”. Będzie to nowa, dzienna, limitowana trasa zwiedzania, uwzględniająca niedostępne na co dzień przestrzenie, m.in. IV i V piętro, gdzie będzie można poznać zupełnie niezwykłe i nieznane historie – zaprasza prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska.

Nocą uczestnicy Festiwalu będą poszukiwać duchów i zamkowych zjaw. Wszystko w ramach festiwalowego nocnego zwiedzania pod hasłem „Zamek kata”. Kto nie boi się wyzwań i mocnych wrażeń, niech przyjmie nasze zaproszenie i odwiedzi Książ po zmroku. Zapraszamy w festiwalową sobotę. Podczas Festiwalu zaprosimy na wirtualną wystawę „Zamek Książ w technikolorze”, która swoją oficjalną premierę i wernisaż będzie miała w piątek 7 sierpnia. Wybraliśmy niezwykłe, wcześniej niepublikowane fotografie wnętrz zamku z początku XX wieku, które poddane procesowi koloryzacji zachwycają. Na wirtualną prezentację zaprosi kurator wystawy, rzecznik prasowy zamku i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn.

Wirtualna wystawa „Zamek Książ w technikolorze” pokaże świat którego już nie ma, historyczne dziedzictwo Dolnego Śląska, które w wyniku hekatomby II wojny światowej i okupacji radzieckiej zostało bezpowrotnie utracone. Na potrzeby wirtualnej wystawy wybranych oraz profesjonalnie pokolorowanych zostało ponad 30 ponad stuletnich, wcześniej niepublikowanych fotografii wnętrz zamkowych z archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Będą one dostępne dla wszystkich na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu, w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów. W tym celu powstanie subdomena wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl. Opisy do wystawy będą w językach polskim i angielskim, odbiór treści umożliwiony zostanie także osobom z niepełnosprawnościami. W komforcie własnego fotela będzie można odbyć wyjątkową podróż w czasie.

O historii warto rozmawiać zawsze – w Książu spotkamy się na żywo oraz online. W wirtualnym świecie nasi eksperci zdradzą tajemnice Książa, a także najpiękniejsze i najciekawsze historie.

Plan spotkań online na Facebooku Zamku Książ wygląda następująco:

Sobota: Magdalena Woch – Tajemnice Księżnej Daisygodz. 12:00 i 15:00
Bogdan Rosicki– Tajemnice podziemnego Książagodz. 12:00 i 15:00
Niedziela: Katarzyna Matuła – zamkowe baśnie i legendygodz. 12:00 i 15:00
Magdalena Woch – romanse i inne konwenansegodz. 12:00 i 15:00

Festiwal Tajemnic to także liczne atrakcje dla dzieci. Poznacie Zamek z Księżniczką Anną i Księciem Bolko. To specjalna rodzinna trasa zwiedzania, uwzględniająca średniowieczne dzieje Zamku Książ i prezentację niezwykłej makiety ukazującej naszą twierdzę w XIV wieku za panowania ostatniego piastowskiego księcia, czyli Bolka II Małego. Zapraszamy w sobotę i niedzielę o godzinach: 11:00 | 12:30 | 14:00

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic będzie można również smakować regionalnej kuchni. „Tajemnice książęcego stołu” to połączona ze zwiedzaniem dawnej kuchni zamkowej na piątym piętrze i wystawy „Książ od kuchni w obiektywie nadwornego kucharza Hochbergów”, kolacja degustacyjna inspirowana menu szefa książęcej kuchni Louisa Hardouina. To będzie wyjątkowa kolacja w historycznych przestrzeniach Książa. Dajcie się zaskoczyć. A na deser zaprosimy do wałbrzyskiej Palmiarni, zwanej najpiękniejszym bukietem dla Księżnej Daisy. Będzie można zwiedzić „Palmiarnię wieczorową porą”. Wśród tropikalnej roślinności poznać romantyczną historię tej budowli. W sierpniowy, sobotni wieczór zaprosimy także na wydarzenie z pogranicza muzyki i sztuki w nowej przestrzeni, który na ten moment niech jeszcze pozostanie tajemnicą.

Ze względu na reżim sanitarny i obostrzenia związane z pandemią COVID liczba miejsc na wszystkie wydarzenia jest ograniczona i wymaga wcześniejszego zakupu biletów przez Internet.

KOLACJA DEGUSTACYJNA: piątek 7 sierpniagodz. 19:00
PALMIARNIA WIECZOROWĄ PORĄ: piątek 7 sierpniagodz. 19:00

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
122
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group