Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6583
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wirusy w natarciu

Poniedziałek, 12 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 lutego 2007, 10:10
Autor: Daria
Jelenia Góra: Wirusy w natarciu
Fot. Daria
Więcej przypadków grypy i ospy wietrznej, ale nie ma epidemii.

Oblężenie przed gabinetami lekarskimi i w aptekach. Zmienna pogoda nie rozpieszcza. Różnice temperatur powodują zwiększą liczbę zachorowań na grypę. Łatwiej też o przeziębienie.

– W porównaniu do stycznia mam o połowę więcej pacjentów – mówi internista Józef Kwaterko. Objawy grypopodobne: gorączka, bóle mięśni, kaszel – dodaje. Jak twierdzi, na grypę skutecznego leku, który od ręki zlikwidowałby te dolegliwości, nie ma.
– Trzeba dwa, trzy dni poleżeć, stosując tradycyjne medykamenty do zwalczania objawów choroby.

Wielu mieszkańców rezygnuje jednak z wizyty u lekarza i stosuje tak zwane samoleczenie. Dlatego tłoczno jest w aptekach. – Reklamowane w telewizji preparaty przeciwgrypowe idą jak woda. Trzeba zamawiać często nowe dostawy – mówi farmaceutka z apteki przy ulicy Morcinka.

Chorzy do lekarza nie idą, bo często szkoda im czasu. – Na zwolnienie i tak nie pójdę, bo mam dużo pracy. A lekarz przepisze mi to samo, co kupię w aptece – mówi Janusz Drzewiecki. Aptekarze po cichu zacierają ręce: dla nich więcej klientów w kolejce, to większy zysk.

Na zbyt częste korzystanie z preparatów przeciwgrypowych zwracają uwagę sami medycy. – Branie takich mieszanek przy aktywnym trybie życia może doprowadzić do pogrypowych powikłań. Lepiej tego nie bagatelizować – przestrzega J. Kwaterko.

Sanepid uspokaja: zwiększona ilość zachorowań to o tej porze roku rzecz normalna. Epidemia grypy nam nie grozi.

Warto także wspomnieć, że w ostatnim czasie w Jeleniej Górze wzrosła zachorowalność na ospę wietrzną. Tak zwana wiatrówka to choroba zakaźna, na którą chorują głównie dzieci i młodzież. Raz przebyta, daje odporność. Są jednak dorośli, którzy na wiatrówkę nie chorowali. W ich przypadku choroba może mieć poważniejszy przebieg.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group