Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2527
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wirtuoz gitary klasycznej w “Żeromie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 11 października 2015, 12:39
Aktualizacja: 12:42
Autor: Manu
Fot. Archiwum Organizatora
W piątek (16.10) o godz. 18.00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jeleniej Górze (przy ul. Kochanowskiego 18), w ramach II Festiwalu Muzyki XX wieku, odbędzie się koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Wojciecha Rodka. Solistą koncertu będzie wirtuoz gitary klasycznej, uznany i wysoko ceniony solista i kameralista Waldemar Gromolak. Prowadzenie: Dominika Łukasiewicz. Cena biletu: 20 zł – dorośli, 10 zł – młodzież.

W programie: Anatolij Konstantynowicz Liadow – Poematy symfoniczne: Baba Jaga op. 56, Zaczarowane jezioro op. 62, Kikimora op. 63, Manuel Maria Ponce – Concierto del Sur na gitarę i orkiestrę oraz Mieczysław Karłowicz – Powracające fale op. 9.

Waldemar Gromolak jest absolwentem Hochschule für Musik w Kolonii w klasie światowej sławy gitarzystów prof. Roberto Aussela i prof. Huberta Käppela. Kształcił się również pod okiem wybitnego polskiego pedagoga - Marka Zielińskiego, a jego pierwszą nauczycielką była Danuta Pietrzak.

Zwyciężył w wielu renomowanych konkursach gitarowych, m.in. w Kolonii, Weimarze, Volos, Krakowie. Był pięciokrotnie stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci wybitnie uzdolnionych. W roku 1998 otrzymał Nagrodę Oleśnicy za muzyczną promocję miasta - przyznaną przez władze miejskie. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk został członkiem Akademii Fonograficznej. Jego artystyczne kontakty z wybitnymi polskimi dyrygentami, m.in. z Antonim Witem i Wojciechem Czepielem, zaowocowały nagraniem słynnego “Concierto de Aranjuez” Joaquina Rodrigo dla Telewizji Polskiej (Koncert Noworoczny 2000 r. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia). Występował też z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Wydana została płyta kompaktowa z tym koncertem z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Artura Rubinsteina pod dyrekcją Wojciecha Czepiela (Dux 0256). Jest to pierwsze polskie nagranie gitarowe, które otrzymało nominację do prestiżowej nagrody muzycznej Fryderyk.

Jest pierwszym polskim gitarzystą, któremu dane było nagrać najsłynniejsze koncerty gitarowe J. Rodrigo na płycie kompaktowej. Waldemar Gromolak występuje też jako kameralista grając z wybitnymi polskimi muzykami - flecistką Jadwigą Kotnowską i wiolonczelistą Adamem Klockiem. Potwierdzeniem klasy Waldemara Gromolaka są jego recitale na renomowanych festiwalach w Iserlohn i Kolonii-Niemcy, Esztergom-Węgry, Mikulowie-Czechy, Volos-Grecja, Łańcucie, Tychach, Krakowie, czy Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest także cenionym pedagogiem, wykładał na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Kudowie Zdroju i Encs - Węgry, prowadził też lekcje mistrzowskie w Konserwatorium Muzycznym w Bejrucie. Na co dzień jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej II st. i wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Organizatorem wydarzenia jest Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze. Koncert dofinansowano z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 13-10-2015 0:50
jakiś żart? nie w filharmonii ?????
~Absolwent 13-10-2015 14:00
Bo to koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia I LO.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group