Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 4869
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stara Kamienica: Wirtualna strzelnica otwarta

Niedziela, 20 marca 2022, 5:45
Autor: Przemek Kaczałko
Stara Kamienica: Wirtualna strzelnica otwarta
Fot. użyczone
W świetlicy wiejskiej w Starej Kamienicy odbyło się uroczyste otwarcie wirtualnej mobilnej strzelnicy zrealizowanej w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2021”. To już druga ze strzelnic oddana do użytku w naszym regionie – od stycznia z podobnej infrastruktury korzystać można w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.
Strzelnica ma służyć przede wszystkim doskonaleniu umiejętności strzeleckich naszej młodzieży, ale tez osób dorosłych. Jest to na tyle unikalna infrastruktura, że będziemy też gościć uczniów szkół z całego regionu. Należy podkreślić ogromne wsparcie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekazało w formie dotacji blisko 80% kosztów – powiedział Mariusz Marek, wójt Gminy Stara Kamienica.

Całkowity koszt wykonania strzelnicy w Starej Kamienicy wyniósł 150 675 zł, z czego 120 540 zł wyniosła dotacja Ministerstwa Obrony Narodowej. Na co dzień opieką merytoryczną oraz instruktorską nad strzelnicą sprawować będzie Fundacja Rozwoju Regionalnego „Kobold”. Będzie ona czynna dla wszystkich chętnych dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Na miejscu obecni będą instruktorzy, którzy będą prezentować jak obchodzić się z replikami broni.

To już drugie takie miejsce w powiecie karkonoskim. Kiedy program startował, nikt nie przewidywał jak potoczy się tego sytuacja za naszą wschodnią granicą, a doświadczenie ukraińskie pokazuje jak ważne jest choćby podstawowe przeszkolenie i umiejętność posługiwania się bronią. Miejsca takie jak to pomagają, szczególnie młodym ludziom, obyć się z bronią palną i promują sport strzelecki. Dodatkowo, znakomicie wpisują się w pomysł Ministerstwa Edukacji o powrocie do zajęć z przysposobienia obronnego - powiedział K. Mróz.

Strzelnica została wyposażona w laserowe repliki broni długiej i krótkiej, które symulują odgłos strzału i odrzut charakterystyczne dla prawdziwej broni. Oprogramowanie strzelnicy posiada blisko 900 różnych scenariuszy pozwalających szkolić różne techniki strzeleckie. Strzelnicę wirtualną można rozbudowywać o kolejne moduły i podłączać do sieci, co pozwala prowadzić szkolenia o różnym stopniu skomplikowania dla kilku osób jednocześnie.

Na zakończenie, w ramach prezentacji możliwości strzelnicy, zorganizowano pokazowe zawody w których zmierzyły się drużyny uczniów szkoły w Starej Kamienicy, uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubaniu oraz drużyna wójta gminy złożona z gości uroczystości. Dla wszystkich drużyn przygotowano pamiątkowe puchary.

Twoja reakcja na artykuł?

16
37%
Cieszy
13
30%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
9%
Złości
10
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group