Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 5794
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wirtualna pamięć

Czwartek, 3 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 15:32
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Znamy historię tramwajów, podziemi i bunkrów, a nie za wiele wiemy o ludziach, którzy wpisali się w dzieje miasta - mówi Marcin Zawiła, historyk i dyrektor Grodzkiej Biblioteki Publicznej.

Właśnie tworzy internetowy serwis poświęcony tym postaciom.
- Znajdą się w nim nie tylko przedwojenni działacze hitlerowscy i oficerowie Urzędu Bezpieczeństwa z lat PRL, lecz także samorządowcy, którzy władali miastem, oraz rzemieślnicy - mówi Marcin Zawiła. Internetowe biografie mają dotyczyć tylko osób nieżyjących.

Zawile już udało się ustalić losy obywatela Turcji, który wybudował willę przy ulicy Matejki. Miała być tam cukiernia, a powstała herbaciarnia, znana wielu jeleniogórzanom. Dziś swoje biura ma tam Spółdzielnia Społem. Turek wyjechał z Polski. Osiedlił się w Wiedniu, gdzie zmarł.

- Wydanie książki o tych postaciach jest za drogie. Znacznie tańsze jest umieszczenie ciekawych na stronie internetowej. Dodatkowa zaleta tego rozwiązania to fakt, że internauci będą mogli dodawać swoje uwagi - podkreśla Marcin Zawiła.
Na realizację pomysłu dostał dotację z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego: 10 tysięcy złotych.

Internetowymi biografiami chce zainteresować biblioteki we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu.
Teraz w jeleniogórskiej Grodzkiej Bibliotece Publicznej nad biogramami znanych postaci pracuje dziesięć osób. Do grudnia ma powstać 30 internetowych opracowań.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group