Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7396
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiosną ruszy budowa obwodnicy Maciejowej

Czwartek, 4 sierpnia 2016, 8:03
Aktualizacja: Piątek, 5 sierpnia 2016, 8:04
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Wiosną ruszy budowa obwodnicy Maciejowej
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
Takie pytanie zadają nasi Czytelnicy. – Do końca marca 2016 roku miała być kompletna dokumentacja, a do 29. czerwca prawomocna decyzja o zezwoleniu na budowę. Przejeżdżałem ostatnio przez Maciejową i kompletnie nic się tam nie dzieje – mówi pan Krzysztof z Jeleniej Góry. Dyrekcja Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wyjaśnia, że prace ruszą wiosną przyszłego roku, ale to nie znaczy, że nikt w tej sprawie nic nie robi.

- Czy szumnie zapowiedziana inwestycja nie dojdzie do skutku przez brak pieniędzy? – dopytuje pan Andrzej z Cieplic. – Póki co skończyło się bowiem na planach i sprawa obwodnicy zupełnie ucichła – dodaje Czytelnik.
Drogowe służby miejskie uspokajają jednak, że ta inwestycja jest pewna. – Do czerwca br. miała być gotowa cała dokumentacja projektowa i gotowa była, ale okazało się, że założenia projektantów były zbyt drogie, bo szacowany koszt budowy obwodnicy sięgał około 100 mln zł – tłumaczy Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Dlatego kazaliśmy przeprojektować to zadanie tak, by obniżyć koszty do około 70 mln zł, z których 10 mln zł musimy jeszcze wydać na wykup gruntów prywatnych pod inwestycję – dodaje szef zarządu dróg i mostów.

Jak wyjaśnia Czesław Wandzel, nie chodzi tu o zmianę trasy, którą ma biec około sześciokilometrowa obwodnica (ma zaczynać się około 150 m za przydrożnym barem jadąc od Wrocławia, a kończyć się w okolicach Węzła Grabarowskiego), ale m.in. o zmniejszenie zakresu prac ziemnych, w tym warstwy podbudowy oraz zmianę przebiegu dróg towarzyszących.

- Mówiąc przenośnią - mogliśmy kupić mercedesa, albo opla – mówi Czesław Wandzel. – I w związku z tym, że na klasę mercedesa (drogowego) nas nie stać, musieliśmy wybrać klasę tego drugiego – dodaje szef zarządu dróg i mostów. – Obecnie trwają ostatnie konsultacje z projektantem, a także procedura przejmowania terenu pod tą inwestycję od Skarbu Państwa. We wrześniu najprawdopodobniej złożymy wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRiD). W tzw. międzyczasie będziemy musieli też wykupić grunty od osób prywatnych i instytucji. Prace natomiast rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Pieniądze na budowę obwodnicy mamy zarezerwowane z Funduszu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), więc są one na 99 procent pewne. Teraz pozostaje tylko kwestia, kiedy środki do nas trafią – dodaje Czesław Wandzel.

Projekt obwodnicy przygotowuje firma „SMP Projektanci” Szuba, Matysik, Pokorski z Poznania. W ramach wybranego wariantu (z trzech zaproponowanych) dokładna długość obwodnicy wyniesie 5,7 km. Na trasie pojawią się trzy skrzyżowania: z ulicą Wrocławską (w rejonie węzła Grabarów oraz w rejonie granicy miasta z gminą Janowice Wielkie), a także z ulicą Dzierżonia. Droga będzie jednojezdniowa o szerokości 7 metrów z dwoma poboczami bitumicznymi po 2,5 metra (pasy awaryjne). Zgodnie z założeniami, na obwodnicy zmotoryzowani będą mogli rozwinąć prędkość do 70 km/h. W ramach inwestycji planuje się również budowę trzech mostów drogowych (o długości 30, 15 i 10 m) przez Radomierkę oraz potok stanowiący jej dopływ (w rejonie ulicy Trzcińskiej), a także odwodnienie, usunięcie kolizji z istniejącym uzbrojeniem występującym na trasie inwestycji oraz oświetlenia drogowego w obrębie skrzyżowań i przepustów.

Nie planuje się natomiast budowy drogi rowerowej wzdłuż obwodnicy, ponieważ cykliści mają korzystać z odciążonej od ruchu ulicy Wrocławskiej, która jest przystosowana do jazdy jednośladów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group