Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6820
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wieża widokowa na Sołtysiej Górze – czas na przetarg

Czwartek, 9 kwietnia 2020, 6:26
Aktualizacja: Niedziela, 12 kwietnia 2020, 6:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wieża widokowa na Sołtysiej Górze – czas na przetarg
Fot. Przemek Kaczałko
Rewitalizacja wieży widokowej na Sołtysiej Górze to jeden z projektów, który cieszył się największym poparciem mieszkańców w Jeleniogórskim Budżecie Obywatelskim 2020. Lada dzień ma zostać ogłoszony przetarg na remont obiektu, który od wielu lat jest niedostępny dla miłośników pięknych krajobrazów.

Wieża widokowa na Sołtysiej Górze (434 m n.p.m.) powstała pod koniec XIX wieku - wcześniej była w tym miejscu drewniana wieża. Należąca niegdyś do wsi Malinnik (włączonej do Cieplic w 1941 roku) wieża, pozwalała na podziwianie zarówno Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich. Obiekt ma 16 metrów wysokości - dla przykładu popularny "Grzybek" ma 22 metry, ale widok w części jest ograniczony przez drzewa. Na Sołtysiej Górze (nieopodal Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej), którą opiekuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, w ostatnim czasie wycięto część drzew, odsłaniając potencjalny widok w każdą stronę.

Krajobraz będzie można podziwiać jeszcze w tym roku - jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg na remont wieży widokowej. Ten, ma być ogłoszony na dniach...

Rewitalizacja wieży widokowej na Sołtysiej Górze to efekt inicjatywy oddolnej mieszkańców. Marcin Roszak, przy wsparciu stowarzyszenia Moje Karkonosze i innych społeczników przekonał jeleniogórzan, aby oddawali swoje głosy na projekt w ramach budżetu obywatelskiego. Inicjatywa zdobyła trzeci wynik w głosowaniu i została zakwalifikowana do realizacji w 2020 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

57
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
3%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group