Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9443
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wielki wzrost cen za wodę i ścieki w Komarnie?

Piątek, 3 marca 2017, 7:49
Aktualizacja: Sobota, 4 marca 2017, 8:10
Autor: Joanna P.
Region: Wielki wzrost cen za wodę i ścieki w Komarnie?
Fot. Archiwum
Wzrosną o kilkaset procent opłaty za wodę i ścieki dla mieszkańców Komarna – informuje jeden z zaniepokojonych wysokimi stawkami mieszkańców. Gmina Janowice Wielkie zapewnia, że będzie do wody i ścieków dopłacać.

Mieszkańcy Komarna obawiają się wysokich opłat za wodę i ścieki, które obowiązują już od 1 marca. Jak wynika z przyjętej 26 stycznia uchwały, w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Janowice Wielkie, występuje duża dysproporcja w stawkach za wodę i ścieki dla Komarna i pozostałych miejscowości.

Według uchwały dla mieszkańców Komarna obowiązuje opłata w wysokości 15,49 zł za 1 metr sześcienny wody, gdzie dla pozostałych miejscowości opłata wyniesie 3,63 zł. W przypadku ścieków Komarno jest obciążone opłatą w wysokości 13,44 zł za 1 metr sześcienny, a pozostałe miejscowości 7,17 zł. Urzędnicy z Gminy Janowice Wielkie wyjaśniają, że mieszkańcy Komarna za wodę zapłacą 5,34 zł za 1 metr sześcienny – dotychczas płacili 4,46 zł. Natomiast za ścieki zapłacą 8,28 zł za 1 m sześć. w stosunku do 7,43 zł dotychczasowej opłaty.

Urząd Gminy Janowice Wielkie informuje, że w odrębnej uchwale zostały uwzględnione dopłaty do podanych wyżej stawek. Dopłata Gminy do wody w Komarnie wyniesie 10,55 zł za 1 metr sześcienny, czyli prawie dwa razy tyle ile płacą mieszkańcy. W przypadku opłat za kanalizację, tu również Gmina zastosuje dopłatę z własnego budżetu w wysokości 5,77 zł za 1 metr sześcienny.

Nie przewidziano dopłat do cen wody i ścieków w innych miejscowościach niż Komarno. Jak tłumaczy Urząd Gminy w Janowicach Wlk. dopłaty dla Komarna mają ulżyć mieszkańcom, którzy bez tych dopłat musieliby ponosić pełne stawki.

Skąd jednak biorą się tak duże dysproporcje w kosztach za wodę i ścieki pomiędzy miejscowościami w gminie Janowice Wielkie? Otóż jak informuje Gmina, Komarno ma niezależny od pozostałych miejscowości sposób odprowadzania wody i ścieków. Pozostałe wsie są obsługiwane przez należące do Gminy ujęcie Miedzianka i Oczyszczalnię Janowice Wielkie. Woda w Komarnie pochodzi z jeleniogórskiego PWIK Wodnik. Ścieki trafiają do oczyszczalni w Jeleniej Górze. Ceny ustala Wodnik według własnej kalkulacji. W miejscowościach, gdzie to właśnie Gmina jest właścicielem ujęcia wody i oczyszczalni, koszty operacyjne są niższe. W związku z tym, dopłaty przewidziano tylko dla Komarna.

- Hurtowa cena dostaw wody dla Komarna od marca 2013 roku nie uległa zmianie i wynosi 5,34 zł brutto/m3 oraz 540 zł brutto opłaty stałej miesięcznej - wyjaśnia Zbigniew Rzońca, rzecznik „Wodnika”. - Cena ścieków obowiązująca od lipca 2016 r. wynosi obecnie 8,28 zł/m3 brutto i 1998 zł brutto opłaty stałej miesięcznej. Do lipca 2016 roku było to odpowiednio 5,63 zł/m3 brutto oraz 540 zł brutto. Jednocześnie „Wodnik” zliberalizował opłaty za przekroczenia norm ścieków w związku z zakończeniem modernizacji oczyszczalni ścieków. W konsekwencji łączne opłaty z tytułu ścieków nie tylko nie wzrosły, a nawet spadły - dodaje Zbigniew Rzońca.

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
871
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group