Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6446
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielki grafik u noblisty

Sobota, 5 kwietnia 2008, 8:48
Aktualizacja: 8:49
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Wielki grafik u noblisty
Fot. rylit
Tak jak przed 100 laty, plastyk i literat spotkali się ponownie. Wtedy w latach dwudziestych ubiegłego wieku rozmawiali ze sobą. Teraz prace Johannesa Maxymiliana Avenariusa zawisły w muzeum Gerharta Haptmanna. W miejscu, które kiedyś przyozdabiał pierwszy twórca.

Za sprawą kierownictwa Muzeum Miejskiego Domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie i przy współpracy Muzeum Historii Kultury w Gőrlitz w salach rezydencji Wiesenstein wystawiono grafiki, obrazy i rękopisy Johanesa Maxymiliana Avenariusa, oddanego przyjaciela Gerharta Hauptmanna.

Znany ilustrator dzieł noblisty, malarz, pisarz i grafik, Avenarius pochodził ze Śląska. Zostawił tutaj po sobie wiele malowideł, fresków i dekoracji. W sześćdziesiątą rocznicę urodzin Gerharta Hauptmanna przyozdobił swoimi freskami Halę Rajską willi Łąkowy Kamień, które możemy podziwiać do dziś. Wiersze i powieści pisał w gwarze śląskiej.

Wernisaż wystawy odbył się w piątek 4 kwietnia. Przybyli na niego przedstawiciele Muzeum w Gőrlitz, zastępca prezydenta Jeleniej Góry Zbigniew Szereniuk i przedstawiciele kultury jeleniogórskiej. Sale muzeum w Jagniątkowie są najlepszym miejscem do zaprezentowania prac Avenariusa bowiem ten wspaniały artysta śląski bywał tam, pracował i tworzył. Wystawa czynna jest do końca maja tego roku. Warto zobaczyć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group