Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1693
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wielka feta za dwa miliony sto tysięcy złotych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 21 stycznia 2008, 14:13
Aktualizacja: Wtorek, 22 stycznia 2008, 8:51
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Monety o nominale cztery jelenie, występy gwiazd (między innymi Kultu i Monserrat Caballé), wielkie widowisko historyczne przy krzyżu milenijnym i promocja na całą Polskę – to najważniejsze wydarzenia obchodów roku jubileuszowego.

O jego programie mówili w poniedziałek w ratuszu prezydent Marek Obrębalski ze swoimi zastępcami – Jerzym Łużniakiem i Zbigniewem Szereniukiem, szefowa wydziału promocji Katarzyna Młodawska oraz Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Przedstawiono także dość szczegółowy kalendarz poszczególnych imprez, które uświetnią jubileuszowy rok 900–lecia Jeleniej Góry. Uroczysta jego inauguracja zaplanowana jest już na 6 marca. Podczas imprezy wystąpi francuska grupa Malabhar.

Prawdziwa kumulacja wydarzeń zapowiada się na początek maja. Długi weekend będzie pełen atrakcji. W koncercie Gwiazdy dla Jeleniej Góry wystąpią Anna Maria Jopek, M. Napiórkowski, A. Lesicki oraz Jaromir Nohavica, znany czeski piosenkarz i bard. To wszystko 1 maja przy okazji promocji produktu lokalnego czyli „ciaptaków”. – To wypiek spopularyzowany przez cukiernię Mrugałów, którzy dotarli do dawnych receptur. Ciaptaki są z ciasta bułczanego i można je formować w różne kształty. Na przykład – jelenia. W środku mają ukryte jajko – tłumaczyła Katarzyna Młodawska.

Także z początkiem maja rusza promocja lokalnego pieniądza: jelenia płatniczego. Przygotowano już wzory monet (nie większe od 50 groszy). 20 tysięcy wybitych sztuk będzie miało nominał 4 jeleni, a jeden jeleń będzie warty 1 złoty. – Przeprowadzimy kampanię informacyjną, aby zachęcić kupców do przyjmowania jeleni w sklepach – mówi K. Młodawska. Po zakończeniu promocji, we wrześniu, jelenie będzie można sprzedać lub zachować na pamiątkę.

2 maja to Święto Flagi. – Przy okazji chcemy promować flagę Jeleniej Góry i zadbać o to, aby u nas powstała największa „żywa flaga” – zapowiada prezydent Marek Obrębalski.
Szczególny powód do radości będą mieli najmłodsi jeleniogórzanie. Dwa dni (31 maja i 1 czerwca będzie trwała impreza pod hasłem Miasto Dzieciom – Dmucholandia).

Lato to gratka dla cyklistów. Z okazji jubileuszu odbędą się w stolicy Karkonoszy I Światowe Dni Roweru. W programie imprezy: zawody 900 metrów pod górę na 900 lecie Jeleniej Góry, Grand Prix MTB i Bike Maraton, koncerty oraz „pokazy laserowe”.

Mocnym jubileuszowym akcentem będzie widowisko plenerowe zorganizowane przy krzyżu milenijnym. – Będzie nawiązywało do historycznych i legendarnych wydarzeń związanych z założeniem miasta – zapowiada Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK. – Scenariusz opracuje Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego. Nowością imprezy będzie rozdawany widzom komiks autorstwa Karoliny Rodanowicz i Sebastiana Pańczyka. To artyści z Warszawy, którzy narysowali, między innymi – komiks z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Widowisko zaplanowano na 6 września.

Także w tym miesiącu zapowiada się wielkie wydarzenie dla melomanów i miłośników głosu katalońskiej sopranistki Monserrat Caballé. Weźmie ona udział w Europejskim Festiwalu Muzyki Organowej Silesia Sonans. – Transmisją zainteresowana jest telewizja Polsat – mówi Marek Obrębalski.

To tylko niektóre z obszernego programu, jaki dziennikarzom przedstawiono w poniedziałek. – O niektórych nazwiskach jeszcze nie mówimy, bo trwają rozmowy. Szczegóły zdradzimy po ich pomyślnym zakończeniu – zapowiada Jarosław Gromadzki.

Jubileusz Jeleniej Góry to także okazja do promocji miasta w mediach. – Będzie to kampania wizerunkowa, która potrwa trzy lata – podkreśla Katarzyna Młodawska. Stolica Karkonoszy już dogadała się z telewizją TVN oraz z jedną z firm zajmującą się kampaniami billboardowymi. Po zaakceptowaniu przez samorządowców projektu „wizerunku”, wielkie plakaty promujące miasto będą wisiały w całej Polsce przez dwa tygodnie. Hasłem przedsięwzięcia będzie: Jelenia Góra im starsza tym lepsza.

Finałowym akcentem roku jubileuszowego będzie jarmark bożonarodzeniowy. – Potrwa aż trzy tygodnie, a impreza będzie wyjątkowa – przekonują samorządowcy.
Obchody będą łącznie kosztowały dwa miliony sto tysięcy złotych. W tym będą pieniądze z Unii Europejskiej oraz wkład sponsorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~ 21-01-2008 14:56
wielkie mi halo z niczego. wstyd
~ 21-01-2008 15:07
1 Jeleń... A będzie miał rogi dłuższe niż Sopockie molo...
~jelonek.pl 21-01-2008 15:10
A może by tak coś dla ludzi, anulowac mandaty wystawione przez straż miejską za np 2007 r.
~jelgór 21-01-2008 15:12
Ja nie mogę, a już myślałem, ze jubileuszu nie będzie,a tu taki wypas! Gratulacje, oby choć połowa wysz.la, będzie super!
~qwert 21-01-2008 15:17
no i znowu, poza nielicznymi wyjątkami będzie "cepelia"
~bb 21-01-2008 15:26
a co z moim mieszkaniem socjalnym?
~Cervimontius 21-01-2008 15:35
na razie chyba narzekać nie można, zobaczymy co z tego wyjdzie, a jako lokalny patriota wierzę, że wszystkie plany udadzą się w 100%... szczególnie skuteczna promocja Jeleniej Góry na zewnątrz.
~jaaaa 21-01-2008 15:36
super ja tem jestem zaaaaa a KULT to super wybör:))
~weteran 21-01-2008 15:56
Przyłączam się do gratulacji i ,zyczę powodzenia.A może jeszcze na deser zamówiłoby Miasto Oratorium u Rubika albo Preissnera?Mógł Gorzów na 750-lecie,mógł Kraków... - Może też Jelenia Góra!!!
~wiem 21-01-2008 16:19
Jaromir Nohavica, znany czeski piosenkarz i bard - wykona swiatowy hit pt. "Jozin z Bazin"
~seeee 21-01-2008 16:39
Będzie KULT suuuuper !!!!
~maxa 21-01-2008 16:49
Strzeż Nas Panie Boże przed Rubikiem - weteran opamiętaj się !!!Jak już to tylko Preissner!!! Rubik to czysta komercja....
~jeleniogórzanka 21-01-2008 17:01
Kochani zapowiada się sssuuuppeerrr zabawa! Podoba mi się. W końcu będzie się działo coś konkretnego! Brawo Panie Prezydencie! Oby się udało! Trzymam kciuki.
~jeleniogórzanka 21-01-2008 17:03
Aha i nie zapomnijcie o jakimś konkretniejszym Festiwalu Teatrów Ulicznych i konkretniejszym Wrześniu Jeleniogórskim. Trzymam kciuki.
NICpoŃ 21-01-2008 17:07
No i fajnie, może nie za dużo, ale jak za taką kasę to ujdzie. A pro pos Rubika, to obawiam się że te 2 miliony to za mało, patrz Gorzów ile dał pieniędzy, a ma na razie GUZIK....
~były radny 21-01-2008 17:50
Jak ja będę prezydentem Jeleniej Góry, to nie będzie żadnej fety. Ani na ulicach miasta, ani na szwedzkim stole bankietów notabli, dopóki ostatni bezrobotny nie znajdzie pracy w Jeleniej Górze i ostatni bezdomny nie dostanie mieszkania socjalnego!
~olka 21-01-2008 17:50
Napiórkowski swemu miastu powinien dać coś od siebie :-) w prezencie
~ja ja ja 21-01-2008 17:57
gdzie wy tam macie cos o KULCIE??!!
~Witek 21-01-2008 17:57
Tylko nie pod krzyżem Milenijnym ! Ostatni to miejsce jest kojarzone z samobójcami, kiedyś jeździłem na małe bzyk bzyk, ale już se odpuściłem. Wątpliwa przyjemność mieć świadomość że za górką ktoś pętle se zaciska.
~Wątpiący 21-01-2008 18:25
Najbogatsze miasto w Polsce! 2 miliony 100 tysięcy zł na hocki-klocki, a u mnie w szkole nie ma pieniędzy na zamek do drzwi...
~tk 21-01-2008 18:30
panem et circenses !
~wyborca 21-01-2008 18:32
Kwota w sam raz na koszty referendum i wybory nowych władz miasta
~Tomany 21-01-2008 18:34
I Co ? Pisałem że będzie jedna wielka LIPA !!!!!! Czyli to co się podoba ekipiez ratusza a nie nam MIESZKAŃCOM!!!!!!
~mm 21-01-2008 18:53
ludzie czego się czepiacie zawsz najlepiej jak by nic nie zrobili i wtedy mozna było by gadać, chociaz sie starają
tatar 21-01-2008 20:08
Kilka dni temu mocno krytykowałem włodarzy za kicz jaki chcą nam sprawić! Dziś chylę czoła,to już zakrawa na całkiem porządne obchody 900 lecia naszej kochanej jelonki!Jednakże mam małą sugestię; zorganizujcie całą masę konkursów.Dla dzieci i dla dorosłych.Nagrodami niech będą pamiątkowe medale i dyplomy.Nie chodzi mi o coś cennego materialnie-raczej byłoby to cenne historycznie.Jeżeli takie trofeum wygra jakieś dziecko,to szansę na podobne trofeum będzie miał może jego wnuk lub prawnuk!Pamiątka będzie więc dla rodziny bardzo cenna i za nast 100 lat przypomni ówczesnym mieszkańcom grodu nad Bobrem o tegorocznych obchodach! I oby mieli co wspominać!!!
~Mirek K 21-01-2008 21:59
Katalońska sopranistka? Monserrat Caballé może sobie śpiewać poza wydarzeniami 900-lecia J.Góry. Dlaczego dla 50 melomanów z Jelonki mamy za nią zapłacić jakąkolwiek kasę? To samo dotyczy w ogóle nie znanych dla normalnego zjadacza chleba z J.G M. Napiórkowskiego, A. Lesickiego oraz Jaromira Nohavica. A dlaczego nie zaprosić polskich wykonawców? Niech kasa zostanie w kraju i zasili polskie urzędy skarbowe i nas!!! A ludzie niech się bawią przy znanej muzyce polskich zespołów (przykład poszedł z innych miast, chociażby z zabawy sylwestrowej przy czym się ludzie najlepiej bawią.) A na taką zabawę znajdzie się sponsor w postaci TVP2, TVN czy Polsatu i puści to w którąś sobotę na żywo!!! Ale Pan wolisz domniemywać z zainteresowania jakiejs telewizji, że zrobi z tych wystepów co?!?! Ja uważam, że najwyżej skrót do jakichś ich standardowych informacji telewizyjnych. Musi Pan przyjąć do wiadomości, że jeśli się z kimkolwiek z Polski rozmawia o Jeleniej Górze to tak naprawdę o nas nikt, nic nie wie i uważa nas za zaścianek. Więdzą tylko, że to na trasie do Karpacza albo Szklarskiej Poręby. Panie Prezydencie!!! Uważałem Pan za kolegę ale po takich scenariuszach i dotychczasowej działalności długo będę się zastanawiał czy podać Panu rękę na przywitanie?!?! Pana działania nie mają jakiejś specjalnej siły; są nijakie; niczym nie różnią sie od działań poprzedników; nie promują J.G; nie zatrzymują emigrantów; promują kolesi nieudaczników; są takie bez polotu i bez wyczucia kultury masowej i politycznej. Nie tego się spodziewałem po Tobie! Rozczarowanie pozdrawiam :( Mirek
~Rozczarowany 21-01-2008 22:11
Ok niech robią promocję ,ale najpierw niech ten piękny gród służby porządkowe posprzątają, bo gdzie nie spojrzeć to tylko wszędzie kupa śmieci i walące się tynki.A może tak z okazji 900- lecia odnowić elewację na starszych budynkach/ nie koniecznie tych urzędowych./Bo jak tu promować miasto ,gdy turysta nawet nie ma gdzie się posilić/ nasze bary i restauracje są po prostu brudne i zadymione/. A turysta nie czuje się bezpiecznie, bo na każdym rogu jest nagabywany przez ulicznych "sztajmesów." Czy chcecie pokazać w TVN miasto estetyczne czy ogólny bajzel !!!
~Rossignol 21-01-2008 22:18
Banda narzekaczy!!! Co by nie zrobiono to i tak macie coś do zarzucenia!!! Ciekawe co wy robicie dla miasta. Pewnie malujecie mury sprejem albo wybijacie szyby na przystankach!!!
~perry brian 21-01-2008 23:11
Do wszystkich bąkajacych o mieszkaniach socjalnych... Weźcie się do licha wreszcie do roboty i zaróbcie na własne lokum! Czas przebywania pod spódnicą mamusi dawno się skończył- oczekiwanie na mieszkanie z tytułu "bo mi się należy" powinno być czasem straconym. W dzisiejszych czasach bezrobotnym można być tylko na własną prośbę (i bezdomnym także...)więc zamiast narzekać i zadawać idiotyczne pytania zakasajcie rękawy albo pakujcie manatki i wio do Anglii! Dość już popierania palantów i obiboków w imię kompletnie źle pojętej solidarnosci społecznej. Czas rozwiązać MOPS, zlikwidować pojęcie częściowej niezdolności do pracy i zapakować solidnego kopa w 4 litery wszystkim sępom czekającym na mannę z nieba. A pomysły jubileuszu- choć z lekka odpustowe- wy obiboki zostawcie w spokoju. Jako nie płacacy podatków a wręcz tylko je konsumujący macie g.... do gadania. Teraz do spania! Jutro robota czeka!
~kuch 21-01-2008 23:24
TVN, Polsat ... super reklama miasta. Mi się podoba bardzo, pewnie prezes Błażejczyk chodzi z zadartym nosem, bo przez jego TV ta propozycja musiała przejść. Kult, rewelka! a może by tak coś dla innych np. T-Love lub Perfect. No i nie możecie zapomnieć o teatrach ulicznych, takich jak były 10 lat temu, dużo fantastycznych widowisk i spektakle na cały plac.
~Do perry brian 21-01-2008 23:53
Szanowny pani/e ja jestem tym co płaci podatki i to nie małe ,I chciałbym tu zostać ,a nie jechać jak pan proponuje do Anglii.Pana wypowiedz jest bardzo arogancka/nie można wyśmiewać się z biednych ludzi,nigdy nie wiadomo czy pan kiedyś też nie będzie potrzebować pomocy/A tak na marginesie ja place podatki i chcę aby moje miasto/moja mała ojczyzna/dobrze się prezentowała.Ja ze swej strony robię wszystko ,aby mi i moim bliskim oraz sąsiadom żyło się dobrze,ale niestety nie mamy na wszystko wpływ .Dlatego wybieramy radnych i prezydenta, aby godnie nas reprezentowali i solidnie dla dobra miasta pracowali/ nie robią oni tego za darmo/.Mamy mo...lny obowiązek wytknąć Prezydentowi co nam się nie podoba,a on nie powinien się obrażać .lecz wyciągnąć wnioski .Rok dopiero się zaczął i pewne złe rzeczy można poprawić -skorygować.Życzę owocnej pracy !!!
~beznadzieja 21-01-2008 23:56
nie chce mi sie komentowac po kolei punktow tych obchodow, bez zlosliwosci tylko powiem ze to nieprzemyslana zenada, a jesli chodzi o monete to pani chalupka chyba na stole przed konferencja ja szybko narysowala, zapewniam ze moi uczniowie jak sie nudza na lekcji ciekawsze rzeczy na tylnych stronach zeszytu rysuja .....
~_rymcycymcy___ 22-01-2008 1:11
Mirek K ...to Ty nie wiesz kim są Lisek i Mareczek ? ...ale siara. Nawet się nie przyznawaj. Określasz siebie jako normalny zjadacz chleba ? A powinieneś wiedzieć, że normalni zjadacze chleba szukają smakowitych wypieków również w małych piekarenkach, a nie tylko wśród hipermarketowych gniotów ;) A może skorzystaj z wyszukiwarki ;)
~akt 22-01-2008 3:23
Kult rewelacja!!!
Dominik 22-01-2008 8:10
Zapowiada się bardzo ciekawie, oby wszystko wyszło zgodnie z planem...
~lala 22-01-2008 8:17
Dla mnie BOMBA!!super:)
~kml 22-01-2008 8:24
z tego co wiem w geografii regionalnej nie funkcjonuje pojecie Wzgorz Kaczawskich. Jesli juz to Góry albo Pogórze Kaczawskie. Poprawic!!!!
~kornik 22-01-2008 8:46
Wygląda na to, że z tym Kultem to prawda. Na ich stronie widnieje info w rubryce koncerty, że ma być to 2 maja tylko ciekawe konkretnie, w którym miejscu?? Zawsze w tym terminie była wiosna Cieplicka, także może Lubańska ??
~ 22-01-2008 8:47
Jak pamiętam, to Krzyż Milenijny jest na Wzgórzach Dziwiszowskich a nie Kaczawskich (nie ma czegoś takiego!)
~Zbigniew Leszek 22-01-2008 18:16
Lato to gratka dla cyklistów.(...) terminarz Bike Maraton 2008 : 1. Wrocław - 20.04.2008 2. Zdzieszowice - 4.05.2008 3. Boguszów Gorce - 17.05.2008 4. Tarnów - 31.05.2008 5. Ustroń - 14.06.2008 6. Kraków - 06.07.2008 7. Zawoja - 19.07.2008 8. Świeradów Zdrój - 2.08.2008 9. Poznań - 17.08.2008 10. Piechowice - 30.08.2008 11. Karpacz - 13.09.2008 12. Polanica Zdrój - 27.09.2008 Finał. jakoś nie widzę terminu -Jelenia Góra.
~ehh 22-01-2008 22:13
ja chce rap!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group