Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5640
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielka feta za dwa miliony sto tysięcy złotych

Poniedziałek, 21 stycznia 2008, 14:13
Aktualizacja: Wtorek, 22 stycznia 2008, 8:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wielka feta za dwa miliony sto tysięcy złotych
Fot. TEJO
Monety o nominale cztery jelenie, występy gwiazd (między innymi Kultu i Monserrat Caballé), wielkie widowisko historyczne przy krzyżu milenijnym i promocja na całą Polskę – to najważniejsze wydarzenia obchodów roku jubileuszowego.

O jego programie mówili w poniedziałek w ratuszu prezydent Marek Obrębalski ze swoimi zastępcami – Jerzym Łużniakiem i Zbigniewem Szereniukiem, szefowa wydziału promocji Katarzyna Młodawska oraz Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Przedstawiono także dość szczegółowy kalendarz poszczególnych imprez, które uświetnią jubileuszowy rok 900–lecia Jeleniej Góry. Uroczysta jego inauguracja zaplanowana jest już na 6 marca. Podczas imprezy wystąpi francuska grupa Malabhar.

Prawdziwa kumulacja wydarzeń zapowiada się na początek maja. Długi weekend będzie pełen atrakcji. W koncercie Gwiazdy dla Jeleniej Góry wystąpią Anna Maria Jopek, M. Napiórkowski, A. Lesicki oraz Jaromir Nohavica, znany czeski piosenkarz i bard. To wszystko 1 maja przy okazji promocji produktu lokalnego czyli „ciaptaków”. – To wypiek spopularyzowany przez cukiernię Mrugałów, którzy dotarli do dawnych receptur. Ciaptaki są z ciasta bułczanego i można je formować w różne kształty. Na przykład – jelenia. W środku mają ukryte jajko – tłumaczyła Katarzyna Młodawska.

Także z początkiem maja rusza promocja lokalnego pieniądza: jelenia płatniczego. Przygotowano już wzory monet (nie większe od 50 groszy). 20 tysięcy wybitych sztuk będzie miało nominał 4 jeleni, a jeden jeleń będzie warty 1 złoty. – Przeprowadzimy kampanię informacyjną, aby zachęcić kupców do przyjmowania jeleni w sklepach – mówi K. Młodawska. Po zakończeniu promocji, we wrześniu, jelenie będzie można sprzedać lub zachować na pamiątkę.

2 maja to Święto Flagi. – Przy okazji chcemy promować flagę Jeleniej Góry i zadbać o to, aby u nas powstała największa „żywa flaga” – zapowiada prezydent Marek Obrębalski.
Szczególny powód do radości będą mieli najmłodsi jeleniogórzanie. Dwa dni (31 maja i 1 czerwca będzie trwała impreza pod hasłem Miasto Dzieciom – Dmucholandia).

Lato to gratka dla cyklistów. Z okazji jubileuszu odbędą się w stolicy Karkonoszy I Światowe Dni Roweru. W programie imprezy: zawody 900 metrów pod górę na 900 lecie Jeleniej Góry, Grand Prix MTB i Bike Maraton, koncerty oraz „pokazy laserowe”.

Mocnym jubileuszowym akcentem będzie widowisko plenerowe zorganizowane przy krzyżu milenijnym. – Będzie nawiązywało do historycznych i legendarnych wydarzeń związanych z założeniem miasta – zapowiada Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK. – Scenariusz opracuje Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego. Nowością imprezy będzie rozdawany widzom komiks autorstwa Karoliny Rodanowicz i Sebastiana Pańczyka. To artyści z Warszawy, którzy narysowali, między innymi – komiks z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Widowisko zaplanowano na 6 września.

Także w tym miesiącu zapowiada się wielkie wydarzenie dla melomanów i miłośników głosu katalońskiej sopranistki Monserrat Caballé. Weźmie ona udział w Europejskim Festiwalu Muzyki Organowej Silesia Sonans. – Transmisją zainteresowana jest telewizja Polsat – mówi Marek Obrębalski.

To tylko niektóre z obszernego programu, jaki dziennikarzom przedstawiono w poniedziałek. – O niektórych nazwiskach jeszcze nie mówimy, bo trwają rozmowy. Szczegóły zdradzimy po ich pomyślnym zakończeniu – zapowiada Jarosław Gromadzki.

Jubileusz Jeleniej Góry to także okazja do promocji miasta w mediach. – Będzie to kampania wizerunkowa, która potrwa trzy lata – podkreśla Katarzyna Młodawska. Stolica Karkonoszy już dogadała się z telewizją TVN oraz z jedną z firm zajmującą się kampaniami billboardowymi. Po zaakceptowaniu przez samorządowców projektu „wizerunku”, wielkie plakaty promujące miasto będą wisiały w całej Polsce przez dwa tygodnie. Hasłem przedsięwzięcia będzie: Jelenia Góra im starsza tym lepsza.

Finałowym akcentem roku jubileuszowego będzie jarmark bożonarodzeniowy. – Potrwa aż trzy tygodnie, a impreza będzie wyjątkowa – przekonują samorządowcy.
Obchody będą łącznie kosztowały dwa miliony sto tysięcy złotych. W tym będą pieniądze z Unii Europejskiej oraz wkład sponsorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
775
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group