Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 11777
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Większość mieszkańców piechowickich osiedli, poza Górzyńcem, chce mieszkać na wsi

Niedziela, 17 marca 2013, 8:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 marca 2013, 11:52
Autor: Mea
Region: Większość mieszkańców piechowickich osiedli, poza Górzyńcem, chce mieszkać na wsi
Fot. Mea
Po konsultacjach społecznych: więcej osób było za zmianą osiedli Michałowice Górzyniec i Piastów–Pakoszów w sołectwa oraz miasta Piechowice w gminę miejsko–wiejską. – Zmiany są potrzebne, bo dzięki nim będziemy mogli więcej sięgać dotacje unijne – powiedział Witold Rudolf, burmistrz Piechowic.

Mieszkańcy Piechowic, którzy przybyli na cztery wyznaczone terminy konsultacji, odpowiadali na dwa pytania. Pierwsze – „czy jesteś za zmianą granic miasta Piechowice polegającą na wyłączeniu z granic administracyjnych miasta terenu osiedli Michałowice, Górzyniec i Piastów-Pakoszów oraz utworzenia z nich odrębnych wsi Michałowice, Górzyniec i Piastów-Pakoszów?”. Drugie – „czy jesteś za zmianą statutu gminy z gminy miejskiej na gminę miejsko-wiejską?”. Łącznie na pierwsze pytanie za opowiedziało się 187 osób, przeciw było 177, natomiast na drugie pytanie na tak było 188 mieszkańców, a na nie 176. Na konsultacje przybyło 427 osób, z których głosowało 365. Uprawnionych do głosowania było 5 tys. 373 osoby. Tylko jedna karta do głosowania była nieważna.

W Piastowie-Pakoszowie większość osób opowiedziała się za zmianami. 1 pyt. na tak – 33, nie – 24, 2 pyt. na tak – 33, na nie 24.

W Michałowicach również większość mieszkańców była za utworzeniem sołectw. 1 pyt. na tak – 45, nie – 18, 2 pyt. na tak – 44, nie – 19.

W Górzyńcu nastąpił totalny sprzeciw. Ludzie obawiają się zbyt dużych kosztów wymiany dokumentów, ponadto podkreślają, że gdy byli wsią było gorzej, niż teraz, gdy są osiedlem. 1 pyt. na tak było jedynie 26 osób, a na nie aż 111, 2 pyt. podobnie na tak – 24, nie 110.

Podczas głosowania w centrum Piechowic większość uczestników konsultacji było za zmianą gminy w miejsko-wiejską. 1 pyt. tak – 83, nie – 24, 2 pyt. tak – 84, nie – 23.
To jednak Rada Miasta zadecyduje, czy rozpocząć zmiany w Piechowicach. Konsultacje miały jedynie pokazać jakie jest zdanie społeczności lokalnej.

- Głosowanie Rady Miasta w tej sprawie odbędzie się 26 marca o godz. 15.00 w sali Piechowickiego Ośrodka Kultury. Ja jestem za zmianami, bo tylko w taki sposób miasto i osiedla będą mogły szybciej rozwijać się – poinformował Witold Rudolf.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
424
Tak, często
14%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, posprzątali i pojechali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group