Piątek, 7 maja
Imieniny: Benedykta, Ludmiły
Czytających: 6071
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wieczna chwała ofiarnie przelanej krwi

Poniedziałek, 9 maja 2011, 14:34
Aktualizacja: Piątek, 27 maja 2011, 17:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wieczna chwała ofiarnie przelanej krwi
Fot. TEJO
Coraz mniej liczni kombatanci frontów II Wojny Światowej wzięli udział w dzisiejszej ceremonii z okazji 66. rocznicy zakończenia tego najbardziej krwawego doświadczenia XX wieku. Uroczystości odbyły się w scenerii Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ulicy Sudeckiej.

Wszystko w palącym majowym słońcu, które mocno przygrzewało zebranym na tej podniosłej patriotycznej uroczystości. Przybyły poczty sztandarowe, zarówno związków kombatanckich, a także instytucji oraz szkół jeleniogórskich i z dawnego województwa jeleniogórskiego. Pojawili się politycy: posłanka Marzena Machałek, wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak, radny wojewódzki Marek Obrębalski, starosta powiatu jeleniogórskiego Jacek Włodyga i jego lwówecki odpowiednik Stanisław Mrówka.

Władze Jeleniej Góry reprezentowali prezydent miasta Marcin Zawiła wraz z zastępczynią Zofią Czernow oraz przewodniczącym rady miejskiej Jerzym Lenardem. Dotarli liczni radni a także samorządowcy z gmin powiatu jeleniogórskiego. Capstrzyk prowadził ppłk Marek Gołębiowski, który przywitał także duchownych: księdza prałata Józefa Steca, duszpasterza środowisk kombatanckich, ks. płk Andrzeja Bokieja, proboszcza parafii garnizonowej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a także ks. Bogdana Żygadło, dziekana jeleniogórskiego.

Szczególnie ciepło i serdecznie witano jednak bohaterów tego wydarzenia: byłych żołnierzy różnych frontów II Wojny Światowej, którzy – choć coraz mniej licznie – aktywnie biorą udział w ceremonii rocznicowej. Przybyły także wdowy po wojskowych, którzy odeszli na wieczną wartę. Licznie stawiła się młodzież ze szkół jeleniogórskich. Niewielu było „zwykłych” obserwatorów, których nigdy nie brakowało, kiedy podobne ceremonie odbywały się pod będącymi obecnie w remoncie Mieczami Piastowskimi w Cieplicach.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, podziękował weteranom za ofiarność i podziękował im, że wciąż jeszcze są i dają świadectwo historii. Szef miasta mówił także o nietrwałych i niepewnych sojuszach RP z 1939 zestawiając je z obecną sytuacją Polski, która – jak zaznaczył prezydent Zawiła – ma trwałych i pewnych sojuszników.

– Tobie, krwi ofiarna, niech będzie wieczna chwała! – zacytował w swoim wystąpieniu słowa H. Sienkiewicza płk w st. spoczynku Edward Jakubowski, lider weteranów jeleniogórskich. Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przypomniał krwawą i jakże liczną ofiarę Polaków podczas wojny i z rozżaleniem wspomniał zmarginalizowanie roli naszego narodu podczas końca działań wojennych, kiedy to Polski nie zaproszono do podpisania aktu kapitulacji Niemiec hitlerowskich.

Mówca zwrócił się także do młodzieży przypominając jak wielu młodych ludzi poległo na frontach wojny. Nawiązał do patriotyzmu w sercach Polaków. – Nigdy, nigdy, nigdy więcej wojny! – zakończył płk E. Jakubowski. Wcześniej wezwał do uczczenia chwilą ciszy pamięci poległych za wolność Ojczyzny.

Ksiądz prałat Józef Stec w swoim wystąpieniu analizował pojęcie wolności, której znaczenie w czasach współczesnych bywa opacznie pojmowane jako cel sam w sobie. – Pamiętajcie, że wolność jest jedynie narzędziem, które trzeba umieć wykorzystać w kształtowaniu ducha i ciała – mówił duchowny zalecając młodym rozważenie życia i śmierci ich rodaków, którzy – wchodząc w dorosłe życie – musieli sprostać wyzwaniom czasu wojny i wolność dla nich była skarbem w znaczeniu, które dziś trudno jest pojąć.

Tradycyjnie wręczono krzyż kombatancki jednej ze szkół, która dba o patriotyczne wychowanie młodzieży. Tym razem płk Jakubowski udekorował sztandar Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze. Odznaczenie otrzymała także szefowa placówki Joanna Marczewska. Wśród udekorowanych krzyżami kombatanckimi była także zastępczyni prezydenta Zofia Czernow, ppłk Marek Gołębiowski oraz pan Józef Wojtunik, który w latach 80. XX wieku pomagał wznieść w Jeleniej Górze Dom Kombatanta.

Po dźwiękach Roty – odegranej przez Orkiestrę Dętą działającą przy Filharmonii Dolnośląskiej (która zapewniła oprawę muzyczną całej uroczystości), pod pomnikiem pamięci złożono wieńce i kwiaty. – A teraz zapraszam wszystkich na wojskową grochówkę! Mamy ponad 350 porcji – zachęcił płk Jakubowski. Jednocześnie zaprosił także na obchody majowej rocznicy wiktorii za rok, do Parku Zdrojowego, pod cieplickie Miecze Piastowskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group